Čína varovala USA, že bude chránit svou suverenitu a národní zájmy

Čína varovala USA, že bude chránit svou suverenitu a národní zájmy

Čína varovala USA, že bude chránit svou suverenitu ve spojených vodách Jihočínského moře a odmítá pokusy použít mezinárodní zákony a svobodu plavby jako záminku k podkopání čínských národních bezpečnostních zájmů.

Při setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou na čtvrtém summitu o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu, čínský prezident Xi Jinping uvedl, že i když on věří v mírové řešení konfliktu prostřednictvím přímých rozhovorů, Čína bude podnikat kroky na ochranu svých národních zájmů a své suverenity.

„Čína bude v Jihočínském moři pevně chránit svou suverenitu a práva s ní související,“ řekl Xi na schůzce, podle deníku Xinhua news.

I když Peking připouští, že „respektuje a chrání svobodu plavby a přeletu jiných zemí, které na to mají nárok na základě mezinárodního práva,“ Xi zdůraznil, že Čína „nebude akceptovat žádnou svobodu plavby jak omluvu pro oslabení čínské suverenity a národních bezpečnostních zájmů.“

Čínský prezident Xi Jinping se zúčastnil bilaterálního jednání na summitu o jaderné bezpečnosti dne 31. března 2016 ve Washingtonu, DC Foto: Mandel Ngan / AFP)
Čínský prezident Xi Jinping se zúčastnil bilaterálního jednání na summitu o jaderné bezpečnosti dne 31. března 2016 ve Washingtonu, DC Foto: Mandel Ngan / AFP)

Amerika podniká kroky v boji proti rostoucímu vlivu Číny v regionu a zvýšila své pravidelné námořní hlídky v Jihočínském moři jako součást cvičení „svobody plavby“ v blízkosti sporných ostrovů. Washington také zvýšil svůj dozor ve vzduchu a posílil Amerikou vedené válečné hry se svými asijskými spojenci. Čína v reakci na tyto kroky začátkem tohoto roku nasadila své protiletadlové raketové systémy, včetně vojenských letadel na ostrově Woody.

Ostrov Woody je největší ostrov v Jihočínském moři. Čína uplatňuje nárok na ostrov již od roku 1950, ale toto právo k oblasti, která je jádrem ekonomicky důležitých námořních tras v Jihočínském moři napadají Tchaj-wan, Filipíny, Brunej, Malajsie a Vietnam.

Kromě vměšování USA do aféry v Jihočínském moři, Čína se obává nasazení pokročilého protiraketového systému Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) na Korejském poloostrově.

Podle čínského ministra zahraničí Zheng Zeguanga, během setkání Xi řekl Obamovi, že Čína je „rozhodně proti“ americkému nasazení protiraketového systému THAAD.

Spojené státy se v únoru dohodly s Jižní Koreou, že zahájí nasazování systému THAAD v boji proti hrozbě ze Severní Koreje, která se nedávno chlubila svými rostoucími jadernými schopnostmi. Severokorejský jaderný test ze dne 6. ledna a vypuštění družice dne 7. února bylo porušení sankcí OSN.

I když zatím nebylo oficiálně rozhodnuto o umístění systému THAAD v Jižní Koreji, Čína opakovaně během posledních několika měsíců opakovaně zdůrazňuje, že americké rozmístění protiraketového systému by mohlo ohrozit její národní bezpečnost.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)

 
Loading...

Podobné články

Komentář “Čína varovala USA, že bude chránit svou suverenitu a národní zájmy

  • Američané rozumějí jen síle zbraní, necháš li se zastrašit, udělají z vás novobou Líbyi či Sýrii!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*