Brusel nechtěně přiznává, že Moskva má pravdu

Brusel nechtěně přiznává, že Moskva má pravdu

Nehledě na snahu o snížení plynové závislosti na Rusku, začínají v Bruselu chápat, že konfrontace škodí především Evropě.

Podle eurokomisaře pro energetiku Oettingera, není toto odvětví nejlepším objektem pro evropské sankce proti Rusku. Zdůraznil, že Brusel vyslechl mínění Washingtonu, ale rozhodnutí hodlá přijímat samostatně. Jak se dal slyšet eurokomisař, ruský plyn nekupují USA, ale EU. Toto prohlášení bylo učiněno méně než týden před summitem EU, na kterém má být projednána možnost zavedení tak zvaného třetího balíku sankcí proti Rusku kvůli ukrajinské krizi.

Jižní proud Foto : b92.net
Jižní proud Foto : b92.net

Mezitím předvedl ruský Gazprom ještě jednou svoji připravenost ke kompromisu. Společnost sdělila ústy své hlavy Alexeje Millera, že hodlá zvýšit objem plynu, který proudí do evropských podzemních nádrží, aby zajistila zimní dodávky. Miller řekl, že nebude-li v ukrajinských podzemních nádržích do začátku zimní sezóny 18 miliard kubických metrů plynu, nestačí kapacity Severního proudu a plynovodu Jamal-Evropa (jako alternativy ukrajinského tranzitního koridoru) na zabezpečení evropských odběratelů. Hlava ruské společnosti je přesvědčena, že výstavba plynovodu Jižní proud vyřeší otázku tranzitních rizik přes ukrajinské území.

O nutnosti ukončení projektu Jižní proud začal nečekaně mluvit již vzpomínaný Günther Oettinger. Zdá se, že nadcházející zima nutí evropské politiky změnit své mínění, řekl politolog Boris Šmeljov:

-Evropa pozastavila v poslední době kvůli svým geopolitickým úvahám veškeré práce na Jižním proudu. Úkol spočíval ve snížení energetické závislosti na Rusku. Avšak tato hra na geopolitiku div nepřivedla Evropu na pokraj katastrofy, poněvadž zašla příliš daleko.

Brusel již dávno používá energetiku jako páku politického nátlaku, míní analytik Michail Nejžmakov:


-Po známých událostech na Ukrajině se postoj Bruselu nejednou měnil. Máme nejspíš do činění s pokusy evropských úředníků získat pro sebe výhodnější podmínky, jistý bonus z ruského projektu Jižní proud.

Podle mínění expertů, nejvíc v důsledku podobné politiky budou poškozeni evropští odběratelé, kteří přijdou o Jižní proud jako stabilní alternativu nespolehlivého ukrajinského tranzitu. Zdá se, že si Bruselu konečně uvědomil dvojsmyslnost této situace.

zdroj : http://czech.ruvr.ru
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*