„Celý příběh byl zinscenován“: Německý reportér ZDF tvrdí, že incident v Dúmě byl útok pod falešnou vlajkou

„Celý příběh byl zinscenován“: Německý reportér ZDF tvrdí, že incident v Dúmě byl útok pod falešnou vlajkou

Údajný chemický útok v syrském městě Dúma byl zinscenován místními militanty, kteří se ho snažili svalit na útok syrské armády, tvrdí německý televizní zpravodaj, který cestoval do Damašku a citoval místní svědky.            

„Lidé nám velmi přesvědčivě potvrdili, že celý tento příběh byl zinscenován,“ uvedl Uli Gack, reportér německého veřejnoprávního kanálu ZDF (s odkazem na údajný chemický útok v Dúmě).

Gack cestoval do Sýrie a navštívil jeden z uprchlickým táborů nedaleko Damašku, kde žilo „asi 20 000 lidí z východní Ghouty a zvláště z Dúmy“.

Scéna útoku, ke kterému údajně došlo dne 7. dubna, byla ve skutečnosti „velitelským stanovištěm“ místní islamistické skupiny, uvedl reportér s odkazem na svědky, s nimiž hovořil v uprchlickém táboře.Reportér dále uvedl, že podle místních obyvatel militanti přinesli do oblasti kanystry obsahující chlór a „skutečně čekali, až syrské letectvo začne místo bombardovat, což bylo pro ně obzvlášť zajímavé.“

Jak syrské síly nakonec místo zasáhly, které bylo zřejmě vojenským cílem s vysokou prioritou, kanystry s chlórem explodovaly. Místní obyvatelé také řekli Gackovi, že to není první taková provokace v Dúmě, kterou organizovali militanti.

Podle jiných svědků, militanti úmyslně vystavili lidi chemickým činidlům během toho, co nazývali „cvičení“, poté vše natáčeli a prezentovali jako „důkaz“ údajného chemického útoku v Dúmě.

Reportér pak řekl, že nemůže ověřit prohlášení lidí a nemůže říci, zda všichni hovořili pravdu, ale označil je za docela „přesvědčivé“ a dodal, že si zaslouží pozornost.

Ruská armáda již dříve uvedla, že objevila laboratoř provozovanou militanty v centru města Dúmá, která byla schopna vyrábět chemické zbraně.

Konkrétně našli válec naplněný chlórem, který vypadal podobně jako ten, který byl ukázán v jednom z videí údajného chemického útoku v Dúmě a prezentován jako „chemická bomba, která spadla z vrtulníku“.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: screenshot Youtube)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*