Další krok – invaze? Proč Saúdská Arábie přerušila vazby s Katarem

Další krok – invaze? Proč Saúdská Arábie přerušila vazby s Katarem

Rozhodnutí Saúdské Arábie zastavit všechny vazby se státem Perského zálivu, Katarem, může být předehrou před napadením tohoto malého bohatého emirátu a k zabavení jeho bohatství, řekl zakladatel Institutu pro záležitosti Perského zálivu profesor Ali al-Ahmed rádiu Sputnik.

„Já předpokládám invazi do Kataru…Obdržel jsem zprávy o saúdských vojenských přesunech do blízkosti hranic Kataru,“ uvedl al-Ahmed. „Saúdové se připravují.“

Al-Ahmed varoval, že by mohlo dojít k invazi do Kataru v plném rozsahu mnohem dříve, než by kdo očekával.

„Podívejte se na četnost bombových útoků v Jemenu. Klíčovým znamením bude, že dojde k zastavení nebo významnému snížení počtu saúdských leteckých úderů vedených proti povstaleckým silám v Jemenu. To by znamenalo, že Saúdové místo toho shromažďují své síly k náhlému kroku proti Kataru,“ uvedl al-Ahmed.

Prezident Donald Trump a ministr zahraničí Rex Tilerson, který měl úzké vazby na saúdskou královskou rodinu během svých 15 let působení jako předseda představenstva a generální ředitel společnosti Exxon, by oba podpořili tajnou invazi Saúdské Arábie do Kataru, tvrdí al-Ahmed.

„Mám to od dobrých zdrojů, že Trump již řekl Saúdům, že proti tomu nebude mít žádné námitky,“ uvedl.

„Pokud by Saúdové napadli Katar, byli by silně podporováni Egyptem a Spojenými arabskými emiráty, zejména Bahrajnem, který hostí americkou Pátou flotilu v Perském zálivu, uvedl al-Ahmed.„Saúdové jsou velmi rozzlobení na Katary… Saúdové nikdy nedovolí Jemenu, aby měl svou nezávislost. Bahrajn Katar nenávidí,“ poznamenal.

Vedoucí představitelé Saúdské Arábie jsou odhodláni si podřídit Katar, aby se stal poslušnou družicí Rijádu a omezil se na podlézavou závislost, jako je současná vláda v Jemenu, vysvětlil al-Ahmed.

„Saúdové mají dva cíle: Za prvé, aby se Katar dostal do podřízeného vztahu, který by byl srovnatelný s otrockou prací. Nebudou zde existovat žádná poloviční opatření. Za druhé, Saúdové se zajímají o masivní katarské rezervy hotovosti,“ uvedl.

Současné vedení se navrátilo k principům loupeže a pirátství, které vytvořil otec národa král Abdelaziz ibn Saud před více než stoletím, upozornil al-Ahmed.

„Saúdská Arábie byla státem založeným na loupežství a rabování. To je to, čím byli původní al-Saúdové: Oni byli pouštní lupiči a rabující. Oni byli pouštní piráti, kteří zoufale potřebují peníze,“ uvedl.

Prezident Donald Trump jasně řekl Saúdům, že očekává, že Saúdové zaplatí mnohem větší částky přímo a nepřímo Spojeným státům, aby financovali svou obranu a zvýšili fiskální zatížení Rijádu, poznamenal al-Ahmed.

„Saúdové potřebují peníze zprava i zleva. Nyní, Trump jim dal nové finanční nároky: Oni vyčerpají své peníze. Se všemi těmito závazky, oni zoufale potřebují novou infuzi hotovosti,“ uvedl.

Saúdové jsou odhodláni mít v Kataru vůdcovství, které by jim bylo naprosto poddajné, uzavřel al-Ahmed.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Saúdské tanky Ilustrační obrázek Foto: AFP)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*