Budeme na uprchlíky opravdu střílet?

Budeme na uprchlíky opravdu střílet?

Obrazové zpravodajství z míst, kde dochází ke střetu mezi rozezleným davem a muži přestavující zákon, je vždy mediálně atraktivní, ba přímo žádané. Ti, kteří stojí kolem a jen to vyděšeně pozorují jsou nezajímavým objektem.

Vím to. Sám jsem takové obrazové zpravodajství spoluvytvářel. Je to smutný produkt dnešního mediálního světa. Podřídil se poněkud nízkým pudům diváctva, které se rádo dívá na násilí. Při veškeré snaze zbytku poctivých novinářů je skoro nemožné najít také „vysílací“ čas pro ty obrazové důkazy, že jsou třeba hned několik metrů od střetu také jiní lidé, kteří s tím vším třeba i nesouhlasí. A těch je obvykle většina.

A tak se automaticky viníky stávají ti, kteří vystřelují granáty se slzným plynem anebo použijí gumových projektilů. Na obrazovkách to tak vypadá a veřejnost si ukájí sledováním zla na jedné straně nízké pudy a na straně druhé produkuje vlny rozhořčení. Je to logická reakce. Politici se také hned přidají, rádi plují s davem, veřejné mínění je jim svaté.

Bohužel jsem ještě nikdy neviděl politika, který by se takovému rozzuřenému davu postavil čelem a rétorikou ho zastavil. Pokud by měl štěstí, tak by zavčasu utekl. Pokud ne, byl by do konce života vděčný, že mu někdo zachránil kůži. A vůbec by mu nevadilo, že přitom bylo použito slzného plynu a gumových projektilů. Asi by s porozuměním kvitoval i ostrou střelbu.

Já to zažil, je tomu tak. Teprve, když to vše jeden vidí na vlastní oči, začne uvažovat trochu jinak. Najednou pozná, co to je boj o přežití anebo dokonce o vlastní život. Najednou se v něm probudí instinkty, o kterých se domníval, že jsou dávno vymřelé a že jenom ovládaly chování našich prapředků. Začne uvažovat velmi „primitivně“.

Tak to alespoň označují ti „kulturní“ Evropané z tepla obývajícího pokoje či v bezpečí různých parlamentů. Jistě není násilí žádná ukázka humánnosti lidské společnosti. Ale málokdo z těch, kteří jsou tím vším pobouřeni stál proti primitivní lidské vášní. Většinou se přitom jedná o hrstku frustrovaných nespokojenců, kteří se rozhodli k fyzické konfrontaci, prostě se snaží dokázat, kdo je silnější, nějaké ideály je nezajímají.

Při všech takovýchto střetnutích je nutno zabránit tomu, aby se eskalace proměnila v nebezpečný emocionální výbuch. Zamezit tomu, aby se rozvášnění dav, který postrádá jakoukoli racionální kontrolu, proměnil v ničící sílu, která likviduje vše, co se jí postaví do cesty. Je to forma násilí, která pak zabíjí většinou nevinné a to není možno připustit. A je tedy absolutně nezbytné tomu zabránit. A to všemi prostředky.

A přitom mnoho těchto dramatických a nebezpečných střetů vzniká jenom proto, že je zde dostatek kamer vášnivých mediálních „zpravodajů“. Nikdo tomu nechce věřit, ale je tomu tak. Většinou jsou ti zástupci médií odsouzeni k hodinám čekání, protože se nic „neděje“. A čas tlačí, doba přenosu se blíží. A tak jsou i případy, kdy se „konfrontuje“ na objednávku.

Ano, je to smutné, tragické a nedůstojné. A každý by si měl položit otázku: Jak je to s naší kulturou? Jak je to s naší humánností? Není na místě si přiznat, že jsme již schopni obchodovat s lidským neštěstím a i smrtí. A kupodivu se na tom podílí jak ti „dobří“ tak ti „zlí“. A pochopitelně, že to jsou v převážné míře politici, kteří touží s pomocí médií po tom největším zisku.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Reuters)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

 • · Edit

  Moc pěkný článek. Pokud někomu v Sýrii hrozí smrt (podle novin to tedy opravdu vypadá, že je tam válka) a utíká, asi by se mu měl dočasně azyl poskytnout. Myslím, že to máme dokonce v ústavě. Asi ne napořád, přece nenecháme svou zemi někomu jinému, ale poskytnout azyl, dokud u nich nebude pořádek, by se asi měl. Jenže místo toho se množí důkazy, že jde o migranty, násilníky atd. Hodně těch důkazů vypadá dost uměle. A je potřeba si uvědomit, že ty důkazy čteme v našich novinách – jde tedy o názor jen jedné strany.

 • http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Drive-iracky-vojak-dnes-knez-Kdyz-jsem-videl-seznam-lidi-kteri-odjeli-do-Ceska-dost-jsem-se-podivil-Mel-to-byt-seznam-krestanu-ale-430935

  Právo šária pro nemuslimy:
  http://www.chotebot.info/soubory/EU/saria.pdf

  Myslíte, že tuhle filosofii vymysleli lidi, kteří: „…..největším problémem je pro uprchlíky naučit se jazyk a opět získat pracovní návyky….Většinou pracují jen pár hodin denně. Nikdo se moc nevzdělává. Lidé v Evropě přečtou dvacet až čtyřicet knížek ročně, Arabové či Iráčané tak čtyři stránky.?“

  Či někdo v pozadí? Viz. http://www.b-a-n.cz/stazeni/tdj2/tajne-dejiny-jezuitu-svazek-7.pdf – 50.11 Budouci uspořadani světa podle tajnych jezuitů

 • Ano, bude NUTNÉ použít vojenskou sílu v případě, že se muslimské armády pokusí proniknout přes české hranice – ( pro muslimské barbary jen jedno varování, další otázky klást až po výstřelu, pravděpodobně bude nutné mnohdy střílet i bez varování)!

 • Otázku bych otočil. „Budou po nás uprchlíci opravdu střílet?“ až se u nás zabydlí?

 • Uprchlíci přichází ze zemí, které státy NATO rozbombardovaly a rozvrátily. Mnozí z nich se přichází pomstít za zabití rodinných příslušníků a přátel. Byli by hloupí, kdyby nevyužili pozvání Merkelové k přenesení války do Evropy. My bychom byli hloupí, kdybychom v tom jeli s Merkelovou. Násilné překročení hranic je trestný čin a pokud by byl tolerován, přišly by jich miliony. Lepší tvrdě jich několik zastavit a odradit tak ostatní, než nechat problém narůstat.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*