Cenzura pokračuje: Facebook a Twitter by mohli platit 50 miliónů euro za údajné nenávistné projevy a falešné zprávy v Německu

Cenzura pokračuje: Facebook a Twitter by mohli platit 50 miliónů euro za údajné nenávistné projevy a falešné zprávy v Německu

Německé úřady podnikly další kroky zaměřené na boj proti nenávistným výrokům a takzvaným falešným zprávám na sociálních sítích, jako je Facebook a Twitter a navrhují pokuty ve výši až do výše 50 miliónů eur.  

Německý ministr spravedlnosti Heiko Maas oznámil plány na zavedení nového zákona, který by zavazoval sociální sítě zveřejňovat čtvrtletní zprávy odpovědnosti, které by zahrnovaly informace o tom, jak se efektivně pracuje s případy nenávistných projevů a falešnými zprávami nahlášenými uživateli na sociálních sítích, informovalo ministerstvo spravedlnosti.

„Porušení těchto organizačních povinností je, podle našeho návrhu, správní delikt a jednotlivý zaměstnanci zodpovídají za stížnosti a mohou být potrestáni pokutou až do výše pěti miliónů eur. Celá firma může dostat pokutu až do výše 50 miliónů eur,“ uvedl Maas v jeho prohlášení.

„Svoboda projevu končí tam, kde začíná trestní právo. Nemělo by existovat místo pro trestní podněcování a pomluvy na sociálních sítích, jakože neexistují taková místa pro tyto věci na ulici,“ dodal ministr.

Ačkoli to není poprvé, kdy společnosti jako Facebook a Twitter podnikly kroky k omezení nenávistných projevů, Mass poznamenal, že to, co bylo doposud nestačí.

„Vlastní úsilí obou společností vedly k počátečním zlepšením. Nicméně, ještě to není dostatečné,“ uzavřel ministr s odvoláním na údaje získané od internetového watchdogu Jugendschutz.net. Ten tvrdí, že nejvíce nelegální obsah není obvykle odstraněn. Ve stejné době, zbytek těchto zpráv není dostatečně rychle odstraněn.

Podle statistik, Twitter smaže jen jedno procento podněcujícího obsahu, zatímco Facebook smaže 39 procent.

Statistiky mazání u kanálu Youtube jsou výrazně vyšší s asi 90 procenty odstraněných zpráv s nenávistnými projevy.

„Sociální sítě neberou stížnosti svých uživatelé dost vážně,“ řekl Mass s tím, že je potřeba zavést tento zákon.

Nový návrh zákona musí být ještě schválen kabinetem Angely Merkelové a pak německým parlamentem (Bundestag).

Tato iniciativa je výsledkem dvouleté práce provedené pracovní skupinou vytvořenou Maasem za účelem „došlápnout si na projevy nenávisti na internetu“.

V říjnu 2016, Maas prohlásil, že jeho ministerstvo usiluje o zavedení sankcí na provozovatele sociálních sítí, kterým se nepodaří zastavit šíření takzvaných nenávistných projevů.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*