Bývalý americký generál předpověděl válku s Čínou do 15 let

Bývalý americký generál předpověděl válku s Čínou do 15 let

Generálporučík Ben Hodges, bývalý velitel americké armády v Evropě, prohlásil, že Spojené státy budou pravděpodobně ve válce s Čínou do 15 let.     

V projevu před velkou audiencí na Varšavském bezpečnostním fóru v Polsku Hodges uvedl, že evropské země budou muset udělat více, aby zajistily svou obranu před „oživením Ruska“, protože USA budou muset věnovat větší pozornost ochraně svých zájmů v Pacifiku.„Spojené státy potřebují velmi silný evropský pilíř. Domnívám se, že do 15 let – není to neodvratné – ale existuje velmi velká pravděpodobnost, budeme ve válce s Čínou,“ řekl Honges ve sněmovně varšavského bezpečnostního fóra, což je dvoudenní shromáždění vůdců a vojenských a politických expertů ze střední Evropy.

„Spojené státy nemají schopnost dělat všechno, co musí v Evropě a Pacifiku, aby se mohly vypořádat s čínskou hrozbou,“ řekl Hodges.

Hodges však znovu zdůraznil, že závazek USA vůči NATO je „neotřesitelný“ a uvedl, že i když Trump zpochybnil užitečnost aliance, Washington stále považuje bezpečnost Evropy za jeden z nejvyšších zájmů Ameriky.

„Takže uvidíte, že budeme i nadále investovat zde v Evropě, pokračovat v trénování, cvičit rotační síly, stejně jako trvale přiřazovat síly pro případ, že za 10 nebo 15 let budeme muset bojovat v Pacifiku,“ uvedl Hodges.

Podle armády, k signálům blížící se války mezi Čínou a USA patří napětí v Jihočínském moři, neustálé krádeže technologií ze strany Pekingu, čínská kontrola zámořské infrastruktury a financování projektů v Africe a Evropě. V Evropě zejména Čína vlastní již více než 10% námořních přístavů,“ uvedl Hodges.

Hodges byl velitelem americké armády v Evropě od roku 2014 do roku 2017. Dnes je strategickým specialistou ve výzkumném ústavu Centra pro analýzu evropské politiky.
Reklama

Místo pro Vaší reklamu
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*