Bývalý šéf CIA: Putin je „největším darem“ pro NATO od konce studené války

Bývalý šéf CIA: Putin je „největším darem“ pro NATO od konce studené války

Rusko úspěšně „vdechlo nový život“ do NATO tím, že mu dalo důvod k posílení vojenské expanze do východní Evropy a k posílení amerického postavení na kontinentu, prohlásil bývalý šéf CIA generál David Petraeus.

Podle Petraeuse, Putinův příchod k moci poskytl alianci „nový důvod pro její existenci“.

„Nezapomeňte, pokud chcete, že Vladimír Putin je největším darem pro NATO od konce studené války. (Putin) nám dal nový důvod pro život, pokud chcete, pro NATO. A skutečně USA zůstávají v mnoha ohledech páteřní silou, a to nejen tam, ale i na jiných místech po celém světě,“ řekl Petraeus, jenž vystoupil na konferenci Raisina Dialogue v New Delhi.Bývalý ředitel CIA vyjádřil názor, že Washington může napadnout „nový geopolitický řád“ i za pomocí NATO. Petraeus dodal, že i přes kritiku NATO ze strany prezidenta Donalda Trumpa, Bílý dům pokračuje v rozvíjení plánů na zvýšení přítomnosti vojenského kontingentu v Evropě.

Trump opakovaně vyzval země NATO, aby zvýšily svůj obranný rozpočet. Podle rozhodnutí přijatého na summitu Aliance v Bukurešti v roce 2014 musí všechny členské státy převzít část výdajů odpovídajících 2% HDP. Podle odhadů NATO pro rok 2017, z 29 zemí, které tvoří blok, se na této částce podílelo pouze 6 států.

Mezitím Vladimír Putin dostal hodnost poručíka a velitele dělostřelecké čety.

Vůdce země hovořil během své návštěvy pevnosti sv. Petra a sv. Pavla ve městě Petrohrad, během které prezident provedl tradiční odpálení sovětského kanónu D-30 ráže 122 mm.

David Petraeus sloužil v armádě od roku 1974, od roku 2007 v hodnosti generála.

Účastnil se vojenských misí v Bosně a na Haiti. V minulosti velel Mezinárodním bezpečnostním podpůrným silám v Afghánistánu. Od února 2007 do září 2008 se účastnil války v Iráku. Na jejím počátku byl velitelem 101. výsadkové divize Spojených států amerických a posléze byl jmenován vrchním velitelem mezinárodních sil v Iráku.

Po 13 měsících od uskutečnění unikla na veřejnost tajná nahrávka telefonického rozhovoru z dubna 2011 mezi Kathleen T. McFarlandovou z Fox News a Petraeusem. McFarlandová se nejdřív zeptala, „zdali je něco, co by [Fox News] pro něj [a Pentagon] ještě mohla udělat“, a poté mu na přímý pokyn Rogera Ailese, ředitele Fox News, přetlumočila jeho rady, aby z budoucích nabídek nové pozice od prezidenta Obamy nebral nic menšího než místo v radě nejvyššího velení, a v případě, že mu tento post nabídnut nebude, aby do šesti měsíců resignoval a kandidoval proti Obamovi – s tím, že pro tento případ Ailes odstoupí z vedení Fox News a osobně povede jeho kampaň, kterou bude se svými obrovskými zdroji financovat vlastník stanice, miliardář a mediální magnát Rupert Murdoch. Petraeus v rozhovoru tuto nabídku odmítl s vysvětlením, že hodlá jít do CIA, neboť oblast rozvědné služby mocensky roste. Počátkem září 2011 byl jmenován ředitelem CIA. Po více než jednom roce působení v této funkci z ní odstoupil dne 8. listopadu 2012. Důvodem byla jeho manželská nevěra.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*