ČR Jako ekologický barbar

ČR Jako ekologický barbar

„Česko se v Bruselu v říjnu 2014 zavázalo, že do roku 2020 sníží svoji energetickou náročnost o dvacet procent − od zateplení budov po využití strojů s nižší spotřebou energie. Prostřednictvím peněz z evropských fondů to mají zajistit projekty z programů, které spravují dohromady tři ministerstva. Reálně proto hrozí, že už od roku 2017 povinnost zajistit úspory přejde na distributory. Ti by museli každý rok snížit energetickou spotřebu o 1,5 procenta − a to tak, že klientům poskytnou energetické poradenství nebo budou úspory přímo financovat. Pro vládu zdánlivě jednoduché řešení by se pak přeneslo na spotřebitele, “ tvrdí článek Česko neumí šetřit s energií. Firmy kritizují vládu, že nevyužívá peníze z EU na zelené projekty, psaný Petrem Zenknerem a Nikity Poljakovem, ze dne

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

25. 2. 2016 v Hospodářských novinách na www.ihned.cz

Já nevím, jak jste na tom vy, ale já nejenže třídím odpad, snažím se chovat zodpovědně ke svému okolí, šetřím elektrickou energii úspornými žárovkami (které jsou drahé jako by byly pokryté zlatem a vydrží mi v průměru 14 dní až 6 týdnů, déle opravdu nevydrží), všechny naše domácí spotřebiče mají výkon na A+++, topím ekologicky elektřinou a plynem, doma si připadám jako tyran, když řvu na členy rodiny ať zhasínají, bojler mám na noční proud, když noční proud jede, vařím a peru pouze v tyto určené hodiny a kašlu na členy rodiny, když mají hlad v poledne, když noční proud jede až od půl druhé odpoledne.

Asi jsem trubka. Protože díky tomu, že jsem zodpovědná, za pár měsíců nebudu platit za elektřinu 5.800,-Kč/měs., jako dosud, ale 11.600,-Kč měsíčně. Nejsem blbá, jako kamarád s přímotopy, co platí zálohy ve výši 2500,-Kč měsíčně a při vyúčtování lomí rukama, protože každý rok doplácí 26 tisíc. Kde na to vezmu nevím, ale asi začnu krást, ono se to vyplatí, hlavně když kradete ve velkém, jak je vidět z pohledu na státní kasu. Nebo se rovnou stanu politikem.

Distributoři mají záštitu u našich superspecialistů a odborníků na všechno, v lobbistech a naší ignorantské vládě. Ekologové s tím samozřejmě nesouhlasí, ale to je asi tak všechno, co s tím zmůžou. Vitásková tvrdí, že změny jsou třeba. Od loňského roku z pozice šéfky ERÚ blokovala dotace pro solárníky, měla údajně nějaké techtle mechtle se zneužíváním dotací a nakonec odešla ze soudu s verdiktem 8 a půl roku. Do úřadu ji nasadil Nečas na přímluvu té, co dřela jako kůň. Vše, co je spojeno s Nečasem a tou, co dřela jako kůň, je přinejmenším podivné a proti zásadám logiky.

Odborníci varují, že taková razantní změna bude u mnohých zákazníků příliš velká. Sám Ing. Jiří Gavor, CSc., specialista na vývoj a relace cen a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií není nakloněn záměru tak skokově změnit tarify konečných zákazníků. V zásadě souhlasí se změnami, ale ne tak šokově.

Mluvčí ERÚ v posledním týdnu připustil možnost speciálních tarifů pro chataře a seniory. Chápu. A co matky samoživitelky, lidé s minimální mzdou, co na to stát, až bude doplácet elektřinu za lidi, kteří si ji nemohou dovolit platit? No potěš Pánbůh, to bude zase exekucí!

A uvědomuje si vlastně pan mluvka z ERÚ, že to je diskriminace?

Třeba mě, protože já šetřím a myslím si, že platím dost na to, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

Tedy v tomhle případě, aby se nažrali distributoři.

No ale mám pro tento případ řešení. Dokonce dvě. Buď si s rodinou přehlásím trvalý pobyt na obecní úřad a z baráku si udělám chatu nebo chalupu a nechám si to ocejchovat razítkem na stavebním úřadu (za peníze jde vše, i stavba rodinného sídla podnikatele* – politika** – ukrajince*** –lobbisty**** v chráněné krajinné oblasti), nebo se rovnou nastěhuji do mobilhausu a budu chatařit. Ale v žádném, opakuji, v žádném případě se už nenechám zblbnout ekologickými nadšenci a vykašlu se na nějakou přírodu a životní prostředí. Nakonec, i to třídění odpadu mě vlastně otravuje.

Nehodící se škrtněte*

Loading...

Podobné články

  • KK napsal:
    29.2.2016 v 23:22

    Vitásková se změnami v takových rozměrech nesouhlasila od počátku, to vím. KK, lobbistům se nápad zlikvidovat tento projekt opravdu nebude líbit. A budou se s tím prát tak dlouho, až na to bez milosti doplatíme všichni. Ono mít tak skvělý projekt k namazání kapes, tak to se pak tak snadno lobbista nevzdává. Do půl roku má být známo, zda se něco v cenách elektřiny bude dít, ale to půjde jako obvykle do ztracena. Stejně jako politické kauzy. Nebojte se, KK, dočkáme se pokračování za 2 roky, obhájí-li nynější vládní tým své pozice ve vládě. Ať už s Vitáskovou nebo bez ní.

  • Je to jednoduché. Vymyslí se směrnice nebo nějaká ekologická norma, která úplně náhodou vyhovuje přesně jedné firmě a pak se dané firmě zaplatí dotace za její dokonalé služby. Takto funguje monopol EU. A ještě pak můžou říct jak jsou hodní, že nám dávají dotace, ale i blbovi dojde, že ty penize jen přerozdělují.
    A energetická náročnost a zateplení budov ? To je jen proto aby razítkovači měli prachy za razítka, protože nikdo nekontroluje jestli budova je postavená skutečně tak, jak je orazítkováno. Celý EU slepenec začíná připomínat dekadentní civilizaci před rozpadem. Jen čekám kdy zavedou ekologickou daň na prdy, samozřejmě kontrolované normovanými měřidly zaplacenými z dotací a vyrobených firmou, která úplně náhodou přesně splnila složité podmínky zakázky.

  • Jakmile začneme šetřit elekřinu, vodu, plyn atd. Okamžitě z EU, na vládě, i výrobci energií začnou vymýšlet, jak z nás dostat ty ušetřeném peníze a ještě něco navíc. Jak si přijít ještě k větším ziskům, jak nás co nevíc okrást. Celé je to šaškárna, je to Sobotkův bič na lidi!

  • Šetření dle EU není nic jiného, než zbytečné vyhazování peněz. Pokud máme vynakládat náklady na zajištění úspor, nesmí tyto náklady přesahovat budoucí úspory. Bohužel EU nás tlačí často do naprostých nesmyslů jen proto, aby někdo vydělal. Nejde o úspory, jde o to, donutit nás k výdajům, na kterých má někdo zájem a umí si je v Bruselu prosadit.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*