ČSSD ty hrátky s TOP 09 proti ANO nemůže vyhrát.

ČSSD ty hrátky s TOP 09 proti ANO nemůže vyhrát.

Že si každá politická strana snaží vykolíkovat svůj prostor, je přirozené. Že se svého času ČSSD namísto odvážného konceptu menšinové vlády s podporou ostatních stran v Poslanecké sněmovně rozhodla pro koaliční vládnutí a namísto přece jenom lidsky přijatelného Úsvitu vzala do koalice klon TOP 09, tj lidovce bylo děsivé a tím i dokázala svou zradu v otázkách církevních restitucí. Že od počátku této koalice bylo zároveň jasné, že nemůže uspět v soutěži s neotřelým a minulostí nezatíženým hnutím ANO věděl snad také každý.

Sobotka charisma prostě nemá, ale je to  pracovitá, úřednická myš, která dokonale ovládá mechanismus stranicko politického řízení a ovládání. Babiš je rtuťovitý zajímavý manager, který vítězí tím, že v podstatě budí úspěšně dojem, že je mu to v podstatě všechno jedno, čili na rozdíl od Sobotky není v křeči.  A abych byl upřímný, na rozdíl od Sobotky absolutně dnes již nemá, co ztratit.

Kdybychom tuto vládu  zvnějšku pozorovali a nezabývali se nezajímavým subjektem lidovců, který s vysokou pravděpodobností už v příští vládě sedět nebude, tak je vidět,  že ANO je na čele, ale ČSSD si zase tak katastroficky na tom tak nesedí. Prostě to know-how s využíváním  politické moci Sobotkovci umí.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)  Foto: Jan Handrejch, Právo
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo

Potud je to vlastně fajn. A všichni bereme na vědomí, že tato vláda s  nějakou velkou a novou vizí, kam by se tato společnost měla ubírat, nepřijde. Ale poctivě vzato, nikdy to ani neslibovala.  Proti těm hrůzám neskutečných kauz a metody tupých šktů a úspor, které by zvládly i opice, jak sarkasticky připouštěl i bývalý premiér Nečas, země přece jenom normálněji dýchá a je tu i drobný hospodářský růst a drobný nárůst životní úrovně.

Nic dále proti tomu, že se strany pošťuchují. Konec konců, kromě novinářů si toho normální občan ani nevšimne.

Ale pozor!

TOP 09 je nepochybně stranou, která je tím nejhorším a nejodpudivějším, co se zde jako tzv. produkt liberální demokracie vynořilo. Je to strana šířící demogogii, nenávist, je to strana, která by nejraději zatáhla Českou republiku do válečného konfliktu s Ruskem. Je to strana, která podporuje fašistické tendence v Evropě.

ČSSD  hodlá ve spojení s TOP 09  přijímat  zákony, které by oslabili Andreje Babiše jak ústavně, tak coby ministra financí.

To je jednak prostoduchost a jednak zločin.

Začnu od konce : Pro slušné politiky musí platit, že prostě s Kalouskem nelze uzavírat žádné dohody a smlouvy.

To je jako smlouva s Ďáblem a ty víme, jak končí.

Prostoduchost je v tom, že za dané konstelace, souboj ČSSD s podporou TOP 09 proti ANO nikdy nemůže ČSSD vyhrát.

Nejde jenom o to, že návrhy TOP 09 ba změny ústavy s cílem omezit Babišovy aktivity  jsou pitomé, protože nemohou projít, ale hlavně v něčem jiném.

ČSSD je zřejmě neposledy v postavení, kdy má svého předsedu vlády. Ať si to užívá, protože nikdy už to lepší nebude.

Babiš se svého času do koalice vůbec nehnal. Byla to pitomost Sobotky, že na koalici ČSSD +ANO + (a z toho stále dostávám křeče) KDU-ČSL trval. Když trval, tak ať teď nepláče a nevzteká se.

Kdyby padla tato vláda, bude Miloši Zemanovi dělat neskutečnou radost jmenovat Andreje Babiše premiérem. A kdyby tato vláda nezískala podporu ve Sněmovně, nastaly nové volby, může už ČSSD zapomenout na vládnutí, a to navždy.

Je to prostě už stará páka, která se do nové doby nehodí.

Slova tohoto textu jsou sice kritická, ale pořád ještě jsou slovy toho, kdo ještě před rokem to ČSSD a nepochybně naposledy hodil,  a proto si nemyslím, že ČSSD musí sledovat co nejrychleji osud právě oné TOP 09 a ODS.

Spojení ČSSD a TOP 09 by bylo pro ČSSD jejím koncem.

I s tím by se měli delegáti nadcházejícího sjezdu ČSSD vypořádat.

 

Judr. Jiří Vyvadil

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*