Co skutečně stojí za americkým prohlášením o plánech Damašku provést chemický útok?

Co skutečně stojí za americkým prohlášením o plánech Damašku provést chemický útok?

Zatímco Bílý dům tvrdí, že se Damašek připravuje na „nový chemický útok“, s odkazem na incident v Idlibu ze 4. dubna, americký investigativní novinář Seymour M. Hersh trvá na tom, že americká armáda v Sýrii si byla vědoma toho, že k údajnému chemickému útoku nikdy nedošlo.    

Spousta kontroverzí spočívá v nedávném prohlášení Bílého domu ohledně údajných „informací“, že Damašek „chce zahájit“ další chemický útok na civilisty.

„Spojené státy identifikovaly potenciální přípravy na další útok chemickými zbraněmi, který chystá Asadův režim. Tyto aktivity jsou podobné těm, které režim dělal před útokem chemickými zbraněmi dne 4. dubna 2017,“ řekl mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

Aniž by jakkoli naznačil, odkud tato informace pochází, Spicer dodal, že „jestliže Asad provede další vražedný útok s použitím chemických zbraní, on a jeho armáda zaplatí velkou cenu.“

Portál BuzzFeed News mezitím upozornil na zvláštní detaily související s tímto prohlášením: „mnozí představitelé napříč Pentagonem nevěděli, o čem Bílý dům hovoří až do úterního rána.“„Obvykle jsou taková prohlášení koordinována napříč národními bezpečnostními agenturami a odděleními dříve, než jsou zveřejněny,“ zdůraznil informační server a citoval pět amerických úředníků obrany, včetně jednoho úředníka centrálního velitelství USA.

Server uvedl, že představitelé nemají tušení, odkud by měl pocházet potenciální chemický útok, přestože Bílý dům trval na to, že „všechny příslušné agentury, včetně Státu, DoD, CIA a ODNI,“ jsou o tomto problému informovány „od začátku“.

Uprostřed zmatku, vyvolaného prohlášením Bílého domu, velvyslankyně Spojených států Nikki Haleyová přispěchala, aby nejen obvinila Asadovu vládu z „dalších útoků“, ale také ukázala prstem na Rusko a Írán.

„Z jakýchkoli dalších útoků na lidi v Sýrii bude obviněn Asad, ale také Rusko a Írán, kteří jej podporují při zabíjení svých vlastních lidí,“ napsala Haleyová na Twitteru.

Problém je, že neexistují žádné důkazy o tom, že by chemický útok ze 4. dubna v provincii Idlib v oblasti Chán Šajchún provedla syrská arabská armáda (SAA).

Právě naopak, podle novináře oceněného Pulitzerovou cenou Seymoura M. Hershe, americký vojenský personál v Sýrii věděl, že k údajnému chemickému útoku v provincii Idlib nikdy nedošlo.

Americký investigativní novinář vrhá nové světlo na incident, a poskytl deníku Welt Am Sonntag údajný „rozhovor mezi bezpečnostním poradcem a aktivním americkým vojákem na klíčové základně“ v Sýrii, který se týká údajného chemického útoku na Chán Šajchún.

„Věděli jsme, že nedošlo k žádnému chemickému útoku. Syřané udeřili na sklad zbraní (legitimní vojenský cíl) a došlo k vedlejším škodám.“ To je vše. Oni neprovedli žádný chemický útok,“ napsal americký voják.

„Celá tato tragédie byla skrytá agenda. Jsou to pokusy, jak nakonec jít po Íránu. Co ale lidé v okolí Trumpa nechápou, je, že Rusové nejsou papírový tygr a že mají silnější vojenskou schopnost, než máme my,“ odpověděl bezpečnostní poradce.

Americký personál vyjádřil obavy z případného odvetného opatření ze strany Ruska po tom, co vláda Donalda Trumpa povolila dne 7. dubna raketový útok na leteckou základnu Shayrat, kterou používá syrská armáda k útokům na Islámský stát a Frontu an-Nusrá.

„Rusové jsou extrémně rozumní. Navzdory tomu, co se objevuje ve zprávách, oni se stále pokoušejí dekonfliktovat a koordinovat leteckou kampaň. Oni ukazují neuvěřitelnou zdrženlivost a jsou neuvěřitelně klidní. Zdá se, že se především zajímají o deeskalaci všeho. Oni nechtějí ztratit naši podporu v pomoci při likvidaci Islámského státu,“ napsal americký voják dne 8. dubna.

Dva vojáci také vznesli otázku, zda prezident Trump věděl o této zpravodajské informaci dříve, než dovolil útok.

„Co se stalo? Ignoruje Trump informace rozvědky a hodlá zasáhnout Syřany? A to my chceme naštvat Rusy? Možná jste včera neviděli Trumpovu tiskovou konferenci. On přinesl mediální příběh bez toho, aby se podíval na informace rozvědky,“ podtrhl bezpečnostní poradce.

Prohlášení Bílého domu vyvolává obavy, zda se USA nepřipravují na další útok proti dohodě o stabilizaci a přidružení.

„V každém případě je to Washington, kdo v tomto příběhu vypadá velmi nechutně: buď vědí o nadcházejícím útoku a nesnaží se tomu zabránit, ale vědomě obviňují nepohodlného syrského vůdce. Nebo se Spojené státy připravují na svůj vlastní preventivní útok na syrské jednotky a apelují na téma, které je již „slavné“ na celosvětové úrovni a rozhodně ospravedlní jakoukoli preventivní akci,“ uvedl Konstantin Kosačev, předseda Výboru pro mezinárodní záležitosti ruského parlamentu.

Koalice vedená USA již dříve provedla nejméně čtyři útoky proti provládním silám v Sýrii, včetně sestřelení syrského bombardéru Su-22 americkým letounem F18 Super Hornet dne 18. června.

Odkaz na chemický incident v provincii Idlib ze strany Bílého domu vyvolává silné vzpomínky na projev Colina Powella v OSN před vpádem Bushovy vlády do Iráku.

Dne 4. dubna Národní koalice pro syrské revoluční a opoziční sily uvedla, že syrská vláda provedla útok chemickými zbraněmi v oblasti Chán Šajchún v provincii idlib.

Damašek odmítl jakoukoli účast na tomto incidentu s tím, že syrská armáda již nemá žádné chemické zbraně, protože byly všechny zničeny Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Tento incident byl použit Spojenými státy jako záminka pro raketový útok na syrskou vojenskou leteckou základnu.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*