Byla dalajlámova návštěva u nás mimořádnou událostí?

Byla dalajlámova návštěva u nás mimořádnou událostí?

Asi to je pleonasmus, ale musím říci, že mimořádná událost představuje vždy něco mimořádného. A starší generace, která ještě sloužila v ČSLA, tak ví, jak neobyčejná, protože mimořádná, událost to vždy bývala.

A popravdě řečeno. Naživo jsem také, za dobu své roční absolventské služby žádnou mimořádnou událost nezažil. Pouze z vyprávění nebo z manuálů.

 • Nejnižším stupněm takové události, řekl bych stupněm míry nula, byl poslech zahraničního rádiové, rozuměj imperialistické stanice. To jsem se jednou dočetl na štábu našeho útvaru VÚ 3524 v Litoměřicích.
 • Ani druhý stupeň, určitě nejtragičtější, jsem neměl tu „čest“ zažít. Ona by to také žádná čest nebyla. Taková sebevražda byla, kromě mrtvého a jeho rodiny velmi tragickou také pro jeho velícího důstojníka.
  Dostal, nikoli však doslovně, „přes držku“ a bylo s ním kázeňsky naloženo, protože se špatně staral o své mužstvo.
 • Třetí stupeň mimořádné události, který se rovnal výbuchu taktické jaderné zbraně, a účinky na útvar byly velmi podobné, byl, když nám US Army poslala dálnopisem obrázek struktury útvaru.
  Těm blbším rád vysvětlím, jak takové jednoduché schéma vykreslit, jinak si ale každý dokáže představit, co pro vojenský útvar znamená, když nepřítel zná jeho kádrovou strukturu.
 • A poslední, spíše žertovný, ale pro dotyčnou dosti kádrově tragický, když jistá major P. sloužila s jistým absolventem A. jako dozorčí útvaru a v odpočinkové místnosti si to s ním, ve 4 ráno „rozdávala“.
  Ale každý ví, že pokud voják souloží ve službě, ale neodloží zbraň, nemá to valného následku. Ale ona opustila, za účelem fyzického uspokojení, dozorčí stanoviště a byla potrestána.
  A jako nevhodný dodatek dodám, že jsem posléze velel vojákům krátkodobého řidičského kurzu a náčelník přes auta byl krevnatý major V. a vojáci mi vždy hlásili „majori sa jebů“. Mysleli tím vojenské skříňové vozidlo, typ už jsem zapomněl.

Takže, po krátkém výletu, do dnů a let svého mládí, bych se rád nad tím dalajlámou zamyslel. Jedním z pracovních titulů tohoto článku bylo: Má dalajláma, kromě Václava Havla ještě nějakou přidanou hodnotu? s dovětkem A jakou?

Ano, pamatuji se, jak Václav Havel s velkou pompou dalajlámu přijal, ale dodnes nevím, zda ta návštěva měla politický nebo duchovní rozměr. Zda tedy Havel s dalajlámou meditoval nebo pouze jeho moudrům naslouchal a citlivě přikyvoval?

Jistě, u světoznámé osobnosti, proč ne? A nebo šlo o nějakou politickou demonstraci směrem k Číně? Dobře, pak se ale musíme ptát, jaký smysl, účel a cíl taková demonstrace měla a dodnes má?

Ochranu lidských práv ve světě? Skutekně? (To není překlep, to je jeden hloupý vtip) Opravdu tedy Václav Havel chránil lidská práva a s ním tedy i USA systémem „padni, komu padni“.

Ano, lidská práva v našem pojetí tohoto slova tak nějak v Číně neplatí. Ovšem, k tomu je vhodné říci dvě otázky:

 1. Proč by se jakákoli země měla doslova řídit naším pojetím lidských práv?
 2. A proč tedy, když jsou ta lidská práva tak svatá, nechávají USA se svým učedníkem Havlem zcela na pokoji mnohé islámské země?
  Jmenovitě Saudskou Arábii, alel zcela určitě mnohé další země tohoto vyznání velmi hrubě porušují práva homosexuálů, žen a dalších.

Jsou totiž dvě politiky. Principiální a utilitární. Co je to principiální každý ví a utilitární není nic jiného, než prospěchářský. Jednání podle toho, kde čekáme prospěch a kde nikoli a čím víc má kdo hubu plnou principů, tím více sklouzává k utilitarismu.

Ovšem, návštěva dalajlámy u nás je něco mezi tím. Pokud se s ním setká řadový občan, ať si medituje, jak chce. Pokud se s ním ale setká nějaký ministr vlády, je to na demisi. Žádný ministr, nikde na světě, nemůže nikdy být neřízenou střelou. Vždy podléhá politice své vlády. I ministr Herman.

Měl by tedy, jak dnes v televizi Prima řekl prezident Miloš Zeman prostě složit svou funkci. Tak tomu rozumím já. Jsme malá zem a s naší prosperitou je neradno si zahrávat.

A ten „skandál“ s vyznamenáním – nevyznamenáním pana Jiří Brady: Co je psáno, to je dáno. Takže tedy:

 • Byl onen člověk na premiérem kontrasignovaném seznamu? Ano nebo ne?
 • Disponujete ten člověk dopisem z kanceláře prezidenta republiky? Ano nebo ne?

A poté, co budeme spolehlivě znát odpovědi na tyto dvě otázky, tak si můžeme, alespoň trochu zodpovědně, utvořit své mínění. Jinak to není nic jiného než otřepaná antizemanovská propaganda: „Zeman zpozdil letadlo do Blavy“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Byla dalajlámova návštěva u nás mimořádnou událostí?

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*