Damašek k OSN: Koalice vedená USA použila zakázaný bílý fosfor na civilisty v Sýrii

Damašek k OSN: Koalice vedená USA použila zakázaný bílý fosfor na civilisty v Sýrii

Syrské ministerstvo zahraničí v korespondenci s OSN obvinilo Amerikou vedenou koalici z nových zvěrstev vůči civilním obyvatelům. Ty zahrnují útok na nemocnici ve městě Rakká a použití „mezinárodně zakázané munice s bílým fosforem“ proti syrskému lidu.

Obnovujíc výzvy k „okamžitému rozpuštění“ koalice, kterou Damašek považuje za nelegitimní, syrské ministerstvo napsalo dva dopisy, jeden adresovaný generálnímu tajemníkovi OSN a druhý předsedovi Rady bezpečnosti OSN, informovala v neděli syrská státní zpravodajská agentura SANA.

S odvoláním na prohlášení ministerstva, zpráva uvádí, že vojenská aliance vedená Washingtonem bombardovala obytné čtvrti a civilní domy a také zničila národní nemocnici ve městě Rakká, kde se koalice výrazně odvolává na boj proti Islámskému státu.

Damašek tvrdí, že koalice porušila mezinárodní humanitární právo nasazením munice s bílým fosforem při útoku, který se zaměřil na „nevinné syrské civilisty v provinciích Rakká, Hasaka, Aleppo, Deir Ezzor a dalších syrských městech,“ uvádí agentura SANA.

Takové činy představují válečné zločiny proti lidskosti, uvedla agentura ve svém sdělení OSN.

„Sýrie obnovuje svůj požadavek, aby byla okamžitě rozpuštěna koalice, která byla zřízena mimo rámec OSN, a bez žádosti o povolení ze strany syrské vlády,“ stálo dále v prohlášení.V reakci na obvinění, koalice uvedla, že „rutinně provádí nálety“ na teroristy ISIS ve městě Rakka a také používá ve svých operacích bílý fosfor, což potvrzuje ve svém e-mailu zaslaném kanálu RT skupina US Combined Joint Task Force Operation Inherent Resolve (CJTF–OIR).

Nicméně, nasazení těchto zbraní není v rozporu s mezinárodními normami, tvrdí společná pracovní skupina CJTF–OIR.

„V souladu s právem ozbrojených konfliktů, náboje s bílým fosforem se používají k detekci, zastírání a označování způsobem, který plně zohledňuje možné vedlejší účinky na civilním obyvatelstvu a na civilní struktuře,“ stojí v prohlášení CJTF-OIR.

Zpráva dále uvádí, že obvinění o civilních obětech jsou hodnoceny a budou zveřejněny v měsíční zprávě o civilních obětech.

Nová sobotní série útoků koalice pod vedením USA vyústila v další civilní úmrtí ve městě Rakka, uvedla agentura SANA. Nejméně 43 civilistů bylo údajně zabito a desítky dalších zraněno poté, co letecké útoky zasáhly obytné čtvrti v syrském městě, uvedla agentura. Většina obětí jsou ženy, děti a starší lidé, dodala agentura SANA.

Ve svém posledním hodnocení o civilních obětech v důsledku leteckých útoků v Iráku a Sýrii, které byly zveřejněny na začátku minulého týdne, koalice pod vedením USA uvedla, že od zahájení kampaně proti ISIS v regionu v roce 2014 bylo „neúmyslně zabito 624 lidí“.

Nicméně, skupina Airwars ve Spojeném království, která monitoruje letecké údery a civilní oběti v Iráku, Libyi, Sýrii na základě zpráv z otevřených zdrojů a od vojenských osob, je v rozporu s tímto tvrzením. To naznačuje, že počet civilních obětí v důsledku bombardování je mnohem vyšší. Data shromážděná skupinou naznačují, že při amerických vojenských operacích bylo od června 2014 zabito více než 4 350 civilistů.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Times od Izrael)

 
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*