Česko tančí podle cizích not, aby zcela pohřbilo své vztahy s Ruskem

Česko tančí podle cizích not, aby zcela pohřbilo své vztahy s Ruskem

Česká republika chce ještě více zhoršit své vztahy s Ruskem. České úřady zadržely ruského občana Alexandra Franchettiho na základě zatykače z Ukrajiny. Rusko je omezené ve svých možnostech pomoci tomu člověku.

Alexander Franchetti, ruský občan, byl zadržen v neděli 12. září na pražském letišti na základě zatykače vydaného Ukrajinou.

„Na základě mezinárodního zatykače vydaného Ukrajinou byl na letišti zadržen občan Ruské federace,“ řekl mluvčí české policie.

Česká policie odmítla zveřejnit další informace o zatčené osobě.

Informaci potvrdil Nikolaj Bryakin, mluvčí ruského velvyslanectví v Praze. Velvyslanectví vyslalo konzulárního úředníka, aby zadrženému poskytl veškerou nezbytnou pomoc. Ambasáda také udržuje kontakty s Franchettiho rodinou, řekl Bryakin.V roce 2019 vydala česká publikace irozhlas.cz podrobnou zprávu o Franchettiho aktivitách během Krymského jara, založenou na jeho vlastním příběhu na internetu.

„Naše skupina sledovala cíl zabránit různým skupinám proniknout na území Sevastopolu. Rozdělili jsme oblast na části, kde byly hlídky, mobilní i stacionární. Sledovali jsme okolí, pohyb aut, neobvyklých vozidel a hledali úkryt,“ řekl Franchetti a naznačil, že všechny informace byly předány velení ruského námořnictva.

Česká publikace napsala, že Rus měl povolení k pobytu v České republice od roku 2000 a varovala, že Franchettiho sledují zvláštní služby, neboť jeho případ „posuzuje“ ministerstvo vnitra.

„Pokud se ukáže, že cizinec s platným povolením k pobytu ohrožuje bezpečnost České republiky, budou k zajištění bezpečnosti českých občanů použity všechny zákonné prostředky. Mezi tyto prostředky patří například možnost zrušit povolení k pobytu pro takovou osobu,“ sdělil mluvčí ministerstva.

O dva roky později byl ruský občan zatčen na základě zatykače z Ukrajiny.

Česká republika nejedná nezávisle

Vladimir Olenčenko, vedoucí výzkumný pracovník Centra pro evropská studia při Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů, řekl, že Franchetti není na českém území novou tváří. Ten člověk tam žil a užíval si všech výhod. Skutečnost, že byl zadržen, dokládá, že české úřady tančí podle cizích not.

Takové kroky snižují vyhlídky Prahy na zlepšení rusko-českých vztahů, i když to není tak dávno, co se čeští představitelé vyslovili pro jejich normalizaci.

„To přispívá k nedostatku důvěry v české orgány, protože je obtížné předvídat jejich kroky,“ uvedl Vladimir Olenčenko.

Odborník si je jistý, že ruská strana podle toho vyvodí závěry.

„Týká se to ruského občana. Ruská strana samozřejmě udělá vše pro to, aby jeho práva nebyla porušena,“ řekl expert.

Dmitry Labin, profesor katedry mezinárodního práva, doktor práv na MGIMO (katedra mezinárodního práva) poznamenal, že z právního hlediska nemá Ruská federace mnoho příležitostí a schopností bojovat za práva svých občanů.

Omezují se na diplomatické prostředky a případně pomoc při najímání právníků.

„Každý občan je zodpovědný za svůj vlastní život, měl by se o svou obranu postarat sám, ale stát by samozřejmě neměl své občany v těžké situaci opouštět. Došlo k incidentům, kdy stát, který vzal svého občana pod diplomatickou ochranu, naléhal na jiný stát, aby své jednání uvedl v souladu s mezinárodním právem za použití všech možných prostředků mírové regulace sporů,“ uvedl Dmitrij Labin.

Rusko může pomoci, než bude muž dopraven na Ukrajinu, protože se jedná o vydání osoby podezřelé ze spáchání trestného činu na území cizího státu. Tento postup se zpravidla projednává u místně příslušného soudu a také nějakou dobu trvá.

„V této fázi by samozřejmě ruská diplomatická mise a konzulát měly poskytnout všemožnou právní podporu, aby dokázaly, že neexistují důvody ani pro obvinění, ani pro vydání,“ řekl Dmitrij Labin.

Alexander Molochov, vedoucí pracovní skupiny pro mezinárodněprávní otázky při stálém zastoupení Krymu, řekl, že obyvatelé Ruska mohou být uneseni do zahraničí za to, že na sociálních sítích zveřejňují zprávy obhajující, že Krym je součástí Ruska.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

Švýcarský ministr zdravotnictví Alain Berset dal najevo, že kontroverzní využívání certifikačního covidového systému alpským státem…

Komentář “Česko tančí podle cizích not, aby zcela pohřbilo své vztahy s Ruskem

  • Nyní i před rokem 89 byli a jsou u násl lidé, kteří mají Rusy rádi a lidé, kteří je nenávidí. Totéž platí o Američanech. Jde jen o to, kdo je momentálně u moci a podle toho se tvoří zahraniční politika.
    Vztah Česka k velmocem nelze určit podle momentální politické moci. To se může kdykoliv otočit.
    Faktem je, že jak v USA, tak v Rusku, jsou miliony slušných lidí, kteří jen bezmocně přihlíží, jak jejich politická reprezentace dělá svou zahraniční politiku.
    Nenechme se ovlivňovat propagandou a dělejme si vlastní názory.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*