Budeme muset rozdělit Měsíc?

Budeme muset rozdělit Měsíc?

K polovině 21. století bude Měsíc svého druhu sedmým kontinentem Země, předpovídají odborníci. Na naši družici budou osvojeny některé části, budou postaveny základny. Není vyloučené, že dojde k střetu ekonomických zájmů různých zemí.
Část vědeckého společenství přirovnává Měsíc k arktickému šelfu, kde může rovněž dojít ke konkurenčnímu zápasu. Různé země budou usilovat o získání oblastí kolem jeho pólů, kde je nejvhodnější místo pro obývané základny. Právě na pólech bylo objeveno velké množství ledu, z kterého se dá získat kyslík pro kosmonauty, pitná voda a vodík, tedy raketové palivo.

Navíc je družice bohatá na nerostné zdroje včetně vzácných kovů. Vedle základen se dá založit jejich těžba. Těžit kovy z měsíční horniny a dovážet je na Zemi by bylo dnes příliš drahou záležitostí. Ale za jistou dobu, kdy jejich zásoby na Zemi budou vyčerpány, nenajdeme pro Měsíc alternativu. A konkurence v této sféře se zdá nevyhnutelnou.

Smlouva o kosmu z roku 1967 vyhlašuje Měsíc majetkem celého lidstva. Dá se tam získat pozemek, jenže nemá to právní podklad. Takže vztyčení vlajek astronauty a meziplanetárními přístroji je ryze symbolické. Není proto korektní porovnávat Měsíc a Arktidu, vždyť Měsíc je především pokladnou vědeckých znalostí, máme tam pracovat společně, je přesvědčen astronom Vjačeslav Rodin:

-Bude samozřejmě mezinárodní kooperace. Zatím ale nesledujeme žádné ekonomické cíle. Není jasné, co bude z komerčního hlediska výhodné, ale vědecká spolupráce má být. Vědci si prostě nemohou nevyměňovat myšlenky.Takže na Zemi budeme mít společný tým pro průzkum Měsíce.

Co se týče podnikatelů, dala by se jim povolit těžba měsíčních zdrojů, říkají experti. Je ale pravděpodobné, že bude třeba schválit mezinárodní právní normy. Samotná Smlouva o kosmu nepotřebuje úpravu. Ratifikovala ji většina členů světového společenství. Nicméně jsou státy, které ji nepodepsaly anebo se připojily bez podpisu a ratifikace, jako třeba Čína a KLDR. Nakolik agresivně se budou tyto země chovat na „sedmém kontinentu“, nedá se předpovědět.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*