Celý projev Andreje Babiše ke kauze Čapí hnízdo

Celý projev Andreje Babiše ke kauze Čapí hnízdo

Vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, vážené dámy a pánové, hlavně k vám dneska budu mluvit. Doufám, že občané, naši voliči se dívají dneska na naši sněmovnu. Já jsem strašně rád, že tady můžu vystoupit a vysvětlit všechny okolnosti této bezprecedentní masivní manipulativní pečlivě naplánované a načasované kampaně kolem Čapího hnízda, která má jediný cíl. Abych skončil ve vládě a vůbec abych skončil v české politice. Za tyto dva roky totiž už pochopila i ta zdejší tradiční politická nomenklatura, že já nelžu, nekradu, nejdu nikomu na ruku (Pokřik a smích vpravo.) a nikdo mě nemůže zkorumpovat. Ani hazardní lobby, pane Kalousku prostřednictvím paní předsedající. Uvidíme, jak budete hlasovat. Už se to blíží. To je důvod, proč tu nyní máme tuto pseudokauzu Čapí hnízdo, která vám najednou tak vadí. 8 let uplynulo.

A v tomto ohledu bych strašně chtěl poděkovat všem voličům, občanům. Tolik mailů a SMS jsem dostal těsně po volbách v říjnu 2013, kdy jsme uspěli. A nesmírně si toho vážím a děkuji vám. Vycházím i z toho, že mnohým lidem dochází, jakým způsobem jsou u nás některá média zmanipulována. Jak vytrhují informace z kontextu, jak spekulují a lžou. (Potlesk vpravo.)

A o tom všem bych chtěl tady dnes mluvit. Jak jsem vstoupil do politiky, začaly kampaně. Nejdřív StB začala před parlamentními volbami. Mohu jenom znovu prohlásit, že jsem nikdy nespolupracoval, nic jsem nepodepsal, a že jsem uspěl žalobou u bratislavského soudu. (Potlesk vpravo.) A že mě StB vyslýchala kvůli syrským fosfátům. Ano. Kvůli syrským fosfátům, protože Sýrie neměla peníze za tanky, které tam dodávala Hálova rodina pana Kalouska, přítele Asadovy rodiny, který vyvraždil desetitisíce lidí. Další kampaň byla biopaliva. Podpora biopaliv byla zavedena v ČR na základě závazku ČR, který vychází ze směrnice Evropské unie z roku 2003.

Ať se nám to líbí nebo nelíbí, je to závazné. A já jsem biopaliva nevymyslel. Vymyslela je EU na základě studie Goldman Sachs. V Goldman Sachs říkali, že barel ropy bude stát 200 dolarů. No nějak se netrefili. Jistě si všichni vzpomínáte na lživou kampaň z léta minulého roku. Lež o tom, že já na biopalivech dostávám pět miliard a další podobné nesmysly. To je sprostá lež, kterou Kalousek opakoval stokrát. Je to lež, protože výrobci biopaliv dotace nedostávají. Ty dostávají spotřebitelé. To znamená každý, kdo tankuje na čerpací stanici. Rád bych připomněl, že první víceletý program podpory uplatnění biopaliv v dopravě byl schválen 25. února 2008. A to pravicovou vládou pánů Topolánka a Kalouska. Naše koaliční vláda schválila pouze prodloužení tohoto programu na roky 2015 a (až?) 2020. A to s pozitivním dopadem do státního rozpočtu, kdy náklady na biopaliva v roce 2014 byly 2,2 miliardy korun a v roce 2015 klesly na 2 miliardy korun a v roce 2016 změna legislativy znamená faktické ukončení prodeje podporovaných biopaliv a náklad státu dosahuje desítky tisíc korun. Takže dneska se už žádná vysoko obsahová biopaliva neprodávají a to díky nízké ceně ropy.

