Cameron zavádí „totální kontrolu“ nad britskými občany

Cameron zavádí „totální kontrolu“ nad britskými občany

Ve 21. století na politické scéně ve většině západních zemí dominují oligarchové a jejich poslušné loutky, které se zoufale snaží rozložit právní stát a radikálně omezit osobní svobodu místních obyvatel. Tento proces se značně zhoršil po tragických událostech z 11. září a vážne krizi, která následovala po pádu banky Lehmann Brothers v roce 2008. Podle jednoho z předních poradců prezidenta Obamy- Rahma Emanuela, „by byla škoda nevyužít takové situace.“

Notoricky známý zákon Patriot Act dal americké vládě právo špehovat své občany, spolu s rozšířením pravomocí, které si FBI a další zpravodajské služby teď užívají. Tento krok byl široce považován za přímou transformaci takzvané „americké demokracie“ do jakéhosi autoritářského režimu, který může porušovat práva amerických občanů. I když byl zákon Patriot Act nedávno nahrazen tzv. zákonem Freedom Act, odporné porušování lidských práv amerických občanů nadále pokračuje.

David Cameron  Foto : Reuters
David Cameron Foto : Reuters

Tento Americký příklad učinil nesmazatelný dojem na politiky téměř v každé západní zemi, kteří nyní postupně zpřísňují kontrolu nad svými vlastními občany.

Například, francouzský premiér Manuel Valls nedávno předložil Radě ministrů návrh francouzského zákona Patriot Act. Ve skutečnosti premiér navrhl poskytnout bezpečnostním službám přístup ke dříve zakázaným metodám- právo špehovat občany na internetu. Aby mohl být tento zákon prosazen, který byl označen některými politickými silami jako „přímý zásah do soukromého života“, vládnoucí strana aktivně využila útok na redakci Charlie Hebdo spolu s nedávnými teroristickými útoky v Tunisku.

Britští konzervativci přistoupili k této záležitosti ještě důkladněji. V posledních letech se snažili tlačit na občanské práva pod rouškou „rostoucí teroristické a extremistické hrozby.“ V podstatě to může vést k tomu, že se z Británie stane autoritářský stát.

Zejména pokud jde o návrh zákona, který byl předložen britskou ministryní vnitra, Theresou May, k boji proti terorismu, který podle výboru pro lidská práva může vážně omezit práva občanů, spolu s omezením svobody projevu ve Velké Británii. Theresa May oznámila, že nový protiteroristický zákon bude vyžadovat zavedení některých kroků, které jsou zaměřeny na zamezení šíření radikalismu ve státních institucích, jako jsou university, školy, veřejné instituce, a to vše společně s nucením internetových společností, aby se zapojili do monitorování komunikace populace na internetu.

Britské úřady neustále zpřísňují jejich kontrolu nad internetem. Již v roce 2012 byl předložen nový zákon o osobních údajích, podle kterého místní poskytovatele internetu by byli nuceni ukládat historii všech internetových aktivit po dobu 12 měsíců, včetně zpráv odeslaných přes SMS a na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter. Tyto údaje mají být poskytnuty místním orgánům v každém okamžiku, kdy o ně požádají. Jak již bylo uvedeno v rozhovoru pro deník Sunday Telegraph s bývalým šéfem rozvědky MI5 Jonathanem Evansem, tato opatření měla umožnit zpravodajským službám Spojeného království sledovat takové služby, jako je Facebook, WhatsApp a snapchat, zatímco měla nutit místí poskytovatele ukládat IP adresy jejich uživatelů.

Kromě toho, jak poznamenal deník Guardian, Vládní komunikační ústředí (CGHQ) ukládalo e-maily novinářů pracujících pro mezinárodní mediální společnosti se sídlem ve Velké Británii. Na vrcholu toho všeho, „investigativní novináři“ byli označeni za hrozbu pro národní bezpečnost, vedle teroristů nebo hackerů. Ještě předtím, více než 100 předních britských editorů britských médií podepsalo dopis zaslaný předsedovi vlády Davidu Cameronovi, kteří vyjádřili protest proti neustálému špehování novinářů. Kromě toho, generální tajemník Národního svazu novinářů Michelle Stanistreet vyjádřil své znepokojení nad britskými donucovacími orgány, které obchází nutnost soudního přezkoumání žádosti o přístup k novinářských zdrojům, zneužívajíc zákon o regulaci vyšetřovacích pravomocí Regulation of Investigatory Powers Act.

Podle bývalého ministra pro kulturu, média a sport Sajid Džávidova, strategie Theresy May bojovat proti extremismu- je “zásadní posun“ v pokračujícím boji sledovat činnosti televizních kanálů, což může mít za následek, že budou v Británii všechna média pod stálou a silnou cenzurou.

Zákony, které již byly ve Spojeném království přijaty, umožňují britské policii užít si bezprecedentní přístup k osobním údajům britských občanů, z důvodu legislativních mezer v zákonu o regulaci vyšetřovacích pravomocí, který zneužívají. Podle posledních údajů, britští policisté žádají o přístup k osobním údajům každé dvě minuty, a zároveň získávají povolení u 93 % případů. Podle zprávy zveřejněné portálem Big Brother Watch, v období od roku 2012 do roku 2014, bylo předloženo celkem 730.000 žádostí o přístup k osobním údajům ve Velké Británii ze strany policistů. Každým rokem počet takových žádostí roste. Loni se počet takových žádostí vyšplhal na 250.000.

Pod záminkou „boje proti terorismu a hrozbou před extremismem“ britské tajné služby se snaží zavést kontrolu nad organizacemi pro lidská práva a odborovými protestními skupinami. Britský vyšetřovací panel Investigatory Powers Tribunal (IPT), který je jediným soudem ve Velké Británii pověřen povinností předávat rozsudky o stížnostech proti zpravodajským službám, uznal, že sledování dvou mezinárodních organizací pro lidská práva ze strany GCHQ bylo nezákonné. Erik King, zástupce ředitele organizace pro práva na soukromí člověka Privacy International uvedl: „Po příliš dlouhou dobu, zpravodajské služby, jako je GCHQ a NSA jednali, jako by byli nad zákonem. Dnešní rozhodnutí potvrzuje veřejnosti to, co mnozí z nich říkali po celou dobu- za posledních deset let, GCHQ a NSA byli zapojeni do programu ilegálního sdílení a dozoru, který ovlivnil milióny lidí po celém světě. Nesmíme dovolit agenturám, aby i nadále ospravedlňovaly programy pro hromadný dozor pomocí tajných výkladů zákonů.“

Nedávná nově vytvořená jednotka v rámci ministerstva vnitra pro analýzu extremismu, která má bojovat proti extremismu, dostala černou listinu extremistických jednotlivců a organizací. Nicméně, stínový tajemník opoziční labouristické strany, Andy Burnham uvedl, že strategie navržena ministerským předsedou Davidem Cameronem může vést k odcizení mezi muslimskou komunitou a zbytkem populace a zesílit již tak napjaté problémy v britské společnosti.

Nicméně, navzdory krokům, které již byly provedeny pro zvláštní služby k vytvoření autoritářské kontroly nad celou zemí, šéf rozvědky MI5, Andrew Parker v rozhovoru pro stanici BBC s odvoláním na stále rostoucí nebezpečí extremistických a teroristických útoků, požadoval dokonce o poskytnutí ještě větších pravomocí. V důsledku toho, nový návrh zákona je, podle společného prohlášení britské pobočky Amnesty International a britského institutu pro lidská práva, „závažný útok“ na občanské svobody ve Velké Británii. Podle tohoto zákona, ti, kteří budou chtít jít v Británii stávkovat, budou mít povinnost identifikovat se na policii, mít u sebe list s povolením a nosit pásku, která bude označovat, že patří k určité protestní skupině. I přes veřejný odpor, vláda Davida Camerona navrhla rozšířit tyto podmínky na každou osobu, která se zúčastní stávky. Mick Whelan, generální sekretář svazu strojvedoucích uvedl: „ Toto opatření zavání Německem v roce 1930, kdy představitelé odborů a aktivisté, byli pronásledováni a vězněni, a v některých případech popraveni. Nacisté zakázali odbory a stávky v roce 1933, a to je to, co se nyní naše vláda snaží udělat. Chtějí účinně vyšachovat odbory- jedinou součást občanské společnosti v Británii, která je schopna se bránit.“

 

 

NEO/ svobodnenoviny.eu

Odkazy: http://www.atlantico.frhttp://www.lepoint.frhttp://www.theguardian.comhttp://news.sky.comhttp://www.theguardian.com, http://www.theguardian.comhttp://www.theguardian.comhttp://www.theguardian.comhttp://www.telegraph.co.ukhttp://www.independent.co.uk, http://www.dailymail.co.ukhttp://www.dailymail.co.uk

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*