Chtít za užití jména Václav Havel 30tisíc? Naši zemi je třeba od základu změnit

Chtít za užití jména Václav Havel 30tisíc? Naši zemi je třeba od základu změnit

K Václavu Havlovi jsem naprosto nikdy nic necítil. Když se stal prezidentem, nezakrývám, že jako mladíček, který spolu s celou tehdejší pokrokovou Evropou oceňoval Pražské jaro jako možná nejvýznamnější pokus o pozitivní, humánní a nikoliv odcizený politický systém té doby a možná i dodnes, jsem chtěl nepochybně Alexandra Dubčeka.

Když jsem se stal tuším v březnu roku 1990 předsedou Československé strany socialistické a porazil Havlova spolužáka z gymplu  Honzu Škodu, stejně jako představitele národních socialistů Josefa Lesáka, byl první Havlův telefonát, který jsem obdržel, typický. Svou ráčkovanou češtinou mi jednou větou poblahopřál a následně mi sdělil, že mě sejme v Hovorech z Lán, protože jsem ve svém závěrečném projevu na sjezdu prohlásil, že budeme trvat na názvu „Československá republika“. Sejmul mě, protože jsem odmítal respektovat jeho fantasmagorické nesmysly ohledně názvu republiky tu s pomlčkou, tu jako těžkopádná Česká a Slovenská federativní republika. Vzal jsem to na vědomí, ovšem nesouhlas prezidenta v tom revolučním období měl na mou stranu drtivý dopad.

Busta Václava Havla Foto: Reuters
Busta Václava Havla Foto: Reuters

Nedovedu si představit, že bych s ním někdy s něčím souhlasil. Milovaly ho USA a on jim jako mátožný tu důvěru bezvýhradnou podporou za jakýkoliv jejich zločin dával. Miloval války, které USA vedou, miloval humanitární bombardování Jugoslávie… Odpudivé.

Nikdy jsem mu neodpustil omluvu za „vyhnání“, správně transfer či odsun oné páté kolony Adolfa Hitlera, z našeho území, sudetských Němců. Odpudivé…

Přesto vím, že například, když šlo o přejmenování ruzyňské letiště, a diskutovalo se o tom ještě v době, kdy havlisté nijak zvlášť neprovokovali a nerozdělovali tuto společnost jako dnes, se jako obchodní artikl pro cizince dal název zkousnout.

V tom je totiž ta absurdita: Západ svého vždy loajálního syna Václava Havla bral jako symbol této země. Že jím není a není jím pro nás, pro většinu Česka zcela čím dál tím více…je zřejmě. Ale pro turistický ruch, no budiž. Každá země si šoupá své prezidenty na názvy letišť…

Ovšem neskutečná drzost, že jakási Nadace Václava a Dagmar Havlových v době, kdy se k Havlovi, kromě 95% novinářů, což je maximálně pár tisíců a potom samozřejmě TOP 09 nikdo nehlásí, žádá zaplacení 30 000,- Kč za jeho užití je neskutečnou drzostí.

Tato Nadace by přece ještě za to měla platit, že je někdo ochoten toto jméno vyvěsit.

Mimochodem, jestli si někdo myslí, že mám radost z tohoto článku a mých závěrů, tak se mýlí. Byl jsem odchován k lásce k 1. republice, k T. G. Masarykovi a Edvardu Benešovi. V podstatě je dodnes, ačkoliv jsou dávnou minulostí, považuji za jediné své prezidenty. Intelektuálně i programově převyšovali nejen své české soupeře, ale i tehdejší Evropu.

V listopadu minulého roku, při proudu oslav k 25 výročí 17. listopadu jsem založil facebookovou skupinu: „ 25 let od cinkání klíčů stačilo. Chceme změnu.“

Po roce 1989 jsme neměli ani Masaryka ani Beneše.

A Havel byl jen podprůměrný scénárista, jehož díla byla zveřejňována jen proto, že byl pro Západ disidentem. Dívat se na ně nedalo.

Řekl bych, že patří k logice toho, co Havel založil, že příživníci tvořící jeho Nadaci, chtějí jen prachy.

Jestli o něčem svědčím dnešní stav společnosti, pak o jednom.

Počínaje oslavou multikulturní společnosti, masovým přílivem uprchlíků, přes nekritické podlézání Západu musíme Havla a havlismus jako takový odmítnout.

Dost bylo Havla a havlismu.

 

Jiří Vyvadil

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Chtít za užití jména Václav Havel 30tisíc? Naši zemi je třeba od základu změnit

  • Pro většinu lidí u nás je nepochopitelné, že existují lidi, kteří dělají zlo, kvůli zlu samému, a ještě tomu říkají dobro. Jsem rád, že v Prostějově Havla nechtěli, byla by to ostuda. To, co jeho jméno dnes reprezentuje, totiž pravdolásku, značící ale porobu, smrt, otevřenou společnost pro jakýkoli rozvrat, ať je to dnes homosexualismus, stejně jako to bylo za jeho předků právo árija, dnes je to právo šárija, sio nacismus, diktatura zlých lidí z EU a USA, kteří když pomáhají, tak do hrobu. V Řecku, na Ukrajině i u nás. Brzo přijde ale Spravedlnost. Buďte v klidu, hledejte Pravdu a mějte se rádi navzájem. Amen

  • Havel plnil úkoly Západu a zejména USA. V první řadě zlikvidoval pod rouškou humanismu veškerý zbrojní průmysl a zlikvidoval obchodní vazby na Rusko. Splnil zadání a obrátil o 180 stupňů. Najednou bylo třeba kupovat zbraně od USA, vymyslel pojem „humanitární bombardování“ a natlačil nás do NATO. S Havlem není třeba polemizovat – dělal to sám. Stačí si přečíst jeho projevy chronologicky a hned po sobě. Byla to loutka nebo chcete-li marketingová figurka Západu. Veškrnová jen cítila prachy a snaží se na svém sňatku vydělávat i po jeho smrti. Samozřejmě se na ní nalepil odpad společnosti, který si chce také nějakou kačku „vydělat“.

  • Souhlasím s panem Vyvadilem. Je to jako nakažlivá nemoc, kdy nakažení jedinci se chovají abnormálně, jen s tím rozdílem, že v tomto případě jde o přesvědčení, že jsou takzvaně „In“. Nabízí se asociace se známou pohádkou „Císařovy nové saty“, kdy lidé nevěří vlastnímu úsudku a zdravému rozumu, ale věří tomu, co jim kdo nakukal. Svoji roli zde sehrává i umělecká fronta, která by měla být takovým tím zdravým budícím centrem, ale bohužel, větší část raději dává přednost kolaboraci, ať již z prospěchu, či vlastní hlouposti. Poplatná veřejná média pak již jen zásobují veřejnost účelovými, zkreslenými či převrácenými informacemi, a protože každý nemá aktivní zájem být v obraze, jsme na tom, jako národ co se týče nejake jednoty, tak jak jsme.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*