Čína investuje 20 miliard dolarů do Venezuely.

Čína investuje 20 miliard dolarů do Venezuely.

Čína souhlasila s investicemi ve výši 20 miliard dolarů do ekonomických, sociálních a s ropou souvisejících projektů ve Venezuele, kvůli finanční krizi s kterou se Venezuela potýká, způsobenou poklesem cen ropy.

Venezuelský prezident Nicolas Maduro ve středu oznámil, že se snaží o posílení vazeb s čínskými bankami, po setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Pekingu, které se uskutečnilo týden poté, co Maduro oznámil, že je Venezuela v recesi.

Čína poskytla více než 100 miliard dolarů v půjčkách latinskoamerickým zemím od roku 2005. Foto: Reuters
Čína poskytla více než 100 miliard dolarů v půjčkách latinskoamerickým zemím od roku 2005. Foto: Reuters

„Dohodli jsme během jednoho dne investice v hodnotě 20 miliard dolarů,“ řekl Maduro oficiální venezuelské tiskové agentuře AVN.

Dohoda o rozsáhlých investicích zahrnuje širokou škálu oblastí, včetně technologií, bydlení a územního plánování,“ uvedla AVN.

Peking rozšířil dlouhodobý úvěr pro Venezuelu na 42 miliard dolarů, z kterého, podle venezuelských úředníků již bylo uhrazeno 24 miliard dolarů.

Xi uvedl, že Čína, druhá největší ekonomika, která posiluje svůj ekonomický a diplomatický dosah v Jižní Americe, souhlasila s „posílením spolupráce“.

Národ Jižní Ameriky zoufale touží po tvrdé měně, protože trpí mírou největší inflace v Americe, která činí více než 60 procent, kvůli prudce klesajícím cenám ropy.


Ropa tvoří 96 procent HDP Venezuely, ale ztratila více než polovinu své hodnoty od června 2014 v důsledku nadbytku globální nabídky a zpomalení růstu.

Podle Inter-American Dialogue, Čína poskytla zemím Latinské Ameriky od roku 2005 půjčky v hodnotě 100 miliard dolarů.

Začátkem tohoto týdne se Čína dohodla na poskytnutí půjčky ve výši 7,5 miliard dolarů venezuelskému sousedovi Ekvádoru, jehož ekonomika se také zmítá kvůli poklesu cen ropy.

Tato dohoda se uskutečnila na dvoudenním fóru v Pekingu, pořádaném Společenstvím latinskoamerických a karibských států.

zdroj : http://www.aljazeera.com
Loading...

Podobné články