Chcete se stát kyborgem? Technologie, které vám mohou dát super-zrak, pomohou zvednout auto a připojit se k počítači

Chcete se stát kyborgem? Technologie, které vám mohou dát super-zrak, pomohou zvednout auto a připojit se k počítači

Před pár lety to byla jen prázdná vize, kterou jsme si mohli představit jen ve sci-fi filmech. I když některé věci nám opravdu mohou pomoct, s technologickým pokrokem se řítíme do propasti totálně ovládané společnosti. Plán pro napojení našeho domova k síti a databázím skladujícím naše osobní informace je v plném proudu a je jen otázkou času než se my sami sami zapojíme. Britský Daily Mail nedávno shrnul technologie, které v dohledné době zaplaví náš trh.

Technologie má potenciál k rozšiřování, zlepšování a dokonce nahrazení každé části našeho těla, od našich orgánů po naše nohy.

Nový remake filmu RoboCop (premiéra 12.února) nám ukazuje budoucnost, kdy se technologie a člověk stanou jedním celkem – experti ale tvrdí, že éra kyborgů už přišla.

Se vším od chytrých kontaktních čoček, které mohou zlepšovat naše vidění, po vnější kostru, která nám dá nadlidskou sílu, se kyborgové stanou velkou součástí naší budoucnosti.

Kde to všechno skončí? Podle Raye Kurzweila, ředitele inženýrství v Googlu, budou biologické části našeho těla nahrazeny mechanickými už začátkem roku 2100.

Domnívá se, že technologie dokáže posílit naši sílu mozku, dát nám opravdovou nadlidskou sílu.

„Na základě konzervativních odhadů množství výpočtů pro funkční stimulaci lidského mozku budeme moc rozšířit rozsah naší inteligence miliardkrát.“ tvrdí.

Kurzweil věří v Moorův zákon, která prohlašuje, že síla zdvojnásobeného vypočítávání bude klíč, a že pokrok v genetické posloupnosti a 3D tisk vedou k vylepšování našeho těla technologiemi.

SUPERVIZE: Schopnost vidět jako jestřáb (a kdekoliv sledovat televize)

Pro ty bez vidění v rozsahu 20/20 stop éra laserových operací očí a dalších zákroků přinesla zlepšení – tohle je ale jen špička ledovce.

kyborg

Minulý týden Google představil radikální chytré kontaktní čočky po diabetiky, které sledují jejich slzy a varují je, pokud padá úroveň.

Gigantická firma uvedla, že doufá ve vytvoření dalších aplikací pro chytré kontaktní čočky, které jednou nositeli ukážou další informace.

Spousta lidí se domnívá, že to povede k chytrým čočkám, které obsahují komponenty přenosného počítače Google’s Glass, a promítání obrazu nositeli.

Tohle by nám teoreticky mohlo dát vše od nadlidského vidění po schopnost a posílání informací do našich očí.

A dokonce i podle vědců jsou chytré kontaktní čočky dočasné.

Spousta lidí tvrdí, že dokážeme poslat informace přímo do našich zrakových nervů pomocí technologie vytvářené na pomoc slepým.

Vnější kostry nám dají supersílu – a sílu zničit auto jednou jedním úchopem ruky

Nadlidská síla je něco, o čem jsme vždy snili. Díky technologii je právě na cestě.

Už teď máme základní vnější kostry, které starším lidem a postiženým pomohou chodit, a tyto výtvory začínají být využívány pro super-sílu.

Jedno robotické zařízení vyrobené inženýrskými studenty pomůže nositeli unést dalších 18 kilogramů navíc.

Místo váhy celého těla budete dítě v rukách cítit jako hrnek s čajem.

Titan Arm je vytvořená pro normální lidi – pro ty, kteří potřebují buď fyzickou rehabilitaci, nebo další svaly pro svou práci.

Co se týče technických parametrů, aparát je vnější kostrou; pro lajka je to vlastně zpevnění paží poháněné baterií připojené ke kloubu – k lokti – uživateli navýší sílu o 18 kilogramů.

Tým se rozhodl použít systém poháněným kabelem, který funguje podobným způsobem jako brzdy na kole.

Paže bere proud z baterie, která se nosí na zádech, zatímco joysticky ovládají kabely, které zvedají a snižují ruku; senzory měří rozsah pohybu nositele, aby sledovaly cestu jejich pokroku.

Budoucí verze budou nejspíše ještě silnější – s přímým spojením na náš mozek je můžeme ovládat myšlenkami.

Nervové implantáty: Kdo potřebuje klávesnici, když se může připojit přímo ke stroji?

Napojení člověka do počítače bylo středem sci-fi filmů několik dekád, tato realita se ale každým dnem přibližuje.

Nejčastěji využívanými implantáty jsou ušní implantáty (schválené FDA v roce 1984) a retinální implantáty, oba byly vymyšleny v 60.letech a dokázaly zlepšit sluch a zrak.

Jenže jsou velice primitivní a vědci se je snaží vylepšit.

Jeden tým říká, že populární filmový vstup velkého kabelu do vaší hlavy nemusí fungovat.

Vědci z Univerzity California Berkeley navrhovali systém, který nechá do mozku vložit tisíce ultra-malinkatých čipů „nervového prachu“ pro sledování nervových signálů ve velkém rozlišení a ultrazvuk pro efektivnější komunikaci s daty – vše bez kabelu vedoucího do vaší hlavy.

Existuje také možnost využití nervových implantátů pro ovládání osoby na dálku.

Backyard Brains vytvořila elektrický batoh připevněný na švába, který jej pomocí elektrických impulzů otáčí.  Firma začala prodávat vybavení DIY (udělej si sám), takže každý může technologii použít.

Roboroach stimuluje anténu stvoření a nutí ho se otáčet vlevo a vpravo a batoh je napojen na aplikaci v chytrém telefonu, takže se dá ovládat na dálku.

CYBERWARE – Chytré prostetické končetiny ovládané počítačem

Určitě jste nikdy nezvažovali pořídit si končetinu navíc. Spousta lidí se domnívá, že v budoucnu si budeme moci vybrat zlepšení našich končetin chytrými verzemi ovládanými počítačem.

Tato zařízení pomáhají krátkodobě lidem, kteří přišli o končetiny, provádět každodenní úkoly a každým dnem jsou chytřejší.

Jedna společnost vytvořila ruku, která je tak pokročila, že se dá ovládat skrz aplikaci v chytrém telefonu.

Revoluční prostetická ruka Touch Bionics’ také obsahuje rotující se palce, pět individuálně ovládaných prstů, rotující zápěstí a hliníkové podvozky.

Společnost tvrdí, že je to ta nejšikovnější prostetická ruka, která kdy byla vytvořena, a nositel může využít aplikaci pro vybrání jednoho z 24 různých úchopů.

Ruka může být ovládána i svalovými signály.

Elektrody v zápěstí přebírají elektrické impulzy vytvořené natahujícími se svaly, které jsou posílány počítačem, počítač pak s rukou pohybuje několika přednastavenými vzorci.

Existuje také technologie pomáhající k růstu končetin.

Začátkem tohoto roku doktoři z Univerzity Cornell použili 3D tisk na vytvoření prostetického ucha z buněk z chrupavky.

Pevná plastová forma byla vytištěna a pak naplněna vysoce hustým kolagenem.

Výzkumníci pak do kolagenu přidali buňky z chrupavky.

Nanomedicína – maličká technologie, která může kamkoliv do těla doručit léky

Jednou z nejúžasnějších oblastí medicíny je využití nanotechnologie, maličkých „chytrých“ částic, které se dají poslat kamkoliv do těla.

Experimentální léčba rakoviny plic využívá nanočástice, které jsou vdechnuty aerosolem, usadí se do nemocných oblastí plic; pomocí externího magnetu jsou pak částice přehřáty a zabíjí nemocné buňky.

Experti tvrdí, že technologie má potenciál pro revoluci – je to vodítko k novým typům léků, které mohou posilovat naše svaly, bojovat s rakovinou a změnit jakýkoliv aspekt našeho těla.

Jeden tým z Texasu vytvořil super-dlouhé uměle vytvořené svaly, které mohou sci-fi technologii přivést k životu.

Podle tvůrců technologií jsou supersilní roboti, oblečení, které se zahřeje, když je zima, a rolety, které se samy zatáhnou, když svítí slunce, jen jedni z mála příkladů.

Svaly vytvořené z nanočástic a s obklady s parafinovým voskem mohou zvednout o 100 tisíckrát víc a vytvořit 85krát větší sílu než vytvoří lidský sval.

Nahrajte svůj mozek a žijte ve virtuálním světě

Ray Kurzweil, velice známý futurista a inženýr Googlu se domnívá, že někdy v letech 2040-2045 budeme moc nahrát obsah našeho vědomí do počítače.

Kurzweil také věří v singularitu, hypotetický moment, kdy uměle vytvořená inteligence pokročí do bodu větší inteligence, radikálně změní civilizaci a možná podstatu lidstva.

I když se to může zdát jako plán ze sci-fi filmu, jeden ruský miliardář odhalil kontroverzní plány pro nahrávání jeho vlastního mozku a stát se nesmrtelným už v roce 2045.

32 letý Dmitry Itskov věří, že technologie mu dovolí žít navěky v holografickém těle.

Jeho iniciativa „2045“ je popisována jako další krok v evoluci, jeho pokrok sleduje na Facebooku přes 20 tisíc, technologii plánují využít i různé konference.

Inciativa také věří, že první generace „androidů“ bude mít nadlidské schopnosti.

„Nová lidská bytost získá velký rozsah schopností a bude moct lehce ustát extrémní podmínky: vysoké teploty, tlak, radiaci, nedostatek kyslíku, atd. Pomocí nervového rozlišení budou moci lidé ovládat několik těl různých forem a velikostí.“

Síla vás udělá neviditelným (ačkoliv k tomu potřebujeme stylový plášť Harryho Pottera)

Vědci začali také pracovat na plášti neviditelnosti.

jednom ;nejnovějších příkladů narušili inženýři obklopení objektem s malými anténami, které kolektivně vyzařují elektromagnetická pole, vysílané vlny.

Vědci na Univerzitě v Torontu se domnívají, že jejich inovace může být použita k utajení vojenských vozidel a k provádění sledovacích operací – a s technologickým pokrokem mohou být uzpůsobeny pro zneviditelnění objektů pro lidské oko.

Další pracují na jiných věcech jako např. na monitorech, které využívají kameru pro zaznamenání toho, co je za vámi, a následného přehrání na obrazovce. První testy byly efektivní.

Celkově se zdá, že neviditelnost je trochu mimo – jsou zde ale vodítka, že jednoho dne oblíbený trik Harryho Pottera může být dostupný nám všem.

zdroj : dailymail.co.uk  překlad : osud.cz

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Poselství obrazců v obilí

Poselství obrazců v obilí

Již řadu let se v obilných polích celého světa pravidelně objevují tajemné obrazce. Reklama Loading...…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*