Chystá se Zpěvník EU. Půjde povinně do škol a fabrik? Komunisti musí závistí pukat!

Chystá se Zpěvník EU. Půjde povinně do škol a fabrik? Komunisti musí závistí pukat!

Socialisti všech zemí EU, spojme se! Třeba společnými budovatelskými písněmi. Neziskovka Organizace Zpěvníku EU uvedla, že jde o „jedinečný demokratický průkopnický projekt“. Jen doufám, že podle ní budou školáci povinně zpívat!

“My, 27 populací v EU, toho o sobě navzájem víme bolestivě málo! Sdílení pokladů národní písně se zdá být přímou cestou k tomu, abychom se navzájem lépe poznali. Chceme-li my, občané EU, opravdu pokročit od hospodářského – uhlí, oceli a ryb – k sociálnímu a kulturnímu, musíme vzít EU za vlastní, jelikož tato patří především nám, občanům,” uvádí v tiskové zprávě zakladatel a předseda neziskové iniciativy Jeppe Marslinganům.

Nepůsobí tato citace na vás až děsivě? Copak to jenom připomíná? Ono do očí bijící „My“ ve mně evokuje antiutopický román Jevgenije Zamjatina (údajně byla inspirací třeba pro Orwellovo 1984).Podle neZiskovky je Zpěvník EU „jedinečný demokratický průkopnický projekt, iniciovaný bez jakýchkoliv politických či finančních vazeb na Brusel, což je faktor, kterému bývalý dánský komisař EU Ritt Bjerregaard tleská: “Ekonomická podpora Komise by projekt zadusila!”

Tak určitě. Tah je to veskrze dobrý (a populistický), neb financování někým politicky/finančně evidentně napojeným na Brusel, by nejspíš u lidí vyvolalo větší nevoli. Nicméně, dovolte mi pochybovat, že by žádné penízky z fondů či od EU soudruhů nepřitečou, ano?

První Zpěvník EU bude publikován na Den Evropy, 9. května 2019, půjde o 162 písní vytištěných v národních jazycích a v angličtině. Případný zisk bude financovat druhou verzi ve všech 24 jazycích EU, tak aby se všichni, bez ohledu na znalost angličtiny, mohli přidat ke zpěvu a rozuměli všem textům.

Z každé země bude vybráno šest písní z následujících kategorií: láska, příroda a roční období, svoboda a mír, lidové písně, písně o víře a dětské písně. Za ČR bylo nominováno (tuzemskými určitě odborníky) 56 písní, pro něž mohou Češi online hlasovat na webu projektu.

Kompletní tiskovou zprávu o projektu, a že stojí opravdu za to, si můžete přečíst zde: www.eu-songbook.org/press-coverage/press-dk/

Web projektu: www.eu-songbook.org
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*