Česká republika potřebuje obchodní i ekonomickou spolupráci s Čínskou lidovou republikou

Česká republika potřebuje obchodní i ekonomickou spolupráci s Čínskou lidovou republikou

Zanedlouho navštíví čínský prezident Si Ťin-pching Českou republiku, jakožto jedinou zemi EU před odletem do USA, kde se bude konat summit o jaderné bezpečnosti ve Washingtonu.

Podle zatím oficiálních informací si lidé na pražském magistrátu na konec března zarezervovali desítky veřejných prostranství, kde chtějí dát najevo nelibost či naopak sympatizaci k čínské delegaci. Oficiální termín návštěvy ještě nebyl potvrzen, ale prezident Zeman se nechal slyšet, že by čínský prezident měl dorazit 28. března.

Lze s jistotou říci, že sbližování s Čínskou lidovou republikou začalo po nástupu Miloše Zemana na Hrad. Během této doby jsou potvrzeny čínské miliardové investice v naší republice. A musíme konstatovat, že čínské investice v Česku jsou v jednotkách několika miliard.

Čína z ekonomického hlediska je pro Českou republiku velkým přínosem. Jen pro zajímavost. Například na jaře tohoto roku otevře Bank of China v pražském Florentinu svoji pobočku. Podotýkám, že Bank of China je čtvrtá největší čínská banka. Taktéž v dubnu tohoto roku zahájí provoz letecká linka aerolinek China Eastern. A to z Šanghaje do Prahy. Zatím od září z Pekingu do Prahy začala létat společnost Hainan Airlines. V plánu je zřídit i další letecké linky.

Několik dní před návštěvou čínského prezidenta můžeme očekávat různé projevy nesouhlasu. Budou to cílené provokace s cílem zdiskreditovat prezidenta Zemana, potažmo celou čínskou delegaci.
Všichni ti, co budou opět vyčítat českému prezidentovi, že přijal čínského prezidenta, by si měli uvědomit, že s Čínou obchodují například i Spojené státy americké. A neměli by zapomenout na to, jak slavnostně byl přijat čínský prezident v Anglii.

 

Petr Cvalín

(Foto: Reuters)


Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*