Covid není chřipečka, stejně jako chřipka není chřipečka!

Covid není chřipečka, stejně jako chřipka není chřipečka!

Český internet posledních dnů a týdnů je zaplaven příběhy lidí s těžkým průběhem epidemie Covidu s řečnickou otázkou „opravdu jen chřipečka?“

Autoři článků mají pravdu. Onemocnění covidem rozhodně nelze brát na lehkou váhu. I když u většiny lidí má onemocnění lehký průběh, u tří procent populace dochází k závažným komplikacím. Přitom v každé civilizované společnosti by záchrana lidského života měla být na prvním místě, i když si to může vyžádat jisté ekonomické ztráty.

Je tady ale i druhá pravda. Ani tolik podceňovaná chřipka ve skutečnosti není banálním onemocněním. I ona je v řadě případů spojená s velkými zdravotními komplikacemi, někdy končící smrtí pacienta.

V roce 2013 v pořadu OVM z úst tehdejšího hlavního hygienika pana Valenty zazněla tato slova o nedávných chřipkových epidemiích.My jsme tady třeba neměli loňský rok prakticky žádnou epidemii, ale v tom roce 2010 až 2011 tady byla větší epidemie. Měli jsme tady v letech 1985 nebo v letech 1995, to jen pro představu, aby si udělali diváci, v tom roce 1995 tady byla epidemie sezónní chřipky, kde jsme zaznamenali exces, tedy nárůst úmrtí celkový o téměř 6 tisíc případů, čili to byla, myslím si velká epidemie zapříčiněná tehdy virem H3N2, tedy ne tím současným, tak to uvádím jen z toho důvodu, že někdy slýcháme nebo často je pokládaná otázka, jestli ten virus AH1N1 je nebezpečnější než ten H3N2. Tak toto to nelze brát, ty viry se proměňují v čase.

V roce 1995 mi bylo 24 let a televizní zpravodajství jsem sledoval každý den. Přesto si na chřipkovou epidemii v té době již nepamatuji. I když i tehdy byly zavřeny základní a střední školy. Je to jistě proto, že se epidemie těšila mnohem menší publicitě než je tomu dnes a údaje o statistice obětí nezdobily titulní stránky novin a zpravodajství. Ostatně televizní reportáž o uzavření škol v prosinci roku 1995 je ke zhlédnutí na internetu stále.

V televizi vystoupil prezident Zeman. Ač jsem pana prezidenta volil, projev se mi příliš nelíbil. Nemyslím, že lze prevenci onemocnění zjednodušit na nošení roušky. Zároveň fakt, že jsou zde lidé s jiným názorem, ještě by neměl být důvod jejich veřejného pranýřování. Proč by zubař či kardiochirurg nemohli k věci vyslovit svůj názor? Ostatně i sami epidemiologové a virologové se v názorech na šíření a prevenci onemocnění často dosti liší. Není to tak dávno, co epidemiolog Roman Prymula o nošení roušek při chřipkové epidemii se vyjádřil pro média takto:

„Je to nesmysl. Naopak, manipulace s rouškami vede k většímu riziku. Lpí na ní bacily. A ty se při jejím sundavání snáze dostanou na ruce. Proto bych spíše doporučil časté a důkladné mytí rukou,“

I když je situace s nárůstem počtu nakažených vážná, myslím, že ve stavu zdravotní apokalypsy ještě stále nejsme. V této souvislosti včera zazněla na tiskové konferenci vedoucího Klinické skupiny Covid při ministerstvu zdravotnictví pana Černého:

„Čeká nás pár těžkých týdnů, kolaps zdravotní péče však nehrozí“.

Jistě by se nakonec mohlo stát, že slova pana Černého jsou až příliš optimistická. Věřme však, že jsou reálným odhadem.

Domnívám se, že v této době vedle dodržování potřebných hygienických opatření, by jsme měli klást hlavní důraz hlavně na náš životní styl jako je zdravá strava, pohyb v přírodě na čerstvém vzduchu, dostatek odpočinku a spánku a hlavně nepodléhání panice a stresu, který vždy velmi výrazně snižuje lidskou imunitu a napomáhá šíření nejrůznějších infekcí, včetně Covidu. Škoda, že i toto pan prezident a jiní veřejní představitelé nezmiňují.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

 • Vláda také na jaře zakázala testování soukromými laboratořemi. To už snad neplatí. Lepší varianta testu pro ty, kdo ho potřebují, oproti sondou poškozeným dýchacím cestám je krevní test.

  V koronacirkusu omílajícím jen „testování-vakcinace“ zaniká diskuse o účinných antivirových lécích. Osobně dlouhodobě úspěšně používám kokosový tuk (obsahuje monolaurin).

 • · Edit

  Zachovat chladnou hlavu bejt v klidu, a je to jenže média a babis která jsou jim hojně sponzorovana se snazej udržovat paniku, někdo by na ne hlavne vládu podat žalobu…posleze.za podněcování stresu a paniky, ta už v minulosti vedla k horším problémům a úmrtím než různé nemoci.pokud vím je to proti právní vyhrožování taky k ničemu dobrému nevedlo.Idiocie no.

 • Dle Prymuly může být restaurace otevřená? Jak pro koho. Pokuty již padají. Arogantní papaláš, který vidí Covid jako zdroj nevídaných příjmů. Nic jiného to není. Problém je, že když padne Prymula s Faltýnkem, půjde od válu i Babiš. A ten nikdy neodstoupí – NIKDY.
  Prymula není Vojtěch. Klidně s sebou stáhne celou vládu. To si Babiš v současné době nemůže dovolit. Miliardy ze státního rozpočtu by rozkradl někdo jiný.
  Vzpomeňte si, jak Babiš hřímal, že politici ročně rozkradou 300 miliard a že to změní. Změnil to.

 • Prymula přiznal na tiskové konferenci, že nás šmíruje přes operátory. Podle toho usuzuje, zda zůstáváme doma či cestujeme. NECHTE MOBILY DOMA a Prymula bude spokojen, že dodržujeme jeho rozkazy.

 • Podle Prymuly si lůžko v nemocnici pacient vezme s sebou domů? V jeho modelech se nepočítá s tím, že se lůžka budou nejen obsazovat, ale zhruba po 14-ti dnech také uvolňovat. Jde jen o to lidi strašit. O nic víc.

 • Ti, kteří nás neustále obviňují, že nedodržujeme nařízení, mají koronavirus. My, kteří jsme dle nich za neposlušné ho nemáme. Hamáčku, jste Hamtáček.

 • Covid nejde zastavit. Jde na něm jen vydělat na úkor ostatních. To Babiš s Prymulou dobře ví. Proto Babiš na jaře zakázal vyrábět a prodávat roušky, aby mohl udělat superkšeft s Čínou. Prymula podniká se zdravotnickým materiálem (momentálně prostřednictvím jiných osob, aby nebyl ve střetu zájmů).
  Je tu příležitost vydělat na dotacích díky rekornímu schodku rozpočtu, na rouškách i do budoucna na vakcínách.
  Nejde o drobné úplatečky. Jde o slušný balík, který stojí za to, zlikvidovat ekonomiku vlastní země, kterou řídí.
  Nevyčítám vládě, že neumí zastavit vir, to neumí nikdo. Vyčítám jí hyenismus, s jakým k tomu přistupuje.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*