Střet zájmů. Další z vykonstruovaných kampaní je kampaň o mém střetu zájmů. Ano, mám střet zájmů. Ale já ho nezneužívám. (Bouřlivý potlesk od pravicových poslanců.) Já jsem do politiky nechtěl. (Opět bouřlivý potlesk a smích zprava.) Vy jste mě zplodili. (Opět smích od poslanců ODS a TOP 09.) ODS a zkorumpovaný Kalousek, symbol korupce.

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane ministře, prosím, abychom nesklouzávali do osobních útoků.

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Jo, omlouvám se. Moje činnost v politice má na moje firmy jenom negativní dopad. Příští rok oslaví Kostelecké uzeniny sto let. A za 99 let se v jejich výrobcích nenašla jehla a za poslední měsíc dvakrát. To je zajímavé, asi není – (Opět smích v poslaneckých lavicích.) Podle mých firem – doufejme, že vám ten smích vydrží až do konce. Podíl mých firem na obchodu se státem je zanedbatelných 1,7 %. Chovám se při hlasování na vládě a ve Sněmovně a na Ministerstvu financí striktně podle zákona o střetu zájmů. Přesto jsem neustále napadán za to, že moje firmy soutěží hlavně u Lesů České republiky, jejichž výběrová řízení jsou podle žebříčku sdružení EconLab při Univerzitě Karlově hodnocena jako vůbec nejvíce transparentní výběrová řízení v této zemi. Minule se pan ministr Jurečka s tím chlubil a já myslím, že má pravdu. Stejně byla hodnocena výběrová řízení u státního podniku Čepro. Společnost Uniles, která je součástí koncernu Agrofert, provádí pro státní lesy těžební práce a zpracovává dřevo. V roce 2014 získala tato společnost z celkových 33 zakázek Lesů České republiky pouze osm zakázek. O rok později vyhlašovaly Lesy České republiky dvě výběrová řízení. V prvním získal Uniles 12 z celkových 57 zakázek a v druhém tendru u deseti zakázek neuspěl ani jednou. Chvála bohu. Soutěží se jenom o cenu a soutěží desítky firem. Takže celkově v tendrech Lesů České republiky v letech 2014 a 2015 získala společnost Uniles o 25 % lesních ploch méně než před mým vstupem do politiky a menší má i objem tržeb z těžby.

Pojďme na dotace. Prosím vás, kdo vymyslel dotace? Přece EU. Ne, Kalousek ne, Evropská unie. (Potlesk z řad poslanců TOP 09 a ODS.) Kalousek fungoval tak, že nám je zastavili, ale k tomu se dostanu. Ale já s tím nemám problém, nechť zruší všechny dotace. My jsme podepsali nějakou dohodu s EU a do této země nateklo 540 miliard. Takže ODS začala tvrdit, že dostávám víc dotací, než kolik odvádím na daních. Účelově odstranila odvody na sociální pojištění a na zdravotní pojištění a také v rámci systému zdravotního pojištění. A jak je známo, hlavním zdrojem peněz pro vyplácení důchodů, páni důchodci, jsou přece odvody na sociální pojištění. A ze zdravotního pojištění jsou zdrojem na peníze pro platy lékařů, sestřiček a zdravotního personálu. Jsou tedy příjmem veřejných rozpočtů. ODS to dobře ví, ale účelově lže. Za posledních devět let odvedly moje firmy do veřejných rozpočtů částku 19,66 mld. korun a na dotacích z českého státního rozpočtu za stejné období devíti let obdržely 1,89. Takže méně než desetinu, tak už nelžete, že dostává moje firma více dotací než odvádí.

Do rozpočtu EU odvedly moje firmy za posledních devět let 15,88 mld. korun a obdržely 4,28 mld. korun. Celkově tedy za devět let moje firmy odvedly do evropských rozpočtů včetně rozpočtu ČR 35,54 mld. korun a obdržely 6,17. Což je téměř šestkrát méně.

