Co je na pozadí návrhu Saúdské Arábie, připojit se k bojům v Sýrii a Iráku

Co je na pozadí návrhu Saúdské Arábie, připojit se k bojům v Sýrii a Iráku

Saúdy vedená islámská vojenská aliance má údajně zájem se připojit ke Spojeným státům a jejich spojencům v jejich úsilí bojovat proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku, ale politolog Alexander Sotničenko naznačil, že Rijád a další členové jejich protiteroristické koalice sledují úplně jiné zájmy.      

„Je to v zájmu Spojených států a jejich spojenců, přitáhnout zahraniční síly a na prvním místě rozdělit Sýrii. Skutečnost, že členové této islámské koalice se stali aktivnější, by mohlo naznačovat, že to chtějí stihnout včas na dělení Sýrie,“ řekl politolog kanálu Vzglyad.

Politický analytik také uvedl, že budoucnost Sýrie by mohla čelit problémům, pokud Bagdád vytlačí Islámský stát z Iráku dříve, než Damašek vyřeší teroristické skupiny na svém území.

„V tomto případě, koaliční síly podporované Spojenými státy se státy Perského zálivu by mohly překročit iráckou hranici se Sýrií a postupovat dále na západ.   V důsledku toho by převzaly kontrolu nad velkou částí Sýrie, kterou by odmítly převést pod syrskou vládu,“ uvedl politolog.

Politolog také varoval, že v případě, že budou Kurdové pokračovat ve svém tlačení proti Islámskému státu, země by mohla následovat příklad Iráku a změnit se na „zkrachovalý stát“. Pak by syrská „desintegrace a nekonečná občanská válka“ zaplavila region po další nadcházející roky.

Tyto scénáře přiměly Sotničenka říci, že Moskva a Damašek by měly osvobodit Sýrii od Islámského státu „co nejdříve“.

Politický analytik také vyjádřil pochybnosti, že tato islámské koalice je skutečně ochotna pomoci USA v jejich úsilí proti Islámskému státu. Koneckonců, Saúdská Arábie a další země se zúčastnily Amerikou vedené operace Inherent Resolve, ale jejich role v ní byla omezena.

Kromě toho, „Saúdská Arábie a mnoho jejich spojenců jsou zapleteni do konfliktu v Jemenu. Ostatní země mají buď omezené schopnosti, nebo, jako Katar, ustoupili do zadu a již se syrského konfliktu neúčastní. Tyto země by se mohly připojit k pozemním vojenským operacím pouze v případě, že by na ně Spojené státy vyvinuly značný tlak,“ uvedl politolog.

Existuje další výzva, pokud jde o město Rakká, protože kampaň na osvobození de facto hlavního města Islámského státu je vedena Syrskými demokratickými silami (SDF), které se většinou skládají z kurdských bojovníků.

„Oni nemají zájem bojovat spolu s vojáky vyslanými národy Perského zálivu, které byly jedni z hlavních sponzorů Islámského státu. To samé platí o kurdských silách a šíity vedenou milicí v Iráku. Pozemní přítomnost islámské koalice v Sýrii a Iráku s největší pravděpodobností nepřichází v úvahu.“

Minulý týden, Saúdský generálmajor Ahmad Asiri, poradce saúdskoarabského ministra obrany řekl kanálu Sky News Arabia, že Saúdy vedená islámská koalice je připravena spolupracovat s Amerikou vedenou koalicí, aby porazili islámský stát v Iráku a Sýrii.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Saúdské tanky (ilustrační obrázek) Foto: AFP)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*