Další eskalace v Sýrii: USA sestřelily íránský dron

Další eskalace v Sýrii: USA sestřelily íránský dron

Americký stíhací letoun F-15 v jižní Sýrii sestřelil íránský dron, poblíž města At Tanf, potvrdila Amerikou vedená koalice. Je to popáté v uplynulém měsíci, kdy Spojené státy udeřily na síly napojené na syrskou vládu v této oblasti.

Ozbrojený dron Shaheed-129 UAV „projevil nepřátelský záměr a přiblížil se ke koaličním silám“ v úterý v 12:30 místního času, uvedla koalice ve svém prohlášení. Dron byl pozorován ve stejné oblasti, kde byl 8. června sestřelen další UAV.

Tanf je město na syrské hranici s Jordánskem, kde americké jednotky cvičí syrské rebely, oficiálně označované jako „partnerské pozemní síly“.

Koalice „se nesnaží bojovat proti syrskému režimu, ruským nebo provládním jednotkám, které s nimi spolupracují, ale neváhá bránit koalici nebo partnerské síly před jakoukoli hrozbou,“ stálo v prohlášení.Americké letadlo v neděli sestřelilo syrský vládní letoun, který bombardoval Islámský stát na jihu města Rakka ve východní Sýrii.

V reakci na to, Rusko oznámilo, že jeho vzdušná obrana bude sledovat všechny koaliční cíle západně od Eufratu a přeruší horkou „deeskalační“ linku. Moskva také obvinila Spojené státy z nevyužívání horké linky, aby zabránily incidentům, jako byl ten ve městě Rakka.

Zatímco USA udržují horkou linku stále funkční, koalice tvrdí, že „nedovolí pro-režimovým letadlům ohrožovat nebo se přibližovat do těsné blízkosti koaličních a partnerských sil.“

Nepřátelství vůči koaličním partnerským jednotkám, „které provádějí legitimní operace proti ISIS, nebude tolerováno,“ uvedla koalice. Ve městě Tanf však neexistuje žádné území ovládané Islámským státem.      

V reakci na varování ze strany Ruska, Královské australské letectvo (RAAF) pozastavilo své lety nad Sýrií.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Americký letoun F-15C Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*