Ale co je vůbec nejdůležitější. Všechny moje firmy dostávají dotace podle stejných pravidel jako každé jiné české firmy v chemii, potravinářství, dřevařství nebo jiných oborech, ve kterých moje firmy podnikají. Stejné je to v dotacích v zemědělství. Moje firmy dostávají dotace na hektar stejnou částku jako každý český zemědělec. V roce 2015 to bylo cca 5 700 korun na hektar a stejně dostávají dotaci na každou krávu, mléčnou, masnou, na každé kuře a prase, takže se to dá přesně spočítat. Kontroluje to EU. Moje firmy nejsou upřednostňovány, hrají podle stejných pravidel. Naopak dostávají o 5 % méně než podniky do 1 100 hektarů. To je pravda.

Když skončila kampaň ODS o střetu zájmů, začala pro změnu kampaň proti mé osobě návrhem TOP 09, podle kterého by se firmy, ve kterých vlastní ministr české vlády více než 10 %, nemohly účastnit státních zakázek. Zároveň byl připraven návrh, podle kterého ministr české vlády nemůže vlastnit ve firmě více než 40 %. Určitě vnímáte, že TOP 09 a ODS nemají jiný program než útoky a kampaně proti mně a našemu hnutí ANO. Toto je navíc bezprecedentní útok na všechny podnikatele a živnostníky v ČR, kteří by se chtěli účastnit věcí veřejných a věnovat čas a energii práci pro naši zemi. Útok profesionálních politiků, kteří nikdy transparentně nepodnikali, nezaměstnávali lidi a neměli za ně zodpovědnost. Výsledkem může být jen to, že lidem, kteří celý život tvrdě pracovali, aby realizovali smysl svého života a předali své dílo svým dětem, je zamezeno se podílet na veřejném životě ve prospěch všech občanů. Přitom všude na světě je trend opačný. V Americe máme ve finále Donalda Trumpa. V Americe byl nejúspěšnější starosta New Yorku podnikatel Michael Bloomberg, kterého jsem potkal minulý rok ve Francii a ten má dokonce zpravodajské televize. Ve Francii je dnes nejpopulárnější politik Emmanuel Macron. A i v dalších evropských státech se objevuje v politice stále více lidí, kteří v životě již něco dokázali a svoje zkušenosti a znalosti mohou a umějí zúročit v práci pro stát. Samozřejmě, že takoví lidé jsou hrozbou těm, kteří v životě sami nic nedokázali a živí se jen politikou.

Jsem překvapen, že i když naše koaliční vláda je po dvouletém vládnutí jednou z nejúspěšnějších vlád v historii naší země, moji koaliční partneři spolupracují s opozicí v přijímání antibabišovských zákonů, což mě upřímně mrzí. Chápu, že pro mnohé politiky je Agrofert trnem v oku, něco, co nedokáží ani pochopit, a tak mají snahu to buď zpochybnit nebo zničit. Avšak já v tomto ohledu musím říci, že zatímco ostatní velké firmy mají svá sídla v daňových rájích, Agrofert sídlí v ČR a také zde platí daně. Za 23 let jsem vybudoval firmu, která má dnes přibližně 35 tisíc zaměstnanců a 205 firem u nás i v zahraničí. Za rok 2015 má nekonsolidovaný obrat 231,5 mld. korun a co je důležité, celý holding má transparentní strukturu a nemá žádné offshore společnosti.

Také jako jedna z mála českých firem dostává dividendy od svých zahraničních dceřiných společností. Od roku 2006 do roku 2015, tedy za 10 let, obdržel Agrofert ze zahraničí, když peníze přišly do České republiky, 22,9 mld. korun dividend. To jsou peníze, které naše firmy v zahraničí vydělaly, a my jsme ty peníze vzali do České republiky. Pro ilustraci uvádím, že do České republiky přišlo za stejné období celkem 83 mld. korun dividend, to znamená, že firmy Agrofertu se na tomto čísle podílí více než čtvrtinou, 26,6 %.

