Čína testuje zbraň proti družicím

Čína testuje zbraň proti družicím

Čína aktivně testuje zbraň proti družicím, avšak hovořit o nějakém průlomu by nebylo úplně správné. Čína je schopna sestřelovat družice pravděpodobného nepřítele, ne však z geostacionární oběžné dráhy.

Takto ruští odborníci okomentovali závěry bývalého analytika Vzdušných sil USA Briana Weedena. Ten se domnívá, že start čínské rakety v květnu 2013 byl zkouškou nejnovější zbraně určené k likvidaci vesmírných satelitů.

Americký expert sledoval čínské experimenty na základě množství družicových snímků a došel k závěru, že na oběžnou dráhu byl dopraven kinetický stíhač, který má za úkol zlikvidovat cíl silou nárazu. Pokud je tomu skutečně tak, tak se Číně podařilo dosáhnout významného průlomu při vývoji protidružicových zbraní, domnívá se Brian Weeden. Expert Pavel Zolotarjov s ním však nesouhlasí:

Nemyslím si, že Číňané dosáhli průlomu. Spíše zopakovali řešení, které existovalo už před více, než třemi desítkami let, konkrétně, v SSSR. Protidružicová kinetická zbraň se realizuje jednoduše. Stačí na oběžnou dráhu vynést, řekněme primitivně, olověné broky a rozptýlíme je. Tyto olověné kuličky se dříve, nebo později, setkají s družicí protivníka a vyřadí ji z provozu. Zlikvidovat družici protivníka však není ta nejefektivnější varianta. Nejúčinnějším způsobem je radioelektronické potlačení.

Experti přiznávají: vzájemné zveličování vojenské síly doprovázelo soupeření velmocí ve Vesmíru od samého počátku. Závěrům Briana Weedena zveřejněným v rozsáhlé analýze na stránkách Space Review, zveličování vojenské cíly Číny také nechybí, domnívá se Pavel Zolotarjov:


USA opravdu velmi pozorně sledují Čínu a berou v potaz její prudký růst. Podle jejich názoru je čínská politika jenom špatně předvídatelná. Je třeba brát v potaz i zájmy USA při projekci své síly v Asijsko-tichooceánském regionu. Proto, možná, čínskou hrozbu trochu zveličují.

Současně jsou USA skutečně znepokojeny tím, že je Čína může připravit o jejich možnosti, či dočasně přerušit efektivní využívání vesmírné složky pro řízení armády. V takovém případě bude možné hovořit o značném snížení jejich vojenského potenciálu.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*