Číňané prodávají použité ochranné roušky nalezené v odpadcích

Číňané prodávají použité ochranné roušky nalezené v odpadcích

Novozélanďan žijící v Číně potvrdil deníku New Zealand Herald, že „všechno se rozpadlo“ a někteří Číňané prodávají použité ochranné roušky, které nacházejí v popelnicích.

Muž, který žije se svou manželkou a dvěma dětmi v severovýchodní Číně, řekl deníku: „Každým dnem se to zhoršuje… všechno se tady rozpadlo.“Očitý svědek hovořil pod podmínkou anonymity kvůli strachu z odvety ze strany čínské vlády, která vyhrožuje lidem 15letým vězením za šíření „dezinformací“ o koronaviru.

S tím, jak mnoho částí země ochromil jejich nedostatek, použité ochranné roušky se podle něj prodávají za 50 dolarů.

„Vidím staré dámy, jak chodí a vybírají z popelnic ochranné roušky a druhý den je prodávají na ulici a smějí se tomu,“ uvedl. „Když Čína tvrdí, že jich má dost a rozdává je, není tomu tak, můžu vám to teď potvrdit – teď už nejsou nikde k dispozici.“

Svědek dodal, že roušky jsou žehleny tak, aby vypadaly jako nové a že běžným jevem je také boj o jídlo, jako jsou vejce a zelenina.

Jak jsme již informovali, deník Taiwan News uvedl, že počet nakažení koronavirem je „astronomicky vyšší, než jsou oficiální údaje“ a mohl by být až 10krát vyšší, než je udávaný počet.

Epidemie nového koronaviru 2019-nCoV vypukla v prosinci 2019 ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej v centrální Číně. Prvotní skupina nakažených lidí jevila známky zápalu plic bez dalších příznaků a dosavadní léčba a vakcíny nebyly efektivní. Virus se může přenášet z člověka na člověka a jeho rychlost šíření (míra infekce) eskalovala v polovině ledna 2020, kdy byly oznámeny první případy nakažených mimo pevninskou Čínu. Potvrzené případy nakažených jsou hlášeny několika zeměmi v Asii, Oceánii, Evropě, a Severní Americe. Inkubační doba (doba od nakažení do propuknutí nemoci) se pohybuje mezi 2 až 14 dny a i během ní je nemoc infekční. Základními symptomy jsou horečka, kašel a dušnost a následky onemocnění mohou být i smrtící.

Ke dni 5. února 2020 bylo potvrzeno 24 588 případů nakažených a to ve všech provinciích Číny. První člověk nakažený koronavirem zemřel dne 9. ledna 2020. Ke dni 5. února 2020 zemřelo na jeho následky údajně 493 osob, všechny kromě dvou byly čínskými občany. Studie odhadují, že může být nakaženo mnohem více lidí, než je potvrzeno. K prvnímu šíření viru mimo Čínu došlo ve Vietnamu, kdy byl přenesen z otce na syna, přičemž první případ nakaženého člověka mimo rodinu byl hlášen v Německu. Dne 22. ledna byl německý muž infikován čínským investorem na schůzce ve spolkové republice Bavorsko.

Od 23. ledna je celý Wu-chan v karanténě a provoz veškeré dopravy, veřejné i osobní, směřující do města i ven byl zastaven. Od té doby je pod podobnou karanténou nejméně dalších patnáct měst provincie Chu-pej, jako jsou například Chuang-kang, E-čou, Čch’-pi, Ťing-čou nebo Č’-ťiang. Mnoho novoročních událostí bylo zrušeno, například oslavy v Zakázaném městě v Pekingu, tradiční chrámové veletrhy a slavnostní shromáždění. Hongkong vyhlásil výjimečný stav a nechal do poloviny února uzavřít školy a univerzity a zrušil novoroční slavnosti.

Řada zemí vydala prohlášení, ve kterých varovala před cestováním do Wu-chanu a provincie Chu-pej. Cestující, kteří navštívili pevninskou Čínu, byli požádáni, aby po dobu jednoho až dvou týdnů pečlivě kontrolovali své zdraví a kontaktovali své poskytovatele zdravotní péče v případě, kdy by na sobě pozorovali jakékoliv symptomy viru. Komukoli, kdo má podezření, že je přenašečem viru, se doporučuje, aby nosil ochrannou roušku a vyhledal lékařskou pomoc prostřednictvím telefonu, než-li osobní návštěvou kliniky. Odvětví cestovního ruchu poskytuje lidem náhrady a bezplatné zrušení rezervací na pevninské Číně a naopak. Ve snaze identifikovat nositele viru zavedly letiště a vlakové stanice teplotní kontroly (screeningy), zdravotní příručky a informační cedule.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*