Brusel tvrdí, že by se státy EU měly znovu otevřít zahraničnímu cestování – ale jen pro očkované

Brusel tvrdí, že by se státy EU měly znovu otevřít zahraničnímu cestování – ale jen pro očkované

Evropská komise navrhla, aby lidem plně očkovaným proti Covid-19 byl povolen vstup do EU za předpokladu, že byl virus v zemi odjezdu dostatečně potlačen.

Výkonné vedení bloku doporučilo, aby členské státy zrušily omezení týkající se „nepodstatných“ cest pro cizince, kteří obdrželi všechny nezbytné dávky očkování povolené k použití v rámci EU, a to nejméně 14 dní před příjezdem.

Brusel dodal, že státy by se mohly rozhodnout rozšířit tento pokyn tak, aby zahrnoval všechny vakcíny, které Světová zdravotnická organizace (WHO) schválila pro nouzové použití. V současné době Evropská agentura pro léčivé přípravky udělila mimořádné schválení pro vakcíny od společností Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.



V návrhu se rovněž uvádí, že členské země EU, které se rozhodnou upustit od požadavků na testování nebo karanténu očkovaných občanů EU, by měly tuto politiku rozšířit na očkované cestující ze zemí mimo blok.

Cestujícím však bude umožněn vstup do EU, pouze pokud přicházejí ze země s „dobrou epidemiologickou situací“. Komise uvedla, že jak se celosvětová zdravotní krize zlepšuje, doufá, že zvýší prahovou hodnotu nových případů koronavirů používaných k určení, které země budou zeleně označeny pro přeshraniční cestování. Seznam bude přezkoumáván a aktualizován každé dva týdny.

Komise uvedla, že dokud nebude plně zaveden systém vakcinačního pasu se zeleným osvědčením, měly by členské státy přijmout doklad o očkování ze zemí mimo EU za předpokladu, že dokumentace bude ověřena a bude obsahovat všechny relevantní údaje. Členské státy by mohly vytvořit webové portály, které umožní zahraničním cestujícím požádat o uznání očkovacího pasu ze státu mimo EU a také požádat o zelený certifikát, jakmile se začne používat.

Aby se snížilo riziko, že se blokem rozšíří nové varianty viru, Komise navrhla mechanismus „záchranné brzdy“, který by členským státům umožnil dočasně omezit veškeré cesty z postižených cizích zemí.

Děti, které nejsou očkované, by měly mít možnost cestovat se svými očkovanými rodiči za předpokladu, že testy na Covid-19 byly negativní alespoň 72 hodin před vstupem do bloku. V takových případech komise doporučila další testování po příjezdu.

Diskuse o návrhu by měly začít tento týden. Pokud plán přijme Evropská rada, bude pak muset být na každém členském státu, aby opatření zavedl.

Navrhovaná cestovní politika přichází týden poté, co předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dala najevo, že pro cestující z USA bude brzy nutná nějaká forma očkovacího průkazu.

V březnu Komise představila plán, který by vytvořil „digitální zelený certifikát“ pro usnadnění pohybu občanů v rámci EU. Dokument má být platný ve všech státech EU.

Některé orgány a odborníci označili vakcinační pasy za nezbytné pro zabrždění Covid-19 a restart cestování. Kritici tvrdí, že takové plány jsou obrovským vládním přeháněním. Rada Evropy v lednu schválila usnesení, v němž prohlásila, že očkování by nemělo být povinné a že ti, kdo nedostali očkování proti Covid-19, „nesmějí být žádným způsobem diskriminováni“, ale pro státy EU nebylo právně závazné.




Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*