CyberBerkut zveřejnil uniklé informace o plánech Kyjeva razantně zvýšit vojenské výdaje

CyberBerkut zveřejnil uniklé informace o plánech Kyjeva razantně zvýšit vojenské výdaje

Hackerská skupina CyberBerkut zveřejnila dokument ukrajinského ministerstva obrany odhalující plány Kyjeva k posílení vojenského rozpočtu dva a půl krát v průběhu příštích tří let.

V dokumentu Kyjev předpokládá zvýšení výdajů z 60 miliard hřiven (téměř 3 miliardy dolarů) v roce 2015 na 150 miliard (více než 7 miliard dolarů) do roku 2018. To znamená, že vojenský rozpočet poroste 2,5 krát.

Podíl navrhovaného rozpočtu k HDP země představuje 3,36 procent v roce 2015, 6,22 procent v roce 2016, 6,05 procent v roce 2017 a 5,68 procent v roce 2018. Ve srovnání, země NATO rozhodly omezit své vojenské výdaje na zhruba dvě procenta HDP, poznamenal CyberBerkut.

 AP Photo/ Efrem Lukatsky
AP Photo/ Efrem Lukatsky

Síla ukrajinských ozbrojených sil překročila číslo 250.000, kdy se od začátku března zvýšila z 184.000, podle náměstka ministra obrany. Ten prohlásil, že na začátku června Ukrajině chyběly finanční prostředky na poskytnutí jídla a oblečení pro rostoucí armádu.

Rostoucí výdaje budou mít sotva pozitivní dopad na platy žoldáků, bydlení, zdravotní péči a jiné sociální potřeby, uvedla hackerská skupina s odvoláním na dokument. Lví podíl na rozpočtu bude vynaložen na opevňování staveb, mobilizaci a rezervní trénink.

Rostoucí vojenské náklady budou mít velký dopad na skomírající ukrajinskou ekonomiku a bude bránit v jejím obnovení, uzavírá hackerská skupina.

CyberBerkut je skupina hackerů, která je opozicí současné vlády v Kyjevě. Od počátku konfliktu na Ukrajině, skupina provedla řadu vysoce-profilových nabourání. Skupina již dříve informovala o podrobnostech amerických plánů vyslat na Ukrajinu zbraně, zveřejnila informace prozrazující vysoké ztráty v ukrajinské armádě, informovala o odstřelovačích na Majdanském náměstí, a také zveřejnila slavný výrok Victorie Nulandové „F..k EU!“.

 

Sputnik/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “CyberBerkut zveřejnil uniklé informace o plánech Kyjeva razantně zvýšit vojenské výdaje

  • …a ja si myslela, ze Ukrajina je bankrot! Jak vidim, spatne jsem myslela, jelikoz penez na obcanskou valku maji dost.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*