Čekárna pro východní Evropany

Čekárna pro východní Evropany

brusel

Rozhodnutí Eurokomise o odročení na neurčitou dobu vstupu Bulharska a Rumunska do schengenské zóny má ryze politickou povahu a svědčí o rozkolu organizace podle hierarchické vertikály, míní náš komentátor Petr Iskenderov.
Dodnes se představitelé EU zdržovali otevřených výroků. Mluvili o nepřipravenosti těch či jiných států, o nutnosti pokračování reforem, o problémech imigrace, o složité situaci na vnějších hranicích Evropské unie atd. Teď ale byla maska politické korektnosti odhozena. Nejdřív prohlásil předseda Eurokomise José Manuel Barroso v interview pro francouzskou televizi TF1, že v příštím roce nevstoupí do Schengenu ani Bulharsko, ani Rumunsko, poněvadž v EU je vůči tomu příliš velký odpor. Barroso připomněl, že letos v říjnu vystoupily proti tomu Německo, Francie a Nizozemí.

Pak přilil oleje do ohně zástupce Eurokomise Frederic Vincent, který místo aby zmírnil situaci, oznámil novinářům doslova toto: „Mínění Eurokomise je neměnné: Bulharsko a Rumunsko jsou připraveny na vstup do Schengenu, ale v současné době je v EU taková situace, že v roce 2014 nemůže být schengenský prostor rozšířen. EU není na to připravena.“ V překladu z diplomatického jazyka to znamená, že Bukurešť a Sofia vykonaly potřebnou přípravnou práci pro vstup do schengenské zóny, ale vedoucí trojka EU (Německo, Francie a Nizozemí), s nimiž jsou údajně solidárné Rakousko a Finsko, si přivlastnila právo mluvit jménem celé EU a dezavuovat předcházející doporučení Eurokomise, která otvírala Bulharům a Rumunům dveře do Schengenu za podmínky splnění velmi konkrétních požadavků technické povahy.

Situace je skandální a velmi příznačná. Evropská unie otevřeně demonstruje záměr měnit pravidla za hry a revidovat přijatá dříve usnesení kvůli politické konjunktuře. Brusel ukazuje, že ani hlas východoevropských zemí, ani jejich činnost pro reformování svých ekonomik či právní sféry nemá pro EU rozhodující význam. O všem rozhoduje trojka na základě vlastních vnitropolitických úvah, výpočtů a fobií.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*