Čína se připojuje k Rusku v Sýrii, kde se formuje nová protiteroristická aliance

Čína se připojuje k Rusku v Sýrii, kde se formuje nová protiteroristická aliance

Spojené státy nesplnily své závazky v souladu s dohodou mezi Ruskem a USA o ukončení válečného stavu v Sýrii. Dne 19. září, syrské vládní síly uvedly, že byla porušena dohoda o příměří v důsledku četných porušení ze strany povstalců, za které byly zodpovědné Spojené státy. Dne 17. září, Amerikou vedená koalice provedla letecké údery proti silám syrské vlády v blízkosti východní části města Deir ez-Zor, čímž hrubě porušila dohodu.

Neschopností dodržet svou část dohody byla zpochybněna důvěryhodnost Spojených států a byla vznesena otázka o budoucí roli Ameriky v budování míru po skončení konfliktu. S Tureckem, spojencem USA a NATO, které si dělá co chce a s Amerikou podporovanými rebely, kteří chrlí urážky na americké speciální operátory, se zdá být vliv Spojených států v Sýrii daleko od ohromujícího.

S tak značně poškozenou důvěryhodností, na Ameriku se dá jen stěží pohlížet jako na spolehlivého partnera.

Amerika rozhodně není jediným významným hráčem na poli. S vládou Bašára Asada pevně u moci, poválečné vyrovnání již není vnímáno jako snem, ale Washington bude těžko tím, kdo bude mít veškeré slovo.

Ve významném politickém posunu. Čína zahájila pivot na Středním východě, s cílem zvýšit svou angažovanost v regionu tím, že poskytuje vojenský výcvik a humanitární pomoc v Sýrii. Čína v dubnu vyslala zvláštního vyslance do Damašku za účelem práce směrem k mírovému řešení konfliktu.

Před vysláním čínského vyslance, Xie Xiaoyan chválil „ruskou vojenskou roli ve válce a uvedl, že mezinárodní společenství by mělo tvrději pracovat společně v boji proti terorismu v regionu.“

Dne 14. srpna, admirál Guan Youfei, vedoucí Úřadu pro mezinárodní a vojenskou spolupráci v rámci Ústřední vojenské komise, která dohlíží na čínské ozbrojené síly čítající 2.3 miliónů vojáků, navštívil Sýrii, aby se setkal se syrským ministrem obrany Fahda Jassim Al Freijem a ruským generálporučíkem Sergejem Chvarkovem, vedoucím monitorovací mise pro dodržování příměří v Sýrii, jakož i s ruskými nejvyššími veliteli na vojenské základně Hmeimim na syrském pobřeží. Návštěva představuje významný obrat ve vztazích a činí z Pekingu společníka v konfliktu.

Během návštěvy, Čína a Sýrie oznámili plány na zvýšení vojenské spolupráce, včetně školení a humanitární pomoci, což signalizuje silnější čínskou podporu Damašku. Jedná se o první veřejnou návštěvu vedoucího čínského vojenského důstojníka do země, od doby, co ruské ozbrojené síly zahájily svůj provoz v Sýrii v září loňského roku.

Podle deníku Global Times, publikovaném vlajkovou lodí Čínské komunistické strany People’s Daily, Peking již v Sýrii nasadil speciální poradce a vojenský personál v době historické návštěvy a poskytl syrské armádě odstřelovací pušky a raketomety. Není pochyb o tom, že tato diplomatická návštěva byla trnem v oku Spojeným státům, uprostřed rostoucího napětí, ohledně územních sporů v Jihočínském moři.

Čínský vstup do války je způsoben rostoucím počtem čínských muslimských uhurských ozbrojenců bojujících po boku syrských rebelů v severní části země. Admirál Guan Youfei uvedl, že v současné době bojuje v Sýrii více než 200 Ujgurů. Čína chce, aby byli buď odsouzeni doma, nebo vyhubeni na syrském bojišti. Čínské obavy jsou oprávněné.

V Současné době existuje sousedství Ujgurů ve městě Rakka, kde skupina Islámský stát vydává noviny především pro své členy. Kromě toho je geostrategická stabilita na Středním východě důležitá pro realizaci čínské strategie „jeden řemen, jedna cesta“, jejímž cílem je usnadnit euroasijskou ekonomickou konektivitu prostřednictvím rozvoje sítě infrastruktury a obchodních cest spojujících Čínu s jižní Asií, Střední Asií, Středním východem a Evropou.

Současné štěpení na středním východě v důsledku syrské krize představuje překážku pro úsilí, uvést tento projekt do života. V loňském roce Čína změnila vnitrostátní právní předpisy umožňující nasazení svých bezpečnostních sil v zahraničí jako součást protiteroristického úsilí.

Čína může hrát klíčovou úlohu v postkonfliktním hospodářském oživení Sýrie. Navzdory válce, China National Petroleum Corporation stále drží podíly ve dvou z největších producentů syrské ropy: The Syrian Petroleum Company and Al-Furat Petroleum Company, zatímco společnost Sinochem také drží významné podíly v různých syrských ropných polích. V prosinci, Čína nabídla Sýrii investice v hodnotě 6 miliard dolarů kromě 10 miliard dolarů stávajících smluv, stejně jako velkou dohodu podepsanou mezi syrskou vládou a čínským telekomunikačním gigantem Huawei, k přestavění syrské telekomunikační infrastruktury, jako součást čínské infrastrukturní iniciativy „Silk Road“ v hodnotě 900 miliard dolarů.

Syrský prezident Bašár Asad v březnu uvedl, že Rusko, Írán a Čína budou upřednostněni v plánech poválečné obnovy země.

Čína není jedinou světovou velmocí, která chce posílit kontakty se syrskou vládou. Dne 20. srpna, pouhých šest dní poté, co čínský špičkový vojenský úředník jednal s vládními představiteli Sýrie a ruskými vojenskými veliteli, indický ministr zahraničí Mobasher Jawed Akbar navštívil Damašek, aby demonstroval indickou podporu syrské vlády v konfliktu. Tyto dvě země se dohodly na modernizaci jejich bezpečnostní konzultace.

Syrský prezident Bašár Asad pozval Indii, aby hrála aktivní roli při rekonstrukci syrské ekonomiky. Je třeba poznamenat, že nedávná třístranná schůzka prezidentů Ruska, Íránu a Ázerbájdžánu, dala nový impuls k realizaci projektu dopravního koridoru sever-jih.

Sýrie se nachází v blízkosti tohoto koridoru, které se má podle plánů stát centrem pro integraci obrovské oblasti, včetně Blízkého východu, Kavkazu, střední Asie, Ruska a severní Evropy, s Indií vstupující do tohoto projektu.

Rusko, Čína a Indie mají dobré pracovní vztahy s Íránem- velkou regionální mocností zapojené do konfliktu v Sýrii.

V širším regionálním měřítku, spojování velkých zemí naznačuje, že v určitém okamžiku v budoucnosti, by se mohl objevit regionální protiteroristický subjekt nebo dokonce vojenský blok nezávislý na Spojených státech, který bude bojovat proti hrozbě terorismu.

 

(Strategic-culture/svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto:strategic-culture.org)
Loading...

Podobné články

Komentář “Čína se připojuje k Rusku v Sýrii, kde se formuje nová protiteroristická aliance

  • Je to jen dobře, nebot‘ je třeba podpořit Rusko a Sýrii v tomto regionu. USA a NATO podporují teroristy proti Asadovy s tichým souhlasem OSN. Pokud ISIámský stát pod ochranou USA vyhraje, bude peklo nejen v tomto regionu, ale i v EU, i po celém světě!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*