Čína varuje USA před vměšováním se do HongKongu

Čína varuje USA před vměšováním se do HongKongu

Peking varoval Spojené státy před vměšováním se do HongKongu, kde pro-demokratičtí demonstranti pokračují ve svých shromážděních, a uvádí: Čína nebude tolerovat protiprávní jednání na svém území.

Čínská vláda velmi pevně a jasně vyjádřila svůj postoj. záležitosti v Hongkongu jsou vnitřní záležitostí Číny,“ uvedl ve středu čínský ministr zahraničí Wang Yi jeho americkému protějšku Johnu Kerrymu ve Washingtonu.

Foto : Reuters/ Bobby Yip
Foto : Reuters/ Bobby Yip

Všechny země by měly respektovat čínskou svrchovanost, a to je základní princip řízení mezinárodních vztahů,“ uvedl Wang.

Věřím, že žádná země ani žádná společnost by nedovolili tyto protiprávní činy, které porušují veřejný pořádek. Taková je situace ve Spojených státech a stejná je v Hongkongu,“ dodal.

Spojené státy zintenzivnily vměšování do vnitřních záležitostí Číny, když Kerry uvedl, že podporuje všeobecné volební práva v Hongkongu.

Jak Čína ví, my podporujeme všeobecná volební práva v Hongkongu, které odpovídají základním zákonům,“ řekl Kerry novinářům, stojíc vedle Wanga.


Věříme, že otevřená společnost s nejvyšším možným stupněm autonomie, která je řízená právním státem má zásadní význam pro stabilitu a prosperitu Hongkongu,“ dodal Kerry.

Napětí v Hongkongu je na vzestupu. Proti-volebním protestujícím se nelíbí plán Číny, která chce schválit kandidáty pro volby v roce 2017 a zavázali se, že se protesty zvýší, pokud neodstoupí předseda výkonného výboru Hongkongu CY Leung.

Protestující již dokonce vyhrožovali, že obsadí vládní budovy, pokud Leung ve čtvrtek v noci neodstoupí.

„Doufáme, že dnes v noci, nebo zítra Leung odstoupí, jinak oznámíme eskalaci našeho hnutí, včetně obsazení vládních a okolních budov,“ uvedl Lester Shum, zástupce generálního tajemníka Hongkongské federace studentů.

Tyto nepokoje vypukly poté, co Čína odmítla dovolit otevřené nominace pro příštího městského předsedu výkonného výboru v roce 2017 a nutí voliče vybrat si ze seznamu dvou nebo tří kandidátu vybraných na základě nominujícího výboru.

Aktivisté tvrdí, že občané v tomto regionu musí mít právo volit předsedu výkonného výboru. Věří, že rozhodnutí vyvolává obavy, že kandidáti budou hodnoceni podle loajality vůči Pekingu.

Čína uvedla, že zavede všeobecné volební právo pro městské volby v roce 2017, ale chce kandidáty výboru schválit.

Hongkong je zvláštní administrativní oblast Číny. Finanční centrum se těší značné politické autonomii od roku 1997, kdy se jeho vedení vrátilo Číně, asi po sto letech britské koloniální nadvlády.

zdroj : http://www.presstv.ir

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*