Bude Salvini nový Juncker? Euroskeptici prosazují italského ministra jako prezidenta Evropské komise

Bude Salvini nový Juncker? Euroskeptici prosazují italského ministra jako prezidenta Evropské komise

Italský ministr vnitra Matteo Salvini je povzbuzován nacionalistickými politiky, aby se ucházel o funkci předsedy Evropské komise, kterou v současné době zastává Jean-Claude Juncker.  

„Je to pravda, zeptali se mě přátelé z různých evropských zemí, navrhli to,“ řekl Salvini během rozhovoru s deníkem La Repubblica. Je hezké, že mě chtějí na místě pro obranu lidí, a to i mimo Itálii, uvedl.Vůdce pravicové Ligy Matteo Salvini (45) vzrost na popularitě v očích celé Evropy poté, co vytvořil vládu v rámci koalice s levicovým hnutím Pět hvězd. Obě protichůdné síly se spojily na platformě euroskepticismu a italského nacionalismu proti establishmentu. Zatímco se během rozhovoru nezabýval tím, zda se bude o tuto funkci ucházet a uvedl, že si to musí rozmyslet, návrh jasně zdůrazňuje jeho vedení mezi pravicovými silami v Evropě.

Salvini má dnes lepší šanci na výhru předsednictva, než před několika lety kvůli změnám pravidel pro obsazení úřadu. Prezidenta Evropské komise vybírá Evropská rada na základě výsledku voleb poslanců Evropského parlamentu. Toto bylo založeno na konsensu, ale nyní existuje neformální systém nazvaný „Spitzenkandidat“, v němž jsou kandidáti na předsednictví nominováni skupinami poslanců před volbami.

Stávající prezident Juncker byl první osobou zvolenou za práci v rámci procedur Spitzenkandidat po parlamentních volbách v květnu 2014, kdy jeho středopravá skupina EPP získala nejvyšší počet sedadel. Nový systém umožňuje kandidátům nabízet politické programy a pořádat veřejné debaty, aby voliči hlasovali ve prospěch jejich bloků.

Salvini je pravidelným kritikem Evropské komise a Junckera. Jejich nejnovější rozepře se týkala Junckerovy kritiky deficitu navrhovaného italského rozpočtu, který činí 2,5% HDP země. Očekává se, že Komise bude prosazovat přísná pravidla za nedodržení předpisů, pokud to Itálie nezmění, ale Salvini již slíbil, že v návrhu nezmění jediný bod.

V rozhovoru Salvini prohlásil, že příští volby do Evropského parlamentu přinesou tak zásadní změny v EU, že Junckerovy hrozby nemají téměř žádnou váhu. „Tito muži mluví z obléhaných bunkrů, protože vědí, že za šest měsíců budou posláni domů, když se Evropou prožene vítr změn,“ uvedl.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Bude Salvini nový Juncker? Euroskeptici prosazují italského ministra jako prezidenta Evropské komise

  • „Euroskeptik“ je špatné slovo. Správně je „Eurorealista“. Pokud život Evropanů řídí nikým nevolení opilí byrokrati, kterým jde jen o jejich koryto, nemůže to dobře dopadnout.
    Sankce proti Rusku či Íránu jsou směšné. Americké firmy ještě před vyhlášením sankcí předzásobí dodavatele, kterých se sankce nedotknou, na celý rok dopředu. Pak hlídají, aby náhodou evropské firmy do těchto zemí nevyvážely. Až evropští konkurenti zkrachují, uvolní se sankce a vše jede dál.
    Jsme opravdu tak tupí, že na to Američanům naskočíme?

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*