Česká vláda oficiálně odmítla migrační pakt OSN o migraci

Česká vláda oficiálně odmítla migrační pakt OSN o migraci

Vláda České republiky se rozhodla, že se nepřipojí ke Globálnímu paktu OSN o migraci.     

Český premiér Andrej Babiš a jeho náměstek potvrdili, že „Česká republika už dávno upřednostňuje princip oddělování legální a nelegální migrace,“ řekl vicepremiér Richard Brabec na tiskové konferenci.„Ministerstvo zahraničních věcí dávalo na vládu doplněnou informaci týkající se globálního paktu. Mohu potvrdit informaci, že vláda se rozhodla, že Česká republika se k tomuto paktu nepřipojí,” řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Vládě vadí, že úmluva nezahrnuje některé české priority, například jasné rozlišení typu migrantů.

„Hlavními prioritami, které ČR prosazovala, jsou proklamování právní nezávaznosti a suverenity států rozhodovat o tom, koho a za jakých podmínek vpustí na své území v souladu s národním právem, jasné rozlišování v zacházení mezi legálními a nelegálními migranty, potvrzení závazku zemí původu přijmout zpět své občany a mechanismus pro sledování implementace kompaktu bez nových institucí a nákladů.“ To je část argumentace české diplomacie. A pakt OSN podle dokumentu MZV už vůbec neobsahuje hlavní princip, tedy že nelegální migrace je nežádoucí.

Téměř před dvěma týdny předseda vlády Andrej Babiš uvedl, že je proti migračnímu paktu OSN, protože „ve skutečnosti definuje migraci jako základní lidské právo.“

„My nebudeme přijímat žádné nelegální migranty a to platí,“ řekl už dříve premiér Babiš s tím, že právě proto odmítá pakt, který stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací. Migrace není lidské právo, zdůraznil Babiš. Pakt podle něj sice lidem dává obecné právo na migraci, už ale neřeší, jestli pak migranti budou u nás mít právo pracovat, chodit do školy nebo pobírat sociální dávky.

Nově se ukazuje, že ke kritikům se připojují také třeba Bulharsko, Polsko, Itálie, Japonsko, Austrálie nebo Švýcarsko.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*