Čína hájí Venezuelu a rozhodně odmítá „zahraniční intervenci“

Čína hájí Venezuelu a rozhodně odmítá „zahraniční intervenci“

Jednání o míru a politickém řešení jsou „jediný způsob“ k dosažení trvalého míru ve Venezuele, prohlásil čínský ministr zahraničí.          

Prohlášení od mluvčí čínského ministerstva zahraničí Huai Chunying bylo učiněno v reakci na otázku o setkání mezinárodní skupiny vedené uruguayským prezidentem Tabarem Vázquezem a Španělskem, Itálií, Portugalskem a Švédskem.

Čína se domnívá, že záležitosti Venezuely musí vyřešit venezuelský lid v rámci své Ústavy a zákonů prostřednictvím mírového dialogu a politických řešení,“ uvedla mluvčí.Peking vydal koncem ledna prohlášení, v němž odmítl zahraniční intervenci ve Venezuele.

Čína v posledním desetiletí poskytla Venezuele 65 miliard dolarů v půjčkách, financování a investicích.

Caracas stále dluží Pekingu asi 20 miliard dolarů.        

Jediná naděje Pekingu k získání svých peněz je narůstající produkce ropy ve Venezuele, ačkoli nízké ceny pohonných hmot a ekonomická krize země tuto možnost ztěžují.

Maduro mezitím odmítl závazek USA vyslat humanitární pomoc do země a tvrdí, že se jedná o „politický převrat“ a záminku pro invazi, protože Washington odmítl uznat legitimní vládu Venezuely tím, že na Caracas uvalil sankce.

„Snaží se zničit nezávislost a svrchovanost země pod záminkou poskytnutí humanitární pomoci. Snaží se destabilizovat naši zemi, ale to jim nepřineslo žádný úspěch,“ řekl venezuelský prezident.

Maduro potvrdil, že je připraven zahájit předčasné parlamentní volby v zemi s cílem ukončit probíhající politickou krizi.

„Navrhuji předčasné volby do Národního shromáždění a já je budu ratifikovat,“ řekl Maduro novinářům a dodal, že by chtěl, aby „lidé hlasovali do nového Národního shromáždění, což pomůže zemi a přispěje k její stabilizaci.“

Maduro také uvedl, že Caracas je připraven podpořit „mechanismus Montevideo“ nebo jakoukoli jinou iniciativu, která by měla přispět k dialogu ve Venezuele. Maduro však odmítl kontaktní skupiny podporované Evropskou unií a označil je za zaujaté s tím, že blok je „hluchý“, protože Venezuele nenaslouchá“.

 

(Nicolas Maduro a Si Ťin-pching Foto: REUTERS / Parker Song)     
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*