Firmy Agrofertu na rozdíl od jiných nevyvádí peníze ven, jako jiné korporace, ale naopak je přináší ze zahraničí zpět do České republiky, investují zde a zaměstnávají další občany. A to v době, kdy opačným směrem, tedy z České republiky do zahraničí, odteklo za stejnou dobu, to znamená 10 let, 1927 mld. korun, 1927 mld. korun. Ale není to nelegální. My jsme chtěli, aby tady zahraniční firmy investovaly, a když zaplatí korporátní daň, tak samozřejmě mají právo si vzít tu dividendu. A pokud bychom na tom něco měnili, tak samozřejmě bychom ohrozili další investice zahraničních firem v Čechách.

Jiná věc je samozřejmě, že finanční správa se soustředí na daňový základ, který tyto firmy vykazují, aby skutečně nesnižovaly uměle daně u nás. Bylo by zajímavé vědět, kolik z této částky, z těch 1927 mld. za 10 let, skončilo na účtech offshorových společností, z nichž přibližně 15 tisíc patří českým akcionářům. Už taková majetková struktura vyjadřuje určitý vztah těchto lidí vůči naší zemi. Mimochodem zajímavé by bylo vědět, kolik z těchto offshorových firem vlastní bývalí nebo stávající politici, a kolik z nich jsou takzvaní solární baroni.

Rád bych ještě řekl pár vět, když už je zpochybňováno moje podnikání, ke své nadaci, která se věnuje zejména podpoře rodičů samoživitelů v nouzi. I můj ministerský plat posílám na program samoživitelky. Nadace nadále pomáhá handicapovaným dětem, seniorům, studentům ze sociálně slabých rodin, a pak také dobrovolným profesionálním hasičům. V projektu Sportovní centra nadace Agrofert sportuje po celé republice více než 1300 dětí, které si mohou vybrat ze široké nabídky sportů. Nadace od svého založení rozdala 88 milionů korun a na rok 2016 navýšila svůj rozpočet z původních 56 mil. korun na 106 mil. korun, které budou rozděleny jak mezi neziskové organizace, tak mezi individuální žadatele. Navýšení rozpočtu bylo mou reakcí na výzvu novinářky Kubátové z Mladé Fronty Dnes, abych vrátil dotaci. Ale já jsem žádnou dotaci nedostal. Dotace byla poskytnuta podle pravidel, proto já nemám co vracet. Nikomu nevznikla žádná škoda. Nicméně, abych ukázal lidem, že mi skutečně nejde o peníze, protože jak je známo, i když to nerad říkám, jsem miliardář (Projevy veselí a slabý potlesk zprava.), navýšil jsem rozpočet nadace právě o těch 50 mil.

Teď bych chtěl říct pár slov ke své práci v naší koaliční vládě. V koaliční vládě, která je, myslím si, velice úspěšná. Chtěl jsem, a doufám, že se na mě dívá pan Martin Jaroš, který na Facebooku oprávněně kritizoval, že co se vlastně v Čechách děje, proč se tady bavíme o Čapím hnízdě. Já bych byl strašně rád, kdyby si to vyslechl, a aby přišel a angažoval se v politice, protože netuší, jak to funguje v politice, netuší, jak to funguje na ministerstvech. Je třeba si to vyzkoušet. Nepochybuji o tom, že by si mnozí ze srdce přáli, aby pseudokauza o Čapím hnízdě zastínila výsledky mé práce na Ministerstvu financí. Výčet všech výsledků resortu by zabral několik hodin, takže stručně připomenu alespoň ty nejvýznamnější. Od svého nástupu do funkce jsem dvakrát snížil deficit státního rozpočtu, a to v roce 2014 ze 112 mld. na 77,8 mld., v roce 2015 plánovaných 100 mld. na 62,8 mld. s cílem mít vyrovnaný rozpočet ve střednědobém horizontu.

Velmi důležité je říci, že nezlepšujeme výsledky hospodaření státu za cenu zvyšování daní a škrcení ekonomiky, a děláme to při rekordních investicích, které jen v roce 2014 dosáhly 112 mld., a v roce 2015 dosáhly naprosto historické výše 176 mld. s meziročním nárůstem téměř 65 mld. Tudíž kdybychom nenavýšili investice, měli bychom dokonce za rok 2015 vyrovnaný rozpočet.

Je potřeba také říci, že naše koaliční vláda snižuje daně, ať už formou nižší DPH, vyšším daňovým zvýhodněním na děti, zavedením školkovného nebo vrácením slevy pro pracující důchodce. Za minulý rok to bylo 22,5 mld. Zlepšujeme stav státní pokladny, zvyšujeme platy ve veřejné správě, a to policistům, hasičům, učitelům, vojákům a dalším. Navyšujeme důchody, které Kalousek zmrazil. I díky této práci se Česká republika svou výší dluhu stále může řadit mezi nejméně zadlužené země Evropské unie, přičemž my chceme tento trend udržet, a již druhý rok po sobě se nám to daří. Takže zatímco v roce 2013 byl státní dluh 41,3 % HDP, v roce 2014 už jen 39 % HDP, a loni poklesl na 37,3 % HDP. Pro porovnání, Řecko má 176 nebo Itálie 136, nebo Francie 100. My jsme jedna z nejméně zadlužených zemí Evropské unie, a to je skvělé. Od mého nástupu na ministerstvo se podařilo z dluhu umazat 4 procentní body. To představuje absolutní pokles o 10,4 mld. korun. A kdo nás tu nejvíc zadlužil v minulosti? No pan nejlepší ministr financí Kalousek. 670 mld. nás zadlužil, když byl ministrem. Je to spočítáno na den.

(Andrej Babiš v poslanecké sněmovně Foto: ČTK)

Celý přepis Babišova projevu na Parlamentni listy
Loading...

Podobné články

4 Komentáře “Celý projev Andreje Babiše ke kauze Čapí hnízdo

  • Pokud zůstane Babiš ve stejné vládě se Sobotkou, bude z něj kolaborant. Sobotka je zrádce, který proti vůli lidu a Parlamentu ČR přijal šílený návrh na bezvízový styk s Tureckem. To prakticky znamená, že od 1.7.2016 dostanou teroristé turecké pasy a budou se volně pohybovat po celé EU.

  • Ať už Babiš krade nebo ne, určitě je mnohem lepší alternativou než Kalousek, TOP 09 a koryta se držící zbytek ODS, tato prohnilá kombinace ukradne i to co si myslíte, že tam není.

  • Babiš nepřekvapil. Starého psa novým kouskům nenaučíš, nebo svůj stín nepřekročíš. To jsou přísloví, která na něj sedí. Nic nového od něj čekat nemůžeme. Bude lhát, obviňovat lidi, kteří nekradou pro něj, likvidovat neposlušné, šmírovat občany. Není to žádný génius, ale umí zaujmout prosté lidi, kteří nedokáží rozlišit, kdy lže a kdy náhodou mluví pravdu. Nic nového nepřinese, jen využije prostředky techniky k optimalizaci šmírování lidí.
    Sobotka se řídí heslem „Díky za každé nové ráno ve funkci“, tak bude Babiše poslouchat. Babiš využívá Sobotku k tomu, aby kýval v EU na všechno a aby si s tím sám nemusel špinit ruce. Díky tomu v příštích volbách vyhraje a díky hlouposti voličů. Sobotkovi dá nějakou „trafiku“. Až sestaví Babiš vládu sám, nebude se rozpakovat stát řídit jako svou firmu. Už prokázal, že má pocit, že stát je jeho vlastnictví a chce ho zařadit do svého holdingu.
    Proč si volíme průměrného Slováka? Proč nechtějí kandidovat slušní a schopní Češi? Politika je špína a od kandidatury každého slušného člověka odradí. K tomu jsme dospěli. Takže budeme volit mezi žumpou a močálem i nadále.
    Nebo jsme schopni se tomu postavit?

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*