Čína: Město utratilo kočky majitelky, která měla pozitivní test na koronavirus

Čína: Město utratilo kočky majitelky, která měla pozitivní test na koronavirus

Orgány místní samosprávy v čínském městě Harbin provedly eutanazii tří domácích koček proti přání jejich majitelky poté, co byla ona i kočky pozitivně testovány na koronavirus, napsal čínský státní list Global Times.

Majitelka domácích zvířat měla 21. září pozitivní test na čínský koronavirus. Místní hygienici nařídili ženě, aby ještě tentýž den opustila svůj byt a nastoupila do státní nemocnice, aby začala povinné období izolace. Než žena odešla z domova, nechala jídlo a vodu pro své tři kočičí mazlíčky.

„Krátce poté provedl komunitní pracovník testy na kočkách a všechny tři kočky byly dvakrát pozitivně testovány na virus, což přimělo úřady k akci,“ uvedl Independent s odvoláním na zprávu z 28. září, kterou přinesl státem podporovaný server Beijing News.„Navzdory výzvě majitelky byly tři kočky uspány v situaci, kterou čínské úřady považují za tvrdé a extrémní opatření k omezení šíření nákazy,“ odhalily noviny.

Beijing News zveřejnil původní zprávu o incidentu z 28. září, ale po několika hodinách poté, co se na internetu ozvala vlna odporu proti krutému jednání městských úředníků, článek ze svých účtů na sociálních sítích vymazal.

„Kočky by v místnosti dál zanechávaly virové stopy,“ řekl podle agentury Reuters nejmenovaný komunitní pracovník v článku pro Beijing News.

„Pro zvířata nakažená novým koronavirem pravděpodobně neexistuje žádná odborná lékařská péče,“ řekl pracovník.

Naznačil, že kočky, které nebyly ošetřeny, by pro jejich majitelku představovaly riziko opětovného nakažení a také by mohly ohrozit ostatní obyvatele jejího bytového komplexu. Vysvětlení pracovníka je v rozporu s oficiálními zdravotními údaji, které ukazují, že riziko přenosu koronaviru z domácích zvířat na člověka je extrémně nízké a v případě domestikovaných koček nebylo nikdy zaznamenáno.

„V celé pandemii zatím nebyly potvrzeny žádné zprávy o nákaze lidí kočkami,“ řekla agentuře Reuters Vanessa Barrsová, profesorka z Městské univerzity v Hongkongu, která se specializuje na zdraví a choroby zvířat.

„Nezdá se příliš reálné, že by kočky zamořily životní prostředí tak silně, že by pro jejich majitelku znamenalo riziko, že by se znovu nakazila Covidem-19,“ řekla agentuře Rachael Tarlintonová, profesorka virologie z univerzity v Nottinghamu. Poznamenala, že „povrchy nejsou hlavní cestou přenosu viru“.

Město Harbin, kde byly kočky utraceny, se nachází v severovýchodní čínské provincii Heilongjiang. Provincie v současné době bojuje s případem znovu se vyskytujícího koronaviru. Většina nových infekcí Heilongjiangu byla zjištěna v Harbinu, jeho hlavním městě, kde místní úřady v posledních dnech zavedly přísná omezení proti přenosu viru.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*