Co bude s uprchlíky v EU

Co bude s uprchlíky v EU

Situace s uprchlíky v EU z Blízkého východu a severní Afriky se v posledních týdnech stále zhoršuje a stala se dominantním faktorem ve vývoji politiky „sjednocené Evropy“. To je důvod, proč se migrační krize a situace v Sýrii stala ústředním tématem setkání ministrů zahraničních věcí 28 zemí EU, které se nedávno konalo v Lucembursku, které má do konce roku předsednictví v Radě Evropské unie.

Ministři diskutovali o migrační krizi s ohledem na mezinárodní konferenci o trase západního Balkánu, která se konala 8. října, a také v rámci přípravy na EuroAfrican summit o migraci konající se 11-12 listopadu. Všichni souhlasili, že uprchlická krize bude zahrnuta do programu všech nejbližších setkání na všech úrovních. „Je to teprve začátek celého procesu. Dialog bude probíhat v příštích měsících a letech,“ zdůraznil lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn.

uprchlici pas 2

Podle Evropské komise, jen na počátku roku více než 600 tisíc migrantů podalo oficiální žádosti o udělení azylu v 28 zemích EU. Krom toho, jak prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk, Evropská unie očekává, že se do Evropy budou brzy snažit dostat milióny migrantů z různých zemí, včetně těch, které nejsou ovlivněny válkami nebo krizemi. „V Sýrii je dnes 8 miliónů vnitřně vysídlených osob, a o 4 milióny více v sousedních zemích. Musíme očekávat, že jen ze Sýrie přijdou milióny uprchlíků,“ uvedl, když zdůraznil, že stále ještě existují migranti z Iráku, Afghánistánu a dalších regionů, kteří se také chtějí dostat do Evropy.

Vzhledem k těmto okolnostem se v posledních měsících EU aktivně snaží najít odpověď na zásadní otázku: Co dělat s tokem migrantů a uprchlíků proudících z Afriky a Středního východu.

Podle projevů řady hlav ministerstev zahraničí států Evropské unie přednesených na zasedání v Lucembursku, Evropská unie má v úmyslu tok migrantů vrátit zpět. Dle tohoto záměru bude EU deportovat určitý počet uprchlíků zpět domů, a za tímto účelem Brusel slíbil přidělit další prostředky, a Evropská unie připravuje nezbytné změny legislativy. Ministryně vnitra Velké Británie Theresa Mai prohlásila, že: „Velká Británie vždy trvala na tom, abychom ekonomické migranty posílali zpět do zemí jejich původu. Musíme skončit s těmi, kteří zneužívají právo na přístřeší.“

Spolkový ministr vnitra Německa Thomas de Maizière opakoval, co bylo řečeno jeho britským kolegou: „ Vždy je těžké se vrátit, to je pravda. Ale teď, když dosahujeme dohody, jasně odlišíme ty, kteří skutečně potřebují ochranu, a ty, kteří ji nepotřebují. A jakkoli to může být těžké, ta druhá skupina by měla Evropu opustit,“ Následující migranti jsou mimo jiné v Evropě považováni jako „nadbyteční“: občané z Burkina Faso, Konga, Zimbabwe, Eritrey a některých dalších afrických států, v nichž nedochází k žádným otevřeným konfliktům.

Vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečností politiku Federica Mogheriniová pouze poukázala na tiskové konferenci věnované výsledkům jednání o plánech deportace: „Rozhodli jsme se spolupracovat se zeměmi původu nelegálních migrantů, diskutovat o návratu a opětovném začlenění občanů, kteří nemají právo na mezinárodní ochranu.“

Kromě toho je třeba připomenout, že v předvečer konference v Lucembursku, britský deník Times publikoval informace o „tajném plánu Evropské unie“. Údajně, podle plánu, Frontex, agentura EU pro vnější hranice, v příštích týdnech deportuje 400 tisíc nelegálních přistěhovalců, tedy těch, kteří nedostali status uprchlíka. Tyto informace nebyly přímo nebo nepřímo potvrzené před nebo po zasedání v Lucembursku. Nicméně, i pokud takový plán v dnešních dnech neexistuje, je docela pravděpodobné, že se objeví, a že se tak stane velmi brzy.

„V příštích měsících je třeba v první řadě vytvořit právní rámec. A pak projednat všechny otázky, které umožní určit postup návratu domů pro ty migranty, kterým byl odepřen azyl v EU,“ uvedl lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn.

Mezi podrobnými kroky, které byly projednány na zasedání v Lucembursku nabízené s cílem překonat současné potíže s nadměrným tokem migrantů do Evropy, úmysl některých zemí použít v těchto věcech aktivněji Turecko je vynikající. Zejména, návrh přednesen německým ministrem zahraničí Frank-Walter Steinmeierem, který se pokusil výslovně zdůraznit důležitost Ankary, jako klíčového partnera EU a vedoucího hráče v regionu, který může redukovat tlak migrantů na Evropu.

Nicméně, německé ministerstvo zahraničí dokonale chápe, že turecký prezident Erdogan hraje svou vlastní hru mimo jiné v otázce přistěhovalců za účelem získání dalších výhod z EU. Nejde jen o získání přístupu k evropským finančním programům, ale také o lobbování v otázce zjednodušení vízového režimu pro občany Turecka. Nicméně, s přihlédnutím k potřebě vzniku tvrdé bezpečnosti a kontrolního pásu na vnějších hranicích EU, Berlín je připraven dočasně aktivovat dialog a Ankarou ohledně finančních otázek. I když se nedá pochybovat, že takový postoj Německa je způsoben touhou zajistit loajalitu muslimského voličstva v Německu směrem ke kancléřce Merkelové, jakož i posílit naději Ankary pro brzký vstup do Sjednocené Evropy a další orientací pro vstup do EU.

Takové postavení Frank-Walter Steinmeiera vyvolává zvláštní pozornost, mimo jiné, vzhledem k nedávnému projevu kancléřky Angely Merkelové pro televizní kanál ARD, ve kterém uvedla: „Vždy jsem byla proti členství Turecka v EU,“ a připomněla, že byla proti začlenění Turecka do Evropské unie ještě předtím, než převzala úřad kancléře v roce 2005, a že tato její pozice trvá.

 

 

NEO/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Co bude s uprchlíky v EU

  • Ať se o uprchlíky stará ten, kdo je pozval. Nevidím jediný důvod, proč by měl být luxus uprchlíkům hrazen z peněz EU. Na to snad do EU neodvádíme. Merkelová si myslí, že jí EU patří. Je na čase z toho nesmyslu vystoupit. Není to tak složité, jak se nám různí Sobotkové snaží nabulíkovat.

  • Petsetimilionova EU by mela prevzit zodpovednost za valecnickou a imperialni politiku USA a jejich par koupenych knechtu z rad politiku EU? Co by jako melo byt s kobylkami z Afriky,nebo radikalnimi islamisty z Blizkeho vychodu? To co si zaslouzi!Za nelegalni prekroceni hranic Schengenskeho prostoru,ktery byl urcen pouze Evropanum, by meli byt okamzite deportovani do svych vlastnich zemi a financni naklady na jejich deportace by mely prevzit ruzne zahranicni koncerny,ktere se dostatecne napakovaly,jak v Africe tak na Blizkem vychode!Nejake srovnavani uprchlicke vlny Evropanu z minuleho stoleti s nynejsi islamskou vlnou absolutne neobstoji,Evropane neutikali po milionech a take zajiste neemigrovali na Arabsky poloostrov nebo zemi Africkeho rohu.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*