Bývalý americký generál předpověděl válku s Čínou do 15 let

Bývalý americký generál předpověděl válku s Čínou do 15 let

Generálporučík Ben Hodges, bývalý velitel americké armády v Evropě, prohlásil, že Spojené státy budou pravděpodobně ve válce s Čínou do 15 let.     

V projevu před velkou audiencí na Varšavském bezpečnostním fóru v Polsku Hodges uvedl, že evropské země budou muset udělat více, aby zajistily svou obranu před „oživením Ruska“, protože USA budou muset věnovat větší pozornost ochraně svých zájmů v Pacifiku.„Spojené státy potřebují velmi silný evropský pilíř. Domnívám se, že do 15 let – není to neodvratné – ale existuje velmi velká pravděpodobnost, budeme ve válce s Čínou,“ řekl Honges ve sněmovně varšavského bezpečnostního fóra, což je dvoudenní shromáždění vůdců a vojenských a politických expertů ze střední Evropy.

„Spojené státy nemají schopnost dělat všechno, co musí v Evropě a Pacifiku, aby se mohly vypořádat s čínskou hrozbou,“ řekl Hodges.

Hodges však znovu zdůraznil, že závazek USA vůči NATO je „neotřesitelný“ a uvedl, že i když Trump zpochybnil užitečnost aliance, Washington stále považuje bezpečnost Evropy za jeden z nejvyšších zájmů Ameriky.

„Takže uvidíte, že budeme i nadále investovat zde v Evropě, pokračovat v trénování, cvičit rotační síly, stejně jako trvale přiřazovat síly pro případ, že za 10 nebo 15 let budeme muset bojovat v Pacifiku,“ uvedl Hodges.

Podle armády, k signálům blížící se války mezi Čínou a USA patří napětí v Jihočínském moři, neustálé krádeže technologií ze strany Pekingu, čínská kontrola zámořské infrastruktury a financování projektů v Africe a Evropě. V Evropě zejména Čína vlastní již více než 10% námořních přístavů,“ uvedl Hodges.

Hodges byl velitelem americké armády v Evropě od roku 2014 do roku 2017. Dnes je strategickým specialistou ve výzkumném ústavu Centra pro analýzu evropské politiky.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*