Bývalý ministr: Amerikou financované zařízení v Gruzii mohlo provádět nezákonné pokusy na lidech

Bývalý ministr: Amerikou financované zařízení v Gruzii mohlo provádět nezákonné pokusy na lidech

Lékařské zařízení v Gruzii financované USA mohlo být zapojeno do nezákonných pokusů na gruzínských občanech, tvrdí bývalý ministr obrany s odkazem na dokumenty, které získal.

Igor Giorgadze, bývalý ministr státní bezpečnosti, který se stal opoziční figurou, učinil toto průlomové prohlášení během tiskové konference v Moskvě. Uvedl, že se mu podařilo získat více než 100 000 stran dokumentů o výzkumu prováděném v Centru Richarda Lugara pro veřejné zdraví, které se nachází nedaleko hlavního gruzínského města Tbilisi.„Předběžný výzkum dokumentů ukazuje, že biologové z americké vojenské lékařské skupiny v Gruzii a soukromí dodavatelé na základě federální smlouvy s Agenturou pro snižování hrozeb v obraně (DTRA) mohli skutečně provádět tajné pokusy na gruzínských občanech,“ uvedl Giorgadze.

„Celá řada takových experimentů byla pro moje krajany smrtelná,“ dodal s odkazem na seznam 30 lidí, kteří byli v prosinci 2015 léčení na hepatitidu C. V tomto dni 24 pacientů překvapivě zemřelo,“ podle dokumentů.

„Vzniká mnoho otázek, neboť jejich příčina smrti je uvedena jako „neznámá“ a že nebylo zahájeno vyšetřování jejich úmrtí,“ uvedl Giorgadze.

Vedle seznamu pacientů má bývalý úředník faktury ze zařízení, které přinejmenším obsahovaly spíše zvláštní nákupy pro zdravotnickou instituci. Mezi nimi byly „kapsle pro toxické sloučeniny“ a dokonce i střelivo pro ruční zbraně, podle Giorgadze.

Bývalý představitel připustil, že by dokumenty mohly být úmyslným pokusem o dezinformaci, ale jako vysloužilý zpravodajský důstojník věří, že jsou skutečné. Exministr naléhal na amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby zahájil vyšetřování zařízení, které bylo založeno v roce 2011 za vlády Baracka Obamy.

Centrum bylo zpočátku provozováno gruzínským ministerstvem obrany a vyvolalo četné obvinění z biologického výzkumu a jeho zapojení do výskytu epidemických onemocnění v regionu. Gruzínské úřady však opakovaně taková obvinění odmítly.

Na toto zařízení pohlíželo s podezřením i Rusko, přičemž někteří vysocí představitelé, včetně šéfa FSB Nikolaje Patruševa tvrdí, že se zařízení podílelo na výzkumu biologických zbraní.

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: FILE PHOTO. © ncdc.ge)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*