Ceremonie na Hradě byla protokolárně dodržena, ostuda to je, ale Sobotkova

Ceremonie na Hradě byla protokolárně dodržena, ostuda to je, ale Sobotkova

Dokážete si představit, že jeden den oznámíte zaměstnavateli, že přinesete výpověď a druhý den ráno vzkážete po sekretářce, že si o tom jdete jen popovídat? Každý zaměstnavatel by s Vámi s největší pravděpodobností vyrazil dveře!

Tím nemyslím, že je pan Sobotka zaměstnancem pana Zemana, to jen abychom si na úvod rozuměli.

O to važnější je, když jako nejvyšší vládní představitel oznámíte prezidentovi republiky, že přinesete demisi a pak vlastně nevíte, jakou demisi, jestli demisi ano či ne, jak ji vlastně myslíte a že se jdete jen tak poradit? To by si nikdo nikde k nejvyšší instituci ve státě nemohl dovolit. Zkuste to na královském dvoře, v císařském paláci, nebo prostě jinde v prezidentském paláci či sídle. To si nedovolíte, ani jako jeden z nejvyšších státních představitelů. Ceremonie je připravena, protokol je protokol, program je program a vůbec… a vy si to přes noc rozmyslíte a chcete to ráno změnit?

Strašně mě baví, jak se někteří lidé pohoršují nad panem prezidentem, že je to buran, že to byla fraška, ostuda, trapas a tak dál. Jedou v tom už zase skoro všechna mainstreemová média a noviny. Na druhou stranu je spousta lidí, kteří si myslí, že si to pan Sobotka zasloužil a že si ho prezident právem vychutnal. Jednání pana premiéra na Hradě se stalo velkým kontroverzním tématem. Kritika chování prezidenta a premiéra je tak padesát na padesát.

Když odhlédnu od obsahové stránky věci, od toho, co se řešilo a proč se to řešilo, od antipatií hlavních aktérů i od toho, že by se, pokud by byl zájem, ještě dalo v procesu něco změnit a přejdu rovnou k samotnému aktu plánované ceremonie, jakou bezesporu přijetí demise premiéra vlády je, musím říci, že jsem žádné velké pochybení ze strany hradního Protokolu a prezidenta, nezaznamenala. Taková událost má prostě svá pravidla a přes ně vlak nejede.Oznámil předseda vlády demisi? Oznámil! Připravili se na Hradě na to včas, připravili. Kdyby se jednalo o demisi celé vlády, tak ji podle ústavních pořádků měl premiér projednat s jejími členy, což neudělal, takže demise byla považována za individuální a tak k tomu bylo přistupováno i při dnešním aktu.

A samotný průběh?

Jestliže předstoupili aktéři před plénum do síně a byly tam dva mikrofony několik metrů vedle sebe a k jednomu šel prezident, je logické, že druhý byl připraven pro premiéra. Po úvodní řeči ceremoniáře, byl Bohuslav Sobotka vyzván ke slovu, a tak měl alespoň reagovat, automaticky dojít ke svému mikrofonu a ujmout se slova, když byl několikrát opakovaně upozorněn. Následné gesto Miloše Zemana s hůlkou, které je kritizováno, lze vnímat jako typické pokynutí. A promiňte, proč by měl prezident vykat někomu, s kým si dlouhá léta tyká a proběhl krátký dialog mimo oficiální řeč? To není nic proti ničemu. S humorem situaci vyřešil a pan Sobotka to i s humorem poté pochopil a přijal.

To, že se na závěr Zeman otočil a odešel, byl jediný nestandardní okamžik. Na druhou stranu, pan prezident oficiálně dojednal a domluvil. To, že se pan Sobotka ještě rozpovídal nad rámec, nebylo jistě v protokolu ceremonie. Z tohoto pohledu bylo vše v pořádku. Závěrečné slovo má mít při takovém aktu prezident a úvod ten, kdo demisi podává a tak to bral protokolář, ceremoniář (mluvčí) i prezident. Nic, co by se vymykalo tradičním postupům. Ceremonie byla protokolárně dodržena, až na jeden detail a to, že předseda vlády nakonec demisi nedonesl, což je jeho ostuda, že neví, co chce a jak to udělat, nikoli ostuda prezidenta Zemana.

Že si pan prezident premiéra náležitě vychutnal, je otázka druhá a je zbytečné, abychom se mezi sebou dohadovali kvůli chování našich ústavních činitelů. To už je taková spíše klasika a nestojí to za to. Mám-li však hodnotit obsahovou stránku věci, tak Miloš Zeman získává moje sympatie čím dál tím víc :-), pro mě je docela čitelný, i když svéráz.

A teď diskutéři, hrr do mě ;-), vím, že to odnesu.

"Ani pan farář dvakrát nekáže"
„Ani pan farář dvakrát nekáže“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Ceremonie na Hradě byla protokolárně dodržena, ostuda to je, ale Sobotkova

  • · Edit

    Paní Holotová, výborně. Také jsem to sledovala a mám na to naprosto stejný názor jako Vy. To, že se kolem směšné frašky Sobotky strhla taková bouře nevole na pana prezidenta nechápu. Nepochopili to jen zaslepení hlupáci, kteří mají pifku na Zemana.
    A obrázek „zhasni“ je k tomu naprosto perfektní : )

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*