Daňoví poplatníci ve Švédsku financují násilné islámské extremistické skupiny

Daňoví poplatníci ve Švédsku financují násilné islámské extremistické skupiny

Švédská bezpečnostní služba (Säpo) zjistila, že peníze daňových poplatníků jsou prostřednictvím vládních dotací převáděny do kapes islámských extremistických skupin.

Säpo odhalila, že velké množství organizací s vazbami na násilný extremismus ve Švédsku používá federální a komunální grantové systémy, které podle policie „mohou přispět k radikalizaci, a tedy k růstu extrémistického prostředí ve Švédsku“.Bezpečnostní služba zjistila, že státní podporu využily všechny extremistické skupiny, levicové a pravicové, nicméně, provozní ředitel Säpo Johan Olsson uvedl: „Právě teď jsme svědky toho, že tento problém je největší v násilném islamistickém prostředí“.

Policie tvrdí, že jednotlivci z islamistických skupin používají školy financované z veřejných zdrojů, kulturní sdružení a nadace jako platformy k šíření extremistické ideologie ve Švédsku.

Ačkoli je obtížné odhadnout, kolik veřejných prostředků využívají islamistické skupiny, z důvodu nedostatečné transparentnosti ve finančním systému, předpokládá se, že toto číslo je v rozmezí milionů švédských korun.

„Aby se snížil růst extremistických komunit, musí společnost zabránit organizacím, které přispívají k radikalizaci, aby dostávaly veřejné prostředky. Stát by neměl financovat aktivity, které podkopávají naši demokracii a podporují násilný extremismus,“ říká Olsson.

Švédsko se poslední dobou potýká s velkou vlnou bombových útoků, přičemž jeden odborník uvedl, že toto množství bombových útoků v rozvinutém světě nemá obdoby. Některé odhady tvrdí, že bombové útoky se od roku 2018 téměř zdvojnásobily. Multikulturní švédské město Malmö bylo obzvláště tvrdě zasaženo bombovými útoky a přestřelkami.

Přes víkend byl zastřelen patnáctiletý chlapec před pizzerií v Malmö a druhý skončil v kritickém stavu. Ke střelbě došlo několik minut po výbuchu bomby v jiné čtvrti v Malmö, která zničila vozidlo.

V reakci na prudký nárůst násilí ve Švédsku dánská vláda oznámila, že zavede trvalé hraniční kontroly s cílem zabránit šíření násilí přes hranice.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*