Česko lituje promrhaného času a peněz na Rusko

Česko lituje promrhaného času a peněz na Rusko

Odborníci Asociace pro mezinárodní otázky (se sídlem v Praze) připravili zprávu o perspektivách vztahů mezi Českou republikou a Ruskem. Česká republika v současné době sestavuje novou vládu po nedávných volbách.

Vztah mezi Ruskem a Českou republikou jde v posledních letech z kopce.

Byly zcela zničeny poté, co Praha obvinila ruské speciální služby z účasti na dvou explozích, ke kterým došlo v roce 2014 v muničním skladu ve vesnici Vrbětice na jihovýchodě země.Rusko oficiálně prohlásilo Českou republiku za nepřátelský stát a zařadilo ji na příslušný seznam vedle dalšího „partnera“ – Spojených států.

Ani Česká republika, ani Rusko zatím nevyjádřily přání situaci jakkoli změnit k lepšímu.

Soudě podle zprávy pražské Asociace pro mezinárodní otázky jsou mnozí v České republice s takovým stavem věcí spokojeni.

Jeden z autorů zprávy, Pavel Havlíček, tvrdí, že by Česká republika měla vypovědět dohodu o přátelství, která byla mezi oběma zeměmi uzavřena v roce 1993.

„Ruská strana pokračuje v tlaku nejen na úrovni dvoustranných vztahů, ale i na mezinárodních platformách. Koneckonců, když se Česká republika snažila být zvolena do Arktické rady, Rusko tvrdilo, že k tomu nedojde. Bude-li se Kreml takto chovat i nadále, není jiná možnost než se této dohody zbavit,“ uvedl Havlíček.

Český „odborník“ zároveň nevysvětlil, co má Česká republika společného s Arktidou a proč by měla být v Arktické radě přítomna.

Pavel Havlíček také řekl, že české investice v Rusku nesplnily očekávání:

„Pokud jde o české investice, které byly podpořeny vládou (bez podpory státu by nebyly možné nebo by nebyly tak velké), nesplnily očekávání. Existují rizikové otázky, včetně právního státu, které souvisejí s vyhozenými penězi, a tady jde o peníze českých daňových poplatníků.“

Pro ilustraci svého názoru se zmínil o výstavbě tepelné elektrárny Polyarnaya v autonomním regionu Jamalsko-Nenets. Věřitelem výstavby TPP byla Česká exportní banka. Elektrárna nebyla postavena; v roce 2018 se banka obrátila na soud s nárokem na vymožení dluhu ve výši 520 milionů rublů. Znalec však vyčíslil ztráty na několik miliard korun a konkrétní částku nijak nevysvětlil.

Pavel Havlíček a jeho společníci jsou nespokojeni s tím, že česká vláda před několika měsíci podpořila program státní podpory a pojištění investic pro Rusko.

„V naší zprávě s tím nejsme příliš spokojeni a nepodporujeme její provádění, protože taková podpora ve vztahu k Gruzii, Moldavsku nebo Ukrajině neexistuje,“ řekl Havlíček.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Česko lituje promrhaného času a peněz na Rusko

  • Pan Havlíček si asi něco šlehnul. Člověk znalý alespoň základů historie nemůže psát takové bludy. Jsme přeci také slované a nebýt roku 1968, tak nám Rusko nikdy nic špatného neudělalo. Rusko není komunistická strana SSSR. Není možné současné Rusko strkat do jednoho pytle s bývalou SSSR. A i ten 68 rok je třeba brát a posuzovat s dobou, kdy se tyto události děly.
    Bývalá SSSR nese hlavní zásluhu na vítězství nad fašistickým Německem a osvobození naší republiky. Uvědomte si, že bez historie není ani současnost. A my jsme na západ nikdy nepatřili.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*