Členka Kongresu Tulsi Gabbardová navštívila Sýrii, aby odhalila americkou podporu teroristickým skupinám

Členka Kongresu Tulsi Gabbardová navštívila Sýrii, aby odhalila americkou podporu teroristickým skupinám

Republikánka za americký stát Havaj, Tulsi Gabbardová, vyzvala USA, aby ukončily „nezákonnou válku“, kterou vedou v Sýrii, poté, co navštívila Damašek a Aleppo.       

Během své cesty, politička hovořila s civilisty, náboženskými vůdci, vůdci opozice a prezidentem Bašárem Asadem.

Gabbardová popsala její soukromě-financovaný sedmidenní výlet do Libanonu a Sýrie jako „mise“ k získání pravdy o válce tím, že bude hovořit přímo se syrským lidem. Podrobnosti její trasy byly z bezpečnostních důvodů drženy v tajnosti až do jejího návratu do USA.

Gabbardová cestovala do Bejrútu, a pak do Damašku a Aleppa, kde hovořila se syrskými studenty, podnikateli, akademiky a s humanitárními pracovníky. Politička také získala informace o konfliktu z první ruky od uprchlíků vyhnaných válkou.

Gabbardová se setkala s řadou náboženských vůdců, včetně s velkým muftím Sýrie Ahmadem Badreddinen Hassounem a arcibiskupem Denysem Antoniem Chahdaem, který stojí v čele syrského Katolického kostela v Aleppu.

Gabbardová se také setkala s několika představiteli syrské opozice, kteří stáli v čele protivládních protestů v roce 2011. Republikánka tvrdí, že někteří z nich se domnívají, že původně pokojné povstání bylo ukradeno džihádisty „financovanými a podporovanými Saúdskou Arábií, Tureckem, Katarem a Spojenými státy americkými.“

Na rozdíl od oficiálního amerického příběhu, že teroristické skupiny, jako je Islámský stát a Fronta an-Nusrá by mohly být „odděleny“ od umírněné opozice, která bojuje po jejich boku, Gabbardová uvedla, že syrský lid se kterým hovořila, nerozlišuje mezi různými militantními skupinami.

„Jejich poselství americkému lidu bylo silné a konzistentní: Neexistuje žádný rozdíl mezi „umírněnými“ rebely a al-Kájdou, an-Nusrou, nebo Islámským státem- všichni jsou stejní,“ řekla Gabbardová, která popisuje podstatu syrského konfliktu jako „válku mezi teroristy pod velením skupin jako je Islámský stát a al-Kájda proti syrské vládě.“

Gabbardová přiznala, že postrádala nějaké přesvědčivé vysvětlení, které by nabídla syrskému lidu o roli USA v přetrvávajícím konfliktu, když byla tázána na otázky typu: „Proč Spojené státy a jejich spojenci pomáhají Al-Kájdě a dalším teroristickým skupinám, které se pokouší zmocnit se Sýrie? Sýrie nenapadla Spojené státy. Al-Kájda je napadla.“

Syrský lid, oběť v této válce „vyzývá Spojené státy a další země, aby přestaly podporovat ty, kteří ničí Sýrii a její lid,“ napsala Gabbardová na svém blogu s tím, že je to poselství, která má na jejich žádost zprostředkovat světu, jelikož jsou vždy umlčována jednostrannými zprávami nutící příběh, který podporuje tuto režim měnící válku na úkor syrských životů.“

Kongresmanka odhalila po svém návratu, že se také setkala se syrským prezidentem Bašárem Asadem s tím, že původně neměla v úmyslu se s ním setkat, ale nemohla si nechat ujít tuto příležitost v naději, že to změní. Politička však neupřesnila podrobnosti týkající se jejich rozhovoru.

„Jestliže se tváříme tak, že nám skutečně jde o syrský lid, o jejich utrpení, pak musíme být schopni setkat se s kýmkoliv, se kterým musíme, pokud zde existuje možnost, že můžeme dosáhnout míru,“ řekla Gabbardová redaktorovi CNN Jaku Tapperovi.

„Ať si myslíme o prezidentovi Asadovi cokoliv, faktem je, že je prezident Sýrie,“ řekla Gabbardová a zdůraznila, že „ s cílem dosáhnout jakékoli možnosti životaschopné mírové dohody, musí se o tom diskutovat s ním.“

Jako irácká válečná veteránka a členka House Armed Services a Foreign Affairs Committees, Gabbardová je známa za její ostrou kritiku intervenční politiky bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy na Středním východě.

Její cesta do Sýrie se stala tématem diskuze v rámci amerického establishmentu ihned poté, co to bylo oznámeno, někteří dokonce tvrdili, že chce politička vylepšovat obraz syrské vlády.

Gabbardová v prosinci představila zákon o zákazu vyzbrojování teroristů „Stop Arming Terrorists Act“, jehož cílem je zabránit americké vládě poskytovat přímou pomoc teroristickým skupinám a „ zakázat federální vládě financování pomoci zemím, které přímo či nepřímo podporují tyto teroristické skupiny.

 

„Musíme přestat přímo i nepřímo podporovat teroristy- tím, že poskytujeme zbraně, výcvik a logistickou podporu povstaleckým skupinám napojeným na Al-Kájdu a Islámský stát a nepřímo také, prostřednictvím Saúdské Arábie, států Perského zálivu a Turecka, kteří je na oplátku podporují,“ napsala Gabbardová.

Gabbardová je přesvědčena, že Washington by měl změnit svůj přístup, pokoušet se svrhnout syrskou vládu, ale měl by skutečně bojovat proti teroristickým skupinám. Politička uvedla, že USA opakují stejný zahraničněpolitický scénář, jaký byl v „Iráku, Libyi a nyní v Sýrii,“ ve snaze změnit režim, což podle ní, jen přivodilo „nepředstavitelné utrpení, zničující ztráty na životech a přispělo k „posilování skupin, jako je Al-Kájda a Islámský stát.“

Vracím se do Washingtonu, DC, s ještě větším odhodláním ukončit naši nezákonnou válku ke svržení syrské vlády,“ napsala Gabbardová na svém blogu.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Tulsi Gabbard Foto: Youtube.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Členka Kongresu Tulsi Gabbardová navštívila Sýrii, aby odhalila americkou podporu teroristickým skupinám

  • IS by bez podpory USA dávno padl. To by pro USA znamenalo ztrátu vlivu v regionu. Proto budou i nadále vyzbrojovat, financovat a jinak podporovat teroristy. USA vyhovuje trvalé napětí v regionu, proto cvičí a vyzbrojují stále nové teroristické skupiny, které se nakonec obrátí proti USA jako to bylo v minulosti.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*