Dánská přísná imigrační politika je velmi úspěšná: Žádosti o azyl klesly za dva roky o 84%

Dánská přísná imigrační politika je velmi úspěšná: Žádosti o azyl klesly za dva roky o 84%

Dánsko má v posledních dvou letech jasné a důsledné sdělení pro žadatele o azyl: držte se zpátky. Nejnovější údaje o počtu osob, které žádají v zemi o azyl, naznačují, že tato zpráva byla konečně vyslyšena.

Dánsko obdrželo v roce 2017 pouze 3,458 žádostí o azyl – což je 84% pokles od roku 2015 (kdy migrační krize zaznamenala dramatický vrchol počtu žadatelů o azyl v Evropě). Vláda snížila jejich žádosti díky 67 proti-imigrantským nařízením, které zavedla od roku 2015.

Počet žadatelů o azyl v Dánsku v letech 2014 – 2017           

Data: dánská vláda
Data: dánská vláda


Mezi 67 nařízeními, která vláda přijala, je kontroverzní zákon, který nutí uprchlíky vstupující do země předávat své cennosti jako kompenzaci za žádost o azyl. Zákon dává policejním důstojníkům právo prohledat uprchlíky a zabavit jim hotovost a jednotlivé položky přesahující 10 000 dánských korun (asi 34.000 Kč). Lidsko-právní organizace tento postup přirovnaly k nacistickému zabavování majetku Židům během holocaustu.

Dánsko se stalo mnohem méně přívětivým místem pro migranty od voleb roku 2015, které vyhrála středopravá koalice. Volby podpořily dánskou Lidovou stranu, nyní druhou největší politickou stranu země, která se rozběhla na populární platformě proti imigraci.

Po roce 2015 hrála dánská ministryně pro imigraci Inger Støjbergová významnou roli při přesunu dánské imigrační politiky napravo. Støjbergová se dostala na začátku letošního roku na novinové titulky, když oslavovala 50. nařízení proti imigraci dortem. Støjbergová obdržela silné reakce poté, co vyvěsila na Facebooku usměvavou fotografii sebe sama s dortem v ruce, ozdobeným ovocem, dánskou vlajkou a prominentním číslem 50.

Minulý měsíc (prosinec 2017) Dánsko oznámilo, že již nebude automaticky akceptovat uprchlické kvóty v rámci programu OSN pro přesídlení (vláda místo toho sama určí, kolik uprchlíků může vstoupit do země).

 

(QZ/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: REUTERS/ Alkis Konstantinidis)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*