Bylo to socialistický, ale nebylo to blbý…

Bylo to socialistický, ale nebylo to blbý…

Dnes ráno jsem, k posměchu všech lenochů, vstával brzy, abych jel do práce. Ale ono se to tak trochu nechtělo podařit. A tak jsem si vzpomněl na krásný dialog doktora Skružného s hostinským Rambouskem…

Bedřich Rambousek: Klouby. Kolikrát nemůžu ani vstát.
doktor Skružný: Ale vstaneš!?
Bedřich Rambousek: No, nakonec jo, páč musím.
doktor Skružný: Tak si nestěžuj. Jsou lidi, co nevstanou.

Tak jí jsem tedy samozřejmě vstal, nakopl V8 a vydal se směrem k pracovišti.

A tak si říkám. Proboha, ty si pamatuješ hlášku, a to nejednu, z třicet let starého totalitního filmu! Je to normální, když již celé čtvrtstoletí mohou naši tvůrci, volní jako ptáci, tvořit?

A co stvořili? Kdo si nějakou tu hlášku pamatuje? Snad z Kolji: „složenky, vy mrchy…“ nebo něco z Obecné školy, či z „Flašek“? Nevím. Možná se na ty filmy teď už tak nekoukám.

Ale proslulosti třeba „Marečka“ nebo „Vesničky“, i když to samozřejmě všechno byly socialistické agitky, jen málokterý dnešní film dosáhne. A já si myslím, že dokonce žádný.

Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek

Buď to jsou slaboduché komedie, které okamžitě zapadnou nebo politicky tendenční filmy, na které nikdo nechodí. Za dobré slaboduché komedie považuji všechny tři Troškovy Kameňáky, které nad jiným polistopadovými komediemi ční jak skála nad vodami.

Ne, že by to byl něco uměleckého, to ne ale ten, kdo není zaujatý a nafrněný estét se při nich docela dobře pobaví, a nemusí to zrovna být člověk ze 4. cenové skupiny. Ale „intelektuálsko-dělnická“ komedie z prostředí strojírenské fabriky Marečku… je prorežimní agitkou non plus ultra.

Jenomže, autory jsou politicky oblíbení Smoljak se Svěrákem a navíc, jeden z nich už nežije a tak je na tuto podařenou komedii nazíráno smířlivě a o tom, že její hlavní ideový cíl byl posílit pracující lid v jeho činnosti pro blaho socialistického státu.

Tak nyní můžeme již brzy čekat film o tom, jak si obyčejná česká ateistická rodina k sobě vzala pár muslimských uprchlíků se dvěma dětmi, přičemž to třetí bylo na cestě. Film bude pojednávat o tom, jak vše byl zpočátku velmi nesnadné až dramatické, ale hrany se brzy obrousily.

Teď se rodina přeorientovala na „ne-vepřovou“ stravu, kuřata zabíjí na dvoře halal způsobem a v okamžiku, kdy se zdá, že by se jejich hostům něco nezdálo, tak se samozřejmě všichni domácí přizpůsobí.

To je přece základní povinnost hostitele, podřídit se ve všem hostům a zahodit své staré zvyky. Jednou ze stěžejních scén, která se samozřejmě bude odehrávat v zimě, bude scéna zabíjačka u sousedů.

Hostitelé na tu zabíjačku také zajdou, ale když uvidí nesouhlasný výraz hosta, tak jitrnice a další vejslužku hodí do kamen.

To pak budou filmy, třeba o adopci dvou homosexuálních cikánských chlapců a o tom, jak oni se svými adoptivními rodiči procházeli tzv „romským Coming Out“, který se od toho „bílého“ liší tím, že probíhá daleko hlasitěji.

A na takovýto film pak nepůjde už vůbec nikdo. Ale. protože byl částečně financován Českou televizí, částečně Fondem pro rozvoj kinematografie a přispěla i EU, protože film přispívá nejen porozumění mezi etniky, ale i mezi teplými a studenými gendery.

Možná řeknete, že jsem si pustil fantazii na špacír až příliš, tak věřte, že může být ještě podstatně hůř, než si dokážeme představit.

 

 

Jiří Hermánek

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Bylo to socialistický, ale nebylo to blbý…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*