Čína je připravena pomoci Venezuele po kybernetických útocích na vodní elektrárny

Čína je připravena pomoci Venezuele po kybernetických útocích na vodní elektrárny

Čína je připravena pomoci Venezuele při obnově systému dodávek elektřiny, uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničích věcí Lu Kahn.

Venezuelský prezident Nikolas Maduro oznámil, že má v úmyslu požádat orgány Ruska, Číny, Íránu a Kuby, stejně jako OSN, aby podpořily vyšetřování nedávného kybernetického útoku na energetický systém země, který vedl k masivnímu výpadku elektřiny ve většině částí Bolívarské republiky na několik dní.„Čína je připravena poskytnout Venezuele pomoc a technickou podporu při přestavbě systému zásobování energií,“ řekl Lu Kahn na briefingu.

V reakci na otázku, zda Čína může vyslat specialisty k účasti na vyšetřování, diplomat odpověděl, že o tom zatím nemá žádné informace. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí také vyjádřil znepokojení nad zprávami, že příčinou nehody byl kybernetický útok na elektrickou síť.

„Doufáme, že venezuelská strana co nejdříve prozkoumá příčiny této nehody a obnoví dodávky energie a veřejný pořádek,“ uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

Připomeňme, že dne 7. března došlo k masivnímu teroristickému útoku na elektrárnu Guri, největší ve Venezuele, která pokrývá až 80% spotřeby elektřiny v zemi. Kvůli výpadku, který následoval a byl největší v historii jihoamerické republiky, bylo bez elektřiny přinejmenším 23 států. Venezuelská vláda potvrdila, že příčinou incidentu byla sabotáž ze strany Spojených států.

Incident zasáhl nejsilnějším způsobem dopravní systém a veřejné služby, včetně vodovodu. Nedostatek energie také vedl k tomu, že venezuelská vláda musela vyhlásit volno ve dnech 8., 11. a 12. března.

Den předtím, viceprezident a ministr pro komunikaci a informace Venezuely Jorge Rodriguez uvedl, že práce na rozvodných sítích byla téměř kompletně obnovena po celé zemi.

 

(Venezuelská vodní elektrárna Simón Bolívar/ ilustrační obrázek Foto: Wikipedia)  
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*