Chemické zbraně přivezla syrská opozice z Turecka

Chemické zbraně přivezla syrská opozice z Turecka

 

ch

Prokuratura jihoturecké Adany oficiálně obvinila občany Sýrie a Turecké republiky, kteří se letos v květnu pokusili v Turecku zakoupit 10 tun materiálu k výrobě chemických zbraní. Žalobce je toho názoru, že podezřelí jsou napojeni na hnutí An-Nusra a Ahrar al-Sham, bojující proti syrské vládě.

Žalobce požaduje Syřana, obviněného z nákupu materiálu, odsoudit na 25 let a pro pět občanů Turecka 15 let vězení. V závěru žaloby stojí, že hnutí An-Nusra a skupina Ahrar al-Sham, která má blízko k Al-Kajdě, se pokoušely nakoupit ve velkém množství plyn sarin, který působí na centrální nervovou soustavu, a také chemické komponenty, používané k výrobě jedovatých látek.

 

Z telefonních rozhovoru obžalovaných vyplývá, že se jednalo o nákup 10 tun jedovatých látek. Údaje kriminalistické laboratoře vypovídají o tom, že pomocí těchto komponentů by bylo možné vyrobit plyn sarin.

„Tvrzení o tom, že podezřelí nevěděli o možnostech výroby sarinu z komponentů, které se pokusili zakoupit, nedopovídá skutečnosti,“ stojí v závěru žaloby.

Obviněný Syřan Hajtám Kassap se přiznal a sdělil o svých vazbách na islamistická uskupení:

Jsem Syřan a pocházím z Homsu. Před mnoha lety, kvůli tomu, že můj otec byl v Sýrii odsouzen k trestu smrti, má rodina emigrovala do Saúdské Arábie. Tam jsem se narodil a vyrostl. Následně po vypuknutí občanské války v Sýrii jsem začal pomáhat opozičním skupinám. Na jejich příkaz jsem se vydal do Antakye (město v provincii sousedící se Sýrií) a pronajal jsem si tam byt. Po mém příjezdu do Antakye mě kontaktovaly různé opoziční skupiny. Některé z nich požadovaly léky a humanitární pomoc, další vojenský materiál.

Poté, co policie získala informace o tom, že se v Adaně a Gaziantepu pokouší určité osoby zakoupit komponenty, používané k výrobě jedovatých látek, 28. května provedla operaci. Bylo zadrženo 11 osob. Během domovních prohlídek byly konfiskovány 2 kilogramy jedovatých látek, zbraně a munice.

Kvůli tomu, že odebrané látky nebyly plyn sarin, bylo z vazby propuštěno pět Turků, kteří byli nyní obviněni. Podle informací tisku, osvobození občané Turecka se vrátili do Sýrie a znovu se připojili k hnutí An-Nusra. To znamená, že příběh bude mít další pokračování.

Je možné, že část chemických zbraní se nachází v rukou opozice, prohlásil dnes ministr zahraničních věcí USA John Kerry po skončení jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Ženevě.

„Je třeba ustavit kontrolu nad všemi chemickými zbraněmi“, zdůraznil americký ministr.
Současně hlava ruského MZV Sergej Lavrov prohlásil, že realizace rusko-amerického plánu pro syrské chemické zbraně bude důležitým krokem na cestě k vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení na Blízkém východě.

zdroj : vlastnihlavou.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*