Byl na měsíci kdysi možný život? Je to pravděpodobné, podle nové vědecké studie

Byl na měsíci kdysi možný život? Je to pravděpodobné, podle nové vědecké studie

Před miliardami let mohl na Měsíci existovat život, podle nové vědecké studie, která dospěla k závěru, že tam mohly být nezbytné životní podmínky.          

Výzkum, který byl zveřejněn v časopise Astrobiology, neuvedl definitivně, že na Měsíci byl někdy život, ale tvrdí, že podmínky, které by umožnily život, tam byly během dvou různých časových období, v té době po desítky miliónů let.

Autoři studie píšou, že alespoň některé z klíčových podmínek na Měsíci existovaly současně po delší dobu. „Pokud tekutá voda a významná atmosféra byly přítomny na časném Měsíci po dlouhou dobu, myslíme si, že měsíční povrch byl přinejmenším přechodně obyvatelný,“ řekl Dirk Schulze-Makuch, spoluautor studie a astrobiolog na Washingtonské univerzitě.Objevy v posledních letech ukázaly, že Měsíc není tak suchý, jak se dříve myslelo. Jedna studie dokonce ukázala, že v lunárních pólech na Měsíci je pravděpodobně stále ještě led nebo voda, ale nová studie naznačuje, že na povrchu Měsíce mohlo být kdysi značné množství vody.

Poprvé, jak říkají vědci, to mohlo být před čtyřmi miliardami let, kdy se Země prudce srazila s jiným planetárním objektem a vytvořila „gigantický dopad“ a obrovský oblouk z odpařené horniny a kapaliny ve tvaru koblihy. Nakonec se podle teorie ochladila a vytvořila Měsíc a Zemi. Tato první událost mohla vytvořit atmosféru, která napomáhá životu hostitelům, vysvětlují vědci.

O 500 miliónů let později, během vrcholu v měsíční vulkanické aktivitě, se znovu vytvořily podmínky pro život. Ve skutečnosti by tekutá voda mohla být přítomna na povrchu Měsíce asi 70 miliónů let, podle studie.

Studie tvrdí, že nejpravděpodobnější teorie o tom, jak se na Měsíci vyvíjej život – pokud tam skutečně byl – byla, že ho tak dopravili meteority, které se „odlomily z povrchu Země a přistály na Měsíci,“ a přinesly mikroorganismy, které mohly cestu přežít a poté se za milióny let vyvinuly do živých forem.

Navzdory všem hypotézám však o životě na Měsíci stále existují pochybnosti. Autoři studie prohlásili, že to bude vyžadovat „agresivní budoucí program lunárního průzkumu,“ aby zjistili, zda kdy existovaly skutečně podmínky pro život na Měsíci.

Vědci také uznali, že existuje velká šance, že jakýkoli důkaz takového života mohl být zničen po přibližně čtyřech miliardách let „bušení slunečným větrem, kosmickým zářením a mikrometeority.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*