Bývalý francouzský ministr předpovídá vítězství Le Penové v prezidentských volbách v roce 2022

Bývalý francouzský ministr předpovídá vítězství Le Penové v prezidentských volbách v roce 2022

Bývalý francouzský ministr Arnaud Montebourg prohlásil, že předsedkyně strany Národní shromáždění Marine Le Penová by mohla příští rok vyhrát prezidentské volby.

Montebourg, který v letech 2012 až 2014 působil jako ministr průmyslové obnovy za bývalého prezidenta Françoise Hollanda, prohlásil, že prezident Emmanuel Macron je „nenáviděn, protože je arogantní“, a dodal, že Macronovy kroky povedou k vítězství paní Le Penové.

„Je to stejné jako s fenoménem Trumpa nebo brexitem,“ řekl Montebourg a dodal, že prezident Macron představuje „oligarchii“ a francouzský prezident se pouze vydával za „hráz krajní pravice“, píše deník Le Figaro.Komentáře bývalého ministra přišly poté, co v lednu zveřejněný šokový průzkum odhalil, že jak prezident Macron, tak paní Le Penová byli v průzkumech v prvním kole prezidentských voleb téměř těsně vedle sebe a v přímém souboji ve druhém kole.

Zatímco průzkumy z prvního kola přisuzovaly Le Penové náskok před Macronem v poměru 27 ku 24 procentům, průběh druhého kola francouzského prezidentského systému v minulosti kandidátům zvenčí neuvěřitelně komplikoval situaci.

V roce 2017, kdy Le Penová prošla do druhého kola a poprvé se střetla s Macronem, prohrála se značným náskokem poté, co někteří předpovídali možné vítězství populistické kandidátky, včetně investiční banky Goldman Sachs. Dvoukolové hlasovací systémy mají za následek – ať už svým uspořádáním, či nikoli – znevýhodnění kandidátů zvenčí, neboť voliči establishmentu všech barev mohou odhodit své rozdíly a hlasovat umírněně proti povstalci, kterému se sice podařilo vyjít z prvního kola jako jedinému nejoblíbenějšímu kandidátovi, ale chybí mu celková většina.

Průzkumy mezi Macronem a Le Penovou zůstávají těsné, 17. března byl zveřejněn průzkum institutu Ifop, podle něhož by Le Penová vyhrála první kolo hlasování s jasným náskokem kolem 28 procent, čtyři body před Macronem s 24 procenty.

Průzkum také zjistil, že Le Penová by v druhém kole pravděpodobně s Macronem prohrála, ale konstatuje, že podíl hlasů pro Macrona v posledních měsících klesl.

Od roku 2017 rovněž klesla podpora Macrona mezi krajně levicovými příznivci Jeana-Luca Mélenchona, i když téměř polovina z nich uvedla, že se zdrží hlasování, pokud Mélenchon do druhého kola neprojde.

Průzkum také odhalil, že levicová starostka Paříže Anne Hidalgová by v druhém kole pravděpodobně prohrála s Le Penovou kvůli tomu, že by se mnoho příznivců středopravicového kandidáta Xaviera Bertranda zdrželo hlasování.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Bývalý francouzský ministr předpovídá vítězství Le Penové v prezidentských volbách v roce 2022

  • Francie a Německo se stanou muslimskými zeměmi nebo zvítězí pravicové strany a sjednají pořádek. Nic mezi tím už není. Otevřené hranice Evropy směřují k nové Osmánské říši. Moc času nezbývá.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*