Choval se Alexander Litviněnko zodpovědně a svéprávně?

Choval se Alexander Litviněnko zodpovědně a svéprávně?

Je několik pravidel, která platí na celém světě. A jedno z nich je, že tajná služba je tajná služba a žádná žvanírna. Jedinou výjimkou, ale pouze v sémantické oblasti je americká Secret Service

Ta příliš tajná není, ba naopak. Jak vidíme na filmových záběrech, cvičí si její členové fyzičku klusáním kolem prezidentského vozu. Když však mají vlastním tělem zakrýt a chránit prezidenta, zas až tací frajeři to nejsou. Nebo to ani nejde.

Kromě ochrany prezidenta má Secret Service ještě jiné úkoly. Především v ochraně měny Spojených států. To má ale hodně daleko k činnosti klasické tajné služby. Tedy rozvědky a kontrarozvědky, které v té či oné formě existují všude na světě.

Nejsem v té věci zas až tak sečtělý, ale v USA to jsou především CIA a FBI a mám neblahé tušení, že jedna nesmí pracovat uvnitř USA a druhá navenek.

To možná vyhovuje některým krasoduchům, ale v otázce honění špiónů a teroristů to není zrovna na nejefektivnější metoda.

Alexander Litviněnko Foto: Getty Images
Alexander Litviněnko Foto: Getty Images

Moc o těch sovětských a ruských tajných službách nevím. Ale první byla snad NKVD v čele s Felixem Džeržinským, kterého teď na Ukrajině přejmenovávají, pak KGB, pro kterou sloužil Litviněnko a následně ruská FSB.

Když si to tak čtu, tak musím říci, že Litviněnko se od samého počátku choval jako magor. Nemohu přece na tiskové konferenci začít vykládat interní záležitosti tajné služby.

Budiž, pokud jsem s něčím nespokojen, objednám se k nějakému politickému vůdci a tomu si postěžuji.

A budu doufat, že až se vrátím domů, nebude tam v průjezdu čekat někdo s garotou. Původně to byl popravčí nástroj, později vraždící nástroj mafie. A v jednom filmu na HBO jsem viděl motorovou garotu. Ta se oběti přehodí nenápadně přes krk a malý motorek dokončí smrtící dílo zkázy.

A vrah už je dávno za třetím rohem. Prostě a jednoduše, agent, který „defekuje“ (vím, má to u nás jakýsi nevhodný význam), tedy defector, se může těšit na to nejhorší. A Litviněnko i přes svůj slib utekl z Ruska a ještě to vydával za hrdinství, za něco kladného.

Litviněnko také rozšiřoval verzi, že za bombové atentáty v roce 1999 mohli agenti FSB, aby byla záminka pro útok na Čečnu. A zrcadlově my pak můžeme říci, že atentáty z 11/9/2001 byla objednány americkou administrativou, aby byla záminka k zahájení války proti Afghánistánu.

Litviněnko dostal, myslím, že poměrně rychle, britské občanství. Možná proto, aby mohl pracovat pro britskou tajnou službu. Ale takovýto defector, česky tedy zrádce či přeběhlík, se nemůže chovat tak bezstarostně, jak se Litviněnko choval.

Měl by především změnit jméno. Pak podobu, barva vlasů, vousy a brýle, třeba falešné, učiní zázraky. A ne se producírovat pod svým vlastním jménem. To mi, jako nadšenému čtenáři špionážních příběhů, připadá naprosto šílené. Prostě neskutečné vymyšlené.

A musím se zeptat: To byl opravdu tak blbej, že šel na schůzku s agenty tajné služby, ze které zdrhnul? Já odešel z firmy za lepším, žádná tajemství jsem nevynesl, ale obchodní komunikace s nimi byla velmi svízelná a chvíli trvalo, než jsem to zlomil.

A tady si jde zrádce, protože za nic jiného nemohl Rusko Litviněnka pokládat, na schůzku se dvěma agenty, jakoby šel v létě se síťkou na motýly? To mi prostě hlava nebere, to postrádá jakoukoli logiku. Pokud to nemělo nějaký skrytý smysl, tak to bylo bláznovství a lehkomyslnost.

Já verzi, že ho ti dva agenti odkráglovali, nevylučuji. Mělo by to logiku. Ale naprosto stejnou logikou má i jiná, opačná verze. Litviněnko zběhnutí pouze hrál. Ty jeho komedie s tiskovými konferencemi a pak i ten jeho, jakoby „útěk“ by tomu nasvědčovaly.

A v britské tajné službě sloužil jako „krtek“. To se děje velmi, velmi často. Tak třeba československá komunistická tajná služba, dejme tomu rozvědka, vyšle svého agenta, dejme tomu diplomata Švejnara, aby naoko emigroval a čekal, jako spící agent na další pokyny.

Takže, pokud Litviněnko byl opravdu krtkem v britské tajné službě, tak tato se mohla domáknout, že má schůzku se dvěma ruskými agenty, kde jim předá materiály a hlavně dostane další instrukce. A protože, takto nebezpečný člověk nesmí žít, tak bylo třeba jednat.

A jako třešinka na dortu to lze hodit na nepříjemného ruského prezidenta Putina. Myslíte, že to není pravda? Já také. Já si ale myslím, že by to klidně pravda být mohla.

 

 

Jiří Hermánek

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*