Bývalý spolupracovník „Bílých přileb“ promluvil o fabulacích skupiny a držení zakázaných chemických zbraní

Bývalý spolupracovník „Bílých přileb“ promluvil o fabulacích skupiny a držení zakázaných chemických zbraní

Bývalý spolupracovník Bílých přileb Walid Hindi přiznal, že se podílel na výrobě fotografického a video materiálu, připravovaného ve spolupráci s tureckou televizí, během doby, kdy pracoval pro notoricky známou skupinu Bílé přilby ve východním Aleppu.

Tato skupina připravovala falešná videa o údajných zvěrstvech syrské armády během operace na osvobození Aleppa.

V jeho výpovědi, odvysílané v syrské národní televizi v sobotu večer, Hindi přiznal, že spolupracoval s Bílými přilbami po dobu tří let a dostal velké částky peněz, většinu od států Perského zálivu.

Hindi také popsal, jak docházelo k filmování těchto „zvěrstev“.

Když například chtěly Bílé přilby nafilmovat letecké údery, filmová posádka spustila sirény a herci okamžitě spěchali na scénu. Hned poté začalo živé vysílání události a byla obviněna syrská armáda z dalšího útoku na civilisty. Hindi uvedl, že se podílel na výrobě videí více než jednou.

Podle Hindiho, hlavní osoba odpovědná za „režii“ těchto inscenovaných videí byla Ibrahim Al Hajj, přičemž hlavním kameramanem byl Mohammad Al Sayed.Další bývalý spolupracovník Bílých přileb Imad Abdul Jawad přiznal, že byl v Aleppu svědkem držení chemikálií teroristy, a uvedl: „Během mé práce jako strážce jsem byl jednou požádán, abych převezl spoustu barelů, které obsahovaly něco, co můj nadřízení nazýval čistící a prací prášek. Měl jsem převést tyto materiály z okresu Al Sukkariyeh do okresu Amariya.“

Jawad pak vysvětlil, že jeho úkolem bylo v podstatě vyložit barely u vchodu budovy a poukázal na to, že při jedné příležitosti po dokončení vykládky viděl lidi, kteří měli na sobě uniformy, stříbrné masky a ochranné boty, když přenášeli barely do sklepů.

Při jedné příležitosti se mu podařilo přiblížit a viděl, jak lidé otevírali barely a nalévali jejich obsah do něčeho, co vypadalo jako plynové láhve, a dodal, že obsah nevypadal jako prací prostředek ani jako prací prášek. Jawad popsal, že tato kapalina měla odporný zápach. Když si jeho šéf všiml, že sleduje tento postup, Jawad byl okamžitě propuštěn.

Je třeba poznamenat, že 11. ledna 2011 objevily inženýrské jednotky syrské armády chemické látky vyrobené v Saúdské Arábii, které zanechali teroristé v jedné z čtvrtí ve východním Aleppu.

Bílé přilby jsou velmi kontroverzní organizací. Přestože se prohlašují za humanitární organizaci, Bílé přilby jsou pobočkou ozbrojené syrské opozice, mají dokonce vazby na teroristické skupiny, jsou zapojené do inscenací mediálních provokací, ale jsou také obviňovány z ubližování civilistům, včetně dětí.

Tato skupina je uctívaná arabskými a západními vládami a mainstreamovými  médii.

 

(Fort-russ/ svobodnenoviny.eu Foto: AP